У Вінницю повернуть один із найстаріших пам’ятників області, який може стати символом Магдебурзького права

12:29
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

У Вінницю передадуть один із найстаріших пам’ятників області – гранітну колону, завершеної капітеллю з кулею, на базі з полірованого граніту, яка є пам’ятником на честь 40-річчя партизанського загону.

1921-го року пам’ятник був встановлений у нашому місті, на сучасній Європейській площі. Тоді колона символізувала вшанування пам’яті жертв революції. У 70-х роках, коли меморіал визволення реставрували, колону забрали і перевезли її в село Павлівка (Калинівський район).

Рішення про передачу пам’ятника від Павлівки до Вінниці прийняла Вінницька міська рада. Також питанням повернення колони назад до міста опікувалось «Вінницьке історичне товариство».

Як розповів його керівник Олександр Федоришен, колона має бути перевезена у Вінницю протягом липня.

  • Планів на її встановлення поки що немає. Наразі йдеться про повернення та реставрацію першого з відомих дослідникам пам’ятного знаку Вінниці.

Директор Державного архіву Вінницької області Юрій Легун розповів, що ця колона є найстарішим пам’ятником Вінниччини, адже була виготовлена ще до революційних часів у місті Гнівань.

  • Колона була виготовлена чи то до 300-річчя дому Романових, чи то до перемоги у Першій світовій війні. В 1921 році вона була встановлена більшовиками на сьогоднішній Європейській площі як жертвам революції. Проте побудована вона була значно раніше, тому що в 1921 році в Гнівані вже не було заводу для її виготовлення, – розповів Юрій Легун.

Як зазначив сільський голова Павлівки Віктор Кособуцький, «для жителів Павлівки ця колона не має такого значення, якою може бути для вінничан, тому заперечень в селі не було».

Окрім того, за колону жителі Павлівки отримають компенсацію від Вінницької міської ради – субвенцію у розмірі 300 тисяч гривень. На ці кошти сільський голова планує побудувати два дитячих майданчики.

Перевезти колону у Вінницю планують цього року: її тут реставрують та визначать, що вона символізуватиме тепер. Однією із версій є встановлення колони на честь здобуття Вінницею Магдебурзького права.

Фото Андрія Завертаного