У вінницьких школах встановлюють 9-ступеневу систему очистки води. ФОТО

10:30
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

Оновлено: 22 Вересня 2021, в 10:28

Школи Вінниці стали першими в Україні, де встановили систему 9-ступеневої очистки питної води. Система виключає використання хлору, натомість воду насичують корисними для організму мінералами.

За ініціативи Вінницької міської ради, нині таку систему встановлено в 21 школі, а наступного року планується влаштувати аналогічні в усіх 56 садочках міста. До 31 серпня системи мають встановити ще у 15 закладах середньої освіти, де нині тривають роботи з монтажу обладнання. Відтак наразі втілено перший етап проекту, що передбачає встановлення зазначеної системи у 36 школах Вінниці.

Про це повідомили сьогодні, 29 серпня, під час виїзної наради з міським головою Вінниці Сергієм Моргуновим до школи № 27, де воду фільтрують саме таким чином.

Зазначалося також, що Вінниця нині є єдиним містом, де питання очистки води вирішується комплексно. Іноваційна система являє собою власне установку з очищення води та бювет, що розташовується у загальнодоступному місці.

Комплексна очистка передбачає систему зворотнього осмосу (з води усуваються розчинені в ній речовини, органіка), 9 ступенів очистки, застосування ультрафіолетової лампи (для знищення бактерій) та мінералізатор. Так, воду, за словами інженера, очищують від усіх речовин, відтак, щоб вона була корисною, її збагачують мінералами та кальцієм.

Зокрема, згідно результатів відповідних досліджень, понад 60% дітей страждають від зневоднення, оскільки вживають мало води. Водночас, вода, що очищена з використанням хлору – сприяє розвитку накопиченню в організмі канцерогенів. За даними науковців, вживання такої води щодня може спричинити передчасне старіння організму людини, оскільки хлор “навантажує” внутрішні органи. 

Проте нині у дошкільних навчальних закладах використовують системи 7-ступеневої очистки, а у школах України – 4-ступеневу. Відтак саме вінницькі школярі першими отримали можливість споживати найбільш якісну воду. Її, до речі, сьогодні також спробував і міський голова Вінниці.

– Смачна і не має жодного стороннього присмаку, – прокоментував Сергій Моргунов.

Олександр Омельчук, інженер компанії, що встановила систему, каже, що вона є простою в обслуговуванні та при правильному сервісі та експлуатації, прослужить близько 20 років. Фільтри потрібно міняти раз на півроку, УФ-лампу – раз на рік.

Як розповів депутат ВМР Володимир Онофрійчук, зазначена компанія є виробником звичайної питної води у пляшках, відтак не виключено, що у школах можливо влаштувати систему подачі мінеральної води.

Система здатна очищати 60-80 літрів води на годину, а за один раз резервуар дозволяє отримати до 200 літрів. Воду в школі використовують для приготування їжі для учнів, а також просто для пиття. В системі передбачено окремий кран для потреб харчоблоку.

Як зазначила Оксана Яценко, очільниця департаменту освіти ВМР, вже цієї зими системи почнуть встановлювати у дитячих садочках міста.

– Наступного року 53 садочки будуть забезпечені цією 9-ступеневою системою фільтрації. Для цього потрібно закласти гроші в бюджет та думаю, що протягом цієї зими вже розпочнуться роботи і в першій половині наступного року у вінницьких садочках будуть ці системи.

За словами Оксани Яценко, додаткова сума, що була виділена з міського бюджету, становить 2 мільйони 300 тисяч гривень. На встановлення та купівлю фільтрів витратили 64 тисячі на кожну школу. Рішення про фінансування проекту з міського бюджету було підтримане депутатами під час сесії у червні.

Фото Андрія Завертаного

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.