-
22 Жовтня/ 12:03
"Кобзар" з автографом
Публікація22.10.1812:03
У вінницькому музеї представили унікальний “Кобзар” з автографом Тараса Шевченка. ФОТО
У Вінницькому обласному художньому музеї влаштували виставку з примірником “Кобзаря”, підписаним Тарасом Шевченком.
Виставка “Автограф” розпочалась ще минулого тижня і триватиме до 5 листопада. Вона стала можливою завдяки тому, що Національний музей Тараса Шевченка передав до Вінниці примірник “Кобзаря”, виданий ще за життя автора та декілька творів живопису і графіки.
Головний експонат виставки унікальний тим, що виданий ще за життя Тараса Григоровича та підписаний ним. На титульній сторінці він залишив напис: “Надії Олександрівні Білозерській на пам’ять” та власний підпис. В 1860 році таких “Кобзарів” було видано 6050 штук коштом відомого українського підприємця Платона Симиренка. Для друку та публікації книги він виділив 1100 рублів (корова в ті часи коштувала 3-5 рублів).
Враховуючи тогочасну російську цензуру до “Кобзаря” не увійшли так звані “революційні” твори: поеми “Сон”, “Єретик”, “Кавказ” та вірш “Заповіт”. За рік до того, в 1859 році, їх видали маленькою збіркою в Ляйпціґу. Загалом до “Кобзаря” 1860 року, виданого в Санкт-Петербурзі, увійшло 17 творів.
Надія Білозерська, для якої і був підписаний конкретний примірник “Кобзаря”, була педагогом, перекладачкою та дружиною журналіста Василя Білозерського. З Тарасом Шевченком вона познайомилась на “вівторках” у Миколи Костомарова. Останній, як і Шевченко, нещодавно повернувся із заслання і регулярно влаштовував культурні події, відомі як “вівторки Костомарова”. Там збирались громадські діячі, літератори, журналісти тощо. Приходили туди також Шевченко та Білозерські. Пізніше Надія Білозерська описала ці зустрічі у своїх спогадах про Миколу Костомарова.
На виставці також представлені художні твори Пантелеймона Куліша, Костянтина Трутовського, Михайла Дерегуса та інших. Всі ці роботи так чи інакше пов’язані з Тарасом Шевченком та його творчістю.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.