У Вінниці з початку повномасштабного вторгнення збільшилась кількість шлюбів та поменшало розлучень: психолог пояснює чому

23:15
Автор: Vежа
Become a Patron!

Матеріал підготовлено за сприяння ГО “Львівський медіафорум”
у межах проєкту “ЛМФ Підтримка мережі журналістів”

Війна суттєво впливає на життя українців у багатьох сферах, зокрема, й у прийнятті рішень різної складності – від того, який маршрут обрати, до того, як та коли створити нову сім’ю зі своєю коханою чи коханим.

Так, як повідомляють у BBC, наприклад, в Києві кількість шлюбів зросла ще більше – з 24 лютого 2022 одружилися 9120 пар, в той час, як у 2021 році за цей же період 1100 пар стали подружжями.

Ми вирішили поцікавитись, чи є статистичний зріст кількості шлюбів аналогічним для Вінниці, чи змінився відсоток розлучень, та запитати в психолога, чим зміни в статистиці одружень можуть пояснюватись. Спойлер: кількість шлюбів зросла (але не настільки суттєво, як в столиці), кількість розлучень зменшилась, а близько половини одружень відбувається з військовими.

Зростання кількості шлюбів

Як розповіли нам фахівці відділу ДРАЦС у місті Вінниці, у нашому місті кількість шлюбів за період з початку повномасштабного вторгнення зросла на майже 15%.

Так, з 25 лютого до 16 серпня 2020 року у місті зареєстрували 936 шлюбів, у 2021 році кількість шлюбів збільшилась майже вдвічі – з 24 лютого до 16 серпня зареєстрували 1731 пару. У 2022 році за аналогічний період одружились 2018 пар, що майже на 15% більше, ніж у 2021 році.

Як пояснюють у відділі ДРАЦС у місті Вінниці, у 2020 році кількість шлюбів знизилась, зокрема, через пандемію коронавірусу. Наразі ж, припускають, що на збільшення впливає майновий стан пар та повномасштабне вторгнення. Зазначають, що зараз близько 50% шлюбів укладають з військовими.

Також зараз через воєнний стан за окремою заявою можуть скоротити термін на розгляд заяви про шлюб – з місяця до кількох днів – для будь-яких категорій громадян (як військових, так і цивільних).

Розлучень за аналогічний період у 2020 році було 500, у 2021 році – 734, у 2022 році – 537 (зменшились на майже 27%). Близько половини розлучень ставалось за взаємною згодою сторін. Разом з тим, процедуру розлучення не спрощували.

Як статистику пояснюють психологи?

Зі слів лікарки-психологині і психотерапевтки Тетяни Окаєвич, в умовах війни отримання шлюбу надає більше підтримки та безпеки. В людини виникають думки на зразок: “Якщо я з кимось, я можу на когось опиратись”. Також коли людина вступає в шлюб, зникає відчуття самотності. Аргументом в свідомості можуть бути думки: “Хтось несе відповідальність за мене” або “Я можу розділити свою тривогу з кимось”.

– В таких умовах шлюби відбуваються швидко, рідше – обдумано. На перший план виступає почуття безпеки. …Відступає страх смерті та страх самотності, адже в умовах війни психіка працює, аби зберегти життя і коли люди вдвох, це (підсвідомо – авт.) простіше, – коментує статистику та додає, що така кількість шлюбів з військовими, зокрема, може бути через ще більші механізми захисту, – розповідає Тетяна Окаєвич.

Що ж до зменшення кількості розлучень, то, на думку пані Тетяни,  до причин цього, окрім попередніх факторів, додається страх невідомості (“А що буде, якщо ми розлучимось”), і як наслідок рішення про розлучення відкладається. Крім того, на декого може впливати “міфічне” мислення, яке пов’язує події життя з долею і перебування багатьох чоловіків на передовій.

VежА сподівається, що кількість шлюбів у Вінниці зростатиме (а розлучень – падатиме) не лише у зв’язку війною, а й у мирний час – після нашої спільної перемоги.

Ілюстративні фото design-editor.com, merkur.de