У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї 23 листопада відкрили документальну виставку “Голодомор 1932–1933 рр. на Вінниччині: жахлива трагедія мовою документів”.
Як повідомляє музей, виставка діятиме до 24 грудня. Експозицію відкрили у 12-й залі до Дня пам’яті жертв Голодоморів.
Виставка створена на матеріалах Держархіву Вінницької області, фондів Вінницького обласного краєзнавчого музею.
Зокрема, представлені оригінальні документи, спогади очевидців страшної трагедії, книги, дослідження із зазначеної теми.
Як зазначають у музеї, під час Голодомору 1932–1933 рр. український народ втратив мільйони безневинних жертв.
– За ці два роки не було війни, будь-яких природних катаклізмів, це був штучний голод, спрямований на придушення українського національно-визвольного руху, знищення частини українського волелюбного селянства, носія української ідентичності, на залякування будь-якого спротиву. Упокорення голодом стало інструментом закріплення влади сталінського режиму. Це був геноцид українського народу, навмисне спрямований проти української нації як такої, – підкреслюють у музеї.
Зазначають, що Вінниччина, як і вся Україна у 1932–1933 рр, зазнала величезних втрат, Голодомор на Вінниччині тривав до 1934 р.. У нашій області, за приблизними підрахунками істориків, демографів, дослідників, – голодною смертю померло від 500 000 до 1 300 000 осіб.
– Комуністичний режим намагався приховати правду про Голодомор і знищити пам’ять про цей страшний більшовицький злочин. На тему голоду було накладено табу на довгі роки. Серед десятків експонатів, що висвітлюють Геноцид українців у лихі 1930-ті рр. вперше на широкий загал представлені спецповідомлення обласного відділу ДПУ про масові виходи з колгоспів, «волинки», незадоволення, антирадянські настрої на Вінниччині продовж 1932–1933 рр., статистичні дані про смертність від голоду в районах області, які довгий час зберігалися під грифом «цілком таємно», – зазначили у музеї.
Також на виставці представлено матеріали Сосонської сільської ради, які науковці нарекли «Смертними листами».
– Нині це чи не єдині на всю Україну «Книги записів актів громадського стану 1933 року про смерть» с. Сосонка Вінницького р-ну Вінницької області, в яких у 1933 р. не боялися писати у графі причина смерті – «помер від голоду». Завдяки мужності тодішнього голови сільської ради Прокопа Романенка навіки збереглися документальні підтвердження, що причиною смерті багатьох наших співвітчизників була голодна смерть. Першим про ці унікальні документи написав письменник, журналіст Борис Хандрос в документальній повісті «Смертні листи», яка вийшла друком у 1993 р. Також на основі свідчень очевидців тих подій був знятий однойменний документальний фільм, кадри якого демонструватимуться під час відкриття виставки.
Відвідати виставку можна буде до 24 грудня. Адреса музею – вулиця Соборна, 19. Музей працює щодня з 10:00 до 18:00, крім понеділка та великих свят. Каса працює до 17:00. Інформація для відвідувачів – на сайті музею.
Фото – з фейсбук-сторінки Вінницького обласного краєзнавчого музею
Дякуємо!
Тепер редактори знають.