У Вінниці відбувся восьмий Фестиваль польової кухні пам’яті Тараса Сича. ФОТОРЕПОРТАЖ

18:21
Автор: Vежа
Become a Patron!

Сьогодні, 1 липня, у Вінниці стартував восьмий Фестиваль польової кухні пам’яті Тараса Сича. Захід присвятили Дню Конституції України та пам’яті загиблих Героїв російсько-української війни.

Традиційно на фестивалі пригощали гостей різноманітними стравами, а також – збирали кошти для ЗСУ. Цього разу – зібрані під час заходу гроші передадуть на автомобіль, генератор та “Старлінк”. Щоб долучитись, було достатньо придбати “фестивальну тарілку” за благодійний внесок від 200 гривень.

 

 

 

 

Тарас Сич народився 30 березня 1966 року у Вінниці. Був активним учасником Революції Гідності. З початком російсько-української війни пішов на фронт. Він служив польовим кухарем та санітаром. Загинув 13 лютого 2015 року під мінометним вогнем біля міста Дебальцеве. У Вінниці Фестиваль, присвячений його пам’яті, відбувається уже увосьме.

Цьогорічний захід влаштували у Центральному парку ім. М. Леонтовича на площі Водограй. Вже на початку заходу на локацію прийшли чимало містян, аби скуштувати ті чи інші страви.

А страв було представлено достатньо – загалом кілька десятків “точок” з борщем, булгуром, м’яом, супами, кашами з різноманітними підливами, рисом з овочами, пиріжками, пирогами, солодощами, медом, канапками тощо. Ще тут можна було випити узвар, мохіто, кави, що приготована на піску. Також на Фестивалі організували кілька інформаційних та навчальних локацій. Була й невелика програма з виступами вінницьких артистів, виставка фотографій, на окремій локації можна було також пройти тестування на виявлення тих чи інших захворювань.

 

 

 

 

Пригощали відвідувачів різноманітні організації – це й представники ветеранських і громадських організацій, медзакладів, освітніх закладів, а також терцентр комплектування та соцпідтримки.

 

 

 

 

 

Так, наприклад, на локації Національної академії Нацгвардії пригощають кашею польовою і кашею гречаною. Все – приготоване на польовій кухні, яку, за словами головного на локації, використовують в країнах НАТО. Кухня розрахована на приготування страв для 200 людей.

А ось представники ДСНС пригощали охочих зеленим борщем і булгуром. А ще – демонстрували водолазне спорядження – костюми, маски, рятувальні прилади та інше оснащення, яким “надзвичайники” користуються для порятунку людей. Усім охочим розповідали про особливості усіх цих речей, а дещо дозволяли й приміряти.

 

– Це (обізнаність у зазначеному спорядженні – авт.) може комусь пригодитися, – каже представник ДСНС. – Хтось займається дайвінгом – як хобі чи професійно, хтось підводною охотою. Буває, до нас підходять запитують (щодо цього) у нас якісь поради, діляться своїм досвідом, показують фото, які в них є досягнення.

Також “надзвичайники” інструктували охочих щодо протирадіаційної безпеки, демонструючи ті чи інші засоби захисту, а ще представили на локації макети різних вибухонебезпечних предметів й розповідали про дії в разі їх виявлення.

Дехто з учасників каже, що бере участь у Фестивалі вже увосьме. Наприклад, це ГО “Народна територія щастя“. Організація приготувала сьогодні борщ, який, за словами її представниці, колись готували з самим Тарасом Сичем на позиціях в Дебальцеве. Також тут – пиріжки, рис з овочами. Окремо облаштували ятку з сувенірами ручної роботи, торбинками, а також футболками із зображенням ляльки-мотанки, з якою нещодавно була погашена марка “Укрпошти”, та самі ляльки-мотанки.

 

 

Яким був Фестиваль торік – у матеріалі за ЦИМ посиланням.

Фото Євгена Симоненка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.