У Вінниці відбулася акція на підтримку української мови та мовного законодавства

18:02
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Сьогодні, 15 липня, у Вінниці відбулась акція на захист чинного мовного законодавства та української мови. Учасники протестували проти зміни законодавства поза встановленим порядком, що на їхню думку, могло статись вже сьогодні.

Так, сім учасників акції спершу вийшли до Майдану Небесної сотні, а згодом перейшли до Європейської площі. В руках дехто з них тримав прапор України та плакат “Руки геть від мови! Нам НЕ потрібен “язык” окупантів”.

 

 

 

Разом з тим, акція була “тихою” – не було промов, скандувань чи музичного супроводу.

– Ми сьогодні тут зібрались, тому що “Слуги народу” поза регламентом в законопроєкт “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” хотіли просунути правки, які стосуються державної мови, – зазначила активістка Вікторія Михальченко у коментарі журналісту Vежі.

Відтак, активісти протестували проти проведення “потрібних” норм шляхом змін до непрофільного законодавства та на підтримку чинного мовного законодавства.

 

 

– Якщо депутати йдуть проти (української) мови та мовного закону, то є питання щодо їхнього ставлення до держави Україна, – зазначила Вікторія.

Зазначимо, що раніше 15 липня у Верховній Раді України планували розглянути ряд правок до законопроєкту №5551-2 “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” щодо спрямування коштів на ремонтно-реставраційні роботи пам’яток культурної спадщини”.

Як зазначив на своїй сторінці народний депутат Володимир В’ятрович, мовні поправки дозволили б, зокрема, “повне виведення телебачення з-під дії мовного закону і фактично дозволили демонстрацію фільмів, а також виборчої агітації і реклами російською”; звільнення ряду чиновників від необхідності “складати іспит на рівень володіння українською мовою”; окремі зміни до мовного закону і всіх освітніх законів – “Головний зміст цієї поправки – російська мова стає мовою освітнього процесу нарівні з українською. А будь-які покарання для порушників закону про мову – скасовуються”, – зазначив нардеп.

Разом з тим, згодом три з чотирьох мовних поправок депутати відкликали, а останню відхилив бюджетний комітет. Власне законопроєкт мали розглянути сьогодні у Верховній Раді України.

Також нагадаємо, що днями Конституційний Суд України визнав ЗУ “Про забезпечення функціонування української мови як державної” конституційним.

До активістів час від часу підходили перехожі, які цікавились акцією, та працівник поліції.

Так, начальник відділу превенції Вінницького районного управління ГУНП у Вінницькій області Микола Кулівар (на фото в бірюзовій сорочці) спершу висловив підтримку активістам, та разом з тим рекомендував утриматись від використання фаєрів з кольоровим димом.

 

 

 

 

На питання журналіста Vежі, чи буде таке використання якимось правопорушення, він вказав, що це може порушити ст.195-6 КУпАП (Порушення порядку виробництва, зберігання, перевезення, торгівлі та використання піротехнічних засобів). На питання автора, чи притягали до відповідальності учасників попередніх численних акцій, які використовували фаєри, він зазначив, що у більшості випадків “так”.

Разом з тим, присутні “досвідчені” активісти у Вінниці таких випадків не пригадали. Загалом акція тривала близько пів години.

Зазначимо, що як повідомляють “Букви”, сьогодні під будівлею парламенту кілька десятків людей організували акцію на підтримку української мови “Заважає мова – геть до Ростова”. Учасники скандували “Ганьба” та розкидали паперові листівки з імітацією російських рублів.

Фото автора