У Вінниці відбудеться презентація фільму про жінку-воїна Харитину Пекарчук

13:29
Автор: Марина Однорог
Become a Patron!

Це фільм про жінку-воїна, яку було відзначено найзвитяжнішою нагородою в історії бойової слави Армії УНР – Харитині Пекарчук. 

5 липня о 18:30 в книгарні “Є” відбудеться прем’єра документального фільму, знятого освітньою платформою «Експертний корпус» у співпраці з істориком, координатором ГО «Таврійська гуманітарна платформа» Андрієм Іванцем.
Відео присвячено жінці-воїну, яку було відзначено найзвитяжнішою нагородою в історії бойової слави Армії УНР – Харитині Пекарчук.

 

Харитина Пекарчук (уроджена Тіна Ізбіцька) – перша жінка, яка отримала українську державну нагороду в ХХ столітті. Етнічна полька, яка стала переконаною українкою, і кримчанка, яка зі зброєю в руках захищала незалежність Української Народної Республіки. Під час Другої світової війни очолювала організацію «Жіноча служба Україні» у Вінниці. 

Як розповів в ефірі Громадського радіо координатор Таврійської гуманітарної платформи Андрій Іванець, що Харитина народилася в кінці ХІХ століття в Сімферополі в заможній польській родині, яка володіла великими землями.

  • І як же вона стала українкою? Дуже цікаво, що «з крові та кості полька Харитина Пекарчук» (а саме так вона пише про себе в спогадах), поволі перейнялася українським духом із дитинства — через няню, робітників, які приходили обробляти їхні сади. Вона вслухалася, що казали ці старші цікаві хлопці та дівчата. Це ще не була вже скристалізована українська свідомість, але українська стихія, мова захопили малу Харитину. У момент дорослішання, коли людина задається питанням, хто вона й що хоче зробити в цьому житті, дядько подарував їй «Кобзар» Тараса Шевченка. На той момент мати «Кобзар», а ще й читати публічно — наразитися на великі проблеми. Вона навчалася в одній із найкращих жіночих гімназій Сімферополя. Харитина, не маючи нічого зайвого на розумі, почала читати «Кобзаря» на перерві іншим гімназисткам. Вчителька побачила, вони встигли сховати книгу, але за те, що вона читала книгу якоюсь мужицькою мовою, її на певний період виключили з гімназії. Викликали мати. Але мати людина демократична, стала на бік доньки, – розповідає Андрій Іванець про життя Харитини.

У 1917 році в Сімферополі вона стає діячкою українських організацій: «Просвіти», «Української громади», Української партії соціалістів-революціонерів та займається українізацією українізованих батальйонів. Цього ж року дівчина прийшла до мами з обстриженим коротко волоссям, у військовій формі й сказала: «Я хочу довести, що українки вміють боронити власну Батьківщину. Так розпочався її військовий шлях. Вона пішла під ім’ям «Степан Книшенко».

Пов’язане життя Харитини і з нашим містом, коли пересувалася українська маршова рота, вона опинилася у Вінниці.

– Її однополчани описують Харитину як людину, яка в атаку йшла першою, в ар’єргарді – останньою. Була в найбільш небезпечних місцях і ще й допомагала пораненим, потім їх лікувала. Один із її бойових побратимів писав, що вона була геройською людиною, більшої героїні він не зустрічав у своєму житті. Показник людських якостей самої Харитини: вона надзвичайно не любила, коли її називали героїнею. Казала: «Я не героїня, я просто все робила з молодечого запалу та бажання служити українському народові», – говорить Іванець.

Координаторка історичних програм Експертного Корпусу, співробітниця НДІ українознавства, кандидатка історичних наук Тетяна Швидченко також розповіла «Громадському», що саме Андрій Іванець зацікавив її історією Харитини і було вирішено зняти відео:

– Проблема полягала в тому, що в нас не було якісних зображень. На даний момент є лише одна фотографія, де Харитина в молодому віці, вся в тогочасному однострої своєї формації та з шаблею. І кілька маленьких та дуже неякісних фотографій уже в похилому віці та разом із чоловіком. Тому ми викручувалися, як могли. Ми додали багато графіки в це відео, і якщо не могли візуально, вирішили діяти аудіально. Ми запросили два голоси: Мирославу Салій, солістку гурту Правиця, і Дмитра Савченка, фундатора видавництва «Zалізний тато». Якраз він озвучив побратима Харитини. А Мирося дуже класно вжилася в роль самої Харитини та зуміла передати характер.

Після презентації фільму у Вінниці відбудеться обговорення за участі осіб, які створювали цю стрічку, а саме з Тетяною Швидченко, Анастасією Сніжною (сценаристка фільму, координаторка подкастів Експертного Корпусу) та Мирославою Салій (солістка гурту «Правиця», фольклористка, співзасновниця фольк-студії «Правиця» – голос Харитини Пекарчук)

Фото: Громадське радіо, головне – Експертний корпус