У Вінниці стартував Всеукраїнський фестиваль “Великодня писанка”. ФОТОРЕПОРТАЖ

13:37
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

Сьогодні, 3 травня, у Вінниці розпочалося Всеукраїнське свято народного мистецтва «Великодня писанка». В його рамках у обласній філармонії зібралися писанкарі з різних куточків України.

Майстри не лише влаштували виставку-продаж своїх виробів, але й навчають усіх бажаючих опанувати мистецтво писанкарства. Загалом для фестивалю відведено відразу два поверхи філармонії. Виставка-продаж на першому поверсі триватиме до 19:00, майстер-класи на другому поверсі (тут також демонструються витвори народного мистецтва) – до 18:00.

     

Зокрема на виставці-продажі представлено понад десяток локацій з різноманітними виробами ручної роботи майстрів з Вінниці, області та України. Серед матеріалів – деревина, рогоза, солома, шкіра та інші природні матеріали. Тут можна побачити та придбати усе – від сережок до величезних дерев’яних годинників. Продажем займаються переважно саме ті майстри, які є авторами тих чи інших витворів мистецтва. Ціни стартують від 30 до 3 тисяч гривень (найдорожчими є дерев’яні настінні годинники).

           

На другому поверсі філармонії представлено сотні писанок, шкрябанок, вишитих рушників, картин та різноманітних інсталяцій, а ще тут писанкарі з семи регіонів країни розгорнули справжню “лабораторію” творчості та проводять майстер-класи для всіх, і при цьому безкоштовно. Для роботи використовують тільки натуральні матеріали, в тому числі – віск, та всі потрібні для створення красивої писанки, інструменти. На столах горять свічки й загалом панує атмосфера спокою та зосередженості.

     

Наприклад, пані Юлія Датченко, яка приїздить з Дніпра на такий фестиваль вже третій рік поспіль, розповідає про те, які особливості писанкарства в її регіоні. Біля столу (втім, як і біля інших) – черга з охочих потрапити на майстер-клас. Жінка, котра за освітою є філологом та викладає в університеті, каже, що для неї писанкарство – це ніби ще одна рідна мова. “Хочу, щоб і молоде покоління вивчало цю мову, бо це історія” – каже майстриня.

Юлія Датченко

Переважна більшість тих, хто пробує себе в цьому народному мистецтві – юні дівчатка. Проте VежА помітила одного-єдиного хлопця, який завзято виводив на майбутній писанці квіточки. 15-річний Влад розповів, що робить це заради цікавості та вперше в житті, відтак дається йому це мистецтво важкувато. До слова, юнак перебуває в одній з націоналістичних організацій Вінниці.

Дивує усіх й інший представник сильної статі – Петро Пипа з села Андрушівка, що на Вінниччині. Чоловік виготовляє шкрябанки та різьблені писанки з курячих та навіть страусових яєць (шкрябанки створюються шляхом нанесення на поверхню яйця кольорового тла, з якого потім майстер “зішкрябує” частину фарби й таким чином створює візерунок).

 

Петро каже, що в його колекції, з урахуванням тих яєць, які він подарував або продав – близько тисячі екземплярів. Чоловік, який займається писанкарство понад десять років, каже, що вдома у нього є навіть колекція шкрябанок, на яких він зобразив всіх Героїв Небесної Сотні та Кіборгів. “Душа бажала так” – каже Петро Пипа. А ось на тих шкрябанках, що є на виставці, переважно зображено біблійних та казкових персонажів.

Зауважимо, що фестиваль триватиме сьогодні до 19:00, майстер-класи – до 18:00. У другій половині дня також заплановані виступи творчих колективів, які зокрема виконуватимуть великодні гаївки та веснянки. Відтак, ще є час для відвідин філармонії. Майстри кажуть, що готові поділитися своїми знаннями з усіма, кому це цікаво.

Вхід на фестиваль вільний. Адреса Вінницької обласної філармонії імені Леонтовича: вулиця Хмельницьке шосе, 7.

Фото Ольги Мірошниченко

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.