Оновлено: 25 Жовтня 2018, в 22:48
У Вінниці розробили унікальні звукові маячки, які допоможуть краще орієнтуватися у просторі сліпим та слабозрячим людям. Завдяки мобільному додатку або спеціальному кишеньковому активатору, маячки можуть ловити присутність людини на відстані до 30 метрів і звуковим сигналом підказати, де саме знаходяться двері необхідного приміщення.
Розробили невеличкий за розмірами пристрій вінницькі фахівці і сьогодні, 24 жовтня, вже презентували його. За словами Сергія Агеєва, одного із розробників, пристрій може бути зафіксований над дверима будівлі і подаватиме періодичний сигнал та голосове повідомлення тоді, коли до нього наближається незряча людина.
– Принципова відмінність нашого пристрою в тому, що звуковий сигнал подається лише в тоді, коли потрібно. Тобто, коли до нього наближається користувач системи. Для цього людина може використовувати декілька способів активації. Це може бути програмне забезпечення на мобільному телефоні, яке працюватиме у фоновому режимі, або ще є альтернатива – кишеньковий пристрій-активатор, який також використовується для активації звукових маяків. Також є ще пристрій-активатор, який можна використовувати як брелок.
Варто зазначити, що додаток безкоштовний і має дві мови – українську та англійську. Завантажити його кориcтувачі Android можуть на GooglePlay, наразі ще в розробці версія додатку на iOS. Окрім того, додаток ще можна знайти на сайті компанії-розробника mobilis.vn.ua ТУТ.
Наразі звуковий маячок є на дверях адмінбудівлі “Книжка” і при наближенні до неї він подає звукове повідомлення до якого саме приміщення підходить слабозряча людина.
До речі, на сьогодні вартість такого звукового маячка в середньому становить до 2000 гривень і це майже в 10 разів дешевше, ніж подібні іноземні системи, які використовують, зокрема, у Франції.
За словами очільниці департаменту соціальної та молодіжної політики ОДА Наталі Заболотної, вони подаватимуть програму на розгляд обласної ради, аби наступного року такі маячки з’явились й на інших важливих будівлях.
– Зараз на всіх рівнях формуються бюджети на наступний рік і я переконана, що якщо ми говоримо про такий прилад, то сьогодні у своїх програмах на місцях установи можуть передбачити придбання такого приладу. У нас в області також є програма соціального захисту населення, де одним із напрямків роботи передбачено створення доступності і безбар’єрності. Думаю, що ми можемо ініціювати внесення змін в цю програму і передбачити кошти в бюджеті і передбачити кошти на придбання таких приладів для найбільш значущих установ обласного рівня, – зазначила Наталя Заболотна.
Таким чином, за допомогою звукових маячків можна буде значно полегшити життя незрячих та слабозрячих людей. Про це говорив заступник директора з соціальних питань Українського товариства сліпих (УТОС) Костянтин Ільницький.
– Для незрячої та слабозрячої людини дуже важко просто знайти, де розташовані двері й куди він прийшов. Багато хто сьогодні користується смартфонами і там є мапа, яка підкаже, як дійти: “тут поверни праворуч, а тут поверни ліворуч”. Але коли ти підійдеш до цієї будівлі – важко знайти вхід. Ми розуміємо, що, на жаль, на сьогодні влада не може всюди укласти тактильну плитку. Є гарний вислів Валерія Сушкевича, радника Президента з питань осіб з інвалідністю: “Не робіть для нас без нас”. На сьогодні таблички зі шрифтом Брайля, якщо вона біля входу, практично не потрібні. Уявіть собі картину, коли незряча людина підходить до будівлі і починає по стіні шукати, де ж знаходиться та табличка, а з цим пристроєм ти на слух можеш підійти до дверей.
– Наше завдання – ініціювати таку роботу на місцевому рівні, тому що незавжди є відчуття необхідності таких речей, які говорять про доступність та безбар’єрність. Ми маємо багато напрацювань, але й досі є неправильно побудовані пандуси. А влаштування такого присторою – це має бути внутрішня готовність і свідомість.
Не варто забувати про торгові центри і кафе. Незрячі люди – це потенційні клієнти, які хочуть користуватися цими послугами, але ж ну не будуть вони ходити та мацати всі стіни, щоб знайти вхід. Чи незрячі люди не хочуть просто випити кави? Хочуть, звичайно, але як вони мають йти по вулиці та шукати те кафе, якщо без супроводу? – наголосила Наталя Заболотна. – Комфортність тієї громади, в якій ми живемо – це для усіх нас, а не лише для тієї категорії, на яку в першу чергу це розраховано.
Наразі розпочинають роботу над обласною Програмою. До речі, вже порахували, що для Вінниці необхідно 125 таких маячків, а разом з усіма райцентрами – близько 580. Врахували, що такі маячки мали би бути встановлені на будівлях органів влади, “Прозорих офісах”, будівлях комунальних служб і ЖЕКах, закладах охорони здоров’я, поштових відділеннях, автовокзалах, залізничних вокзалах. На сьогодні вартість такої кількості приладів становить 1,2 мільйона гривень. Однак, варто зауважити, що це кошти не з одного бюджету, а завдяки децентралізації кожна громада змогла б самостійно виділити кошти на придбання таких приладів.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.