У Вінниці розповіли історію вулиці Славетної

18:02
Автор: Vежа
Become a Patron!

Команда “Музею Вінниці” опублікувала історію вулиці Славетною – однієї з вулиць Старого міста, що до жовтня минулого року мала назву “вулиця 8 березня”. Тоді ж було перейменовано й провулок, який тепер називають Славетним. 

Як йдеться на Facebook-сторінці “Музею Вінниці”, першими назвами окремих частин сучасної вулиці Славетної були Широка, Шевченківська і Чубаря. Йдеться про першу чверть ХХ століття.

Згодом, як кажуть історики, вулицю сформували, з’єднавши окремі вулички докупи, і між 1938 та 1941 роками дали їй назву вулиця 8 Березня. Тоді ж з’явився провулок 8 Березня, який до цього називали Феодосійською вулицею (до 1915 року) і вулицею Калініна (1921 рік). У 1941 році вулиця і провулок стали Ямпільськими, а за два роки їх назвали на честь Бориса Грінченка. Після вигнання нацистів і повернення радянської влади у 1944 році вулиця і провулок знову отримали назву “8 Березня”. З тих пір ця назва існувала до осені 2022 року.

Водночас, розповідаючи про походження топоніму “Славетна”, фахівці розповіли, що раніше, в часи формування Вінниці як міста, звертання “славетний” буквально означало вільного городянина.

– Ще в пізньосередньовічні та ранньомодерні часи, коли Вінниця тільки стала містом і поступово розвивалася, її осердя розташовувалось на лівому березі Південного Бугу. Якщо літочислення Вінниці прийнято вести з 1363 року, то формування міщанської громади датують 1393-1430 роками. Саме в цей проміжок часу колишні селяни почали процес перетворення на міщан з усіма відповідними атрибутами. Одним з таких атрибутів було звертання “славетний”, яке буквально означало вільного городянина. Протягом майже півтора століття на території того давнього міста жили покоління славетних вінничан, – кажуть історики. 

І хоч, зазначають в музеї, титул “славетний” поступово вийшов з ужитку, новий топонім “дозволить зберегти в міському просторі цю маленьку частинку славетної історії вінницького Старого міста“.

Фото – Миколи Геркалюка зі сторінки “Музею Вінниці”

Читайте також: У Вінниці затвердили нові назви для 161 топоніму. ПЕРЕЛІК

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.