У Вінниці просять перейменувати ліцей імені росіянина Менделєєва. ПЕТИЦІЯ

15:42
Автор: Vежа
Become a Patron!

У Вінниці зареєстрували петицію з проханням перейменувати Вінницький ліцей №4 імені Д.І. Менделєєва. Як альтернативу, пропонується присвоїти закладу ім’я українського вченого Івана Горбачевського. 

Як зазначає автор петиції вінничанин Роман Костишин, Менделєєв був імперіалістом-націоналістом, членом ультраправого монархічного руху “Чорна сотня”, що принижував українців та був проти української незалежності.

– Однозначно у воюючій країні, яка 9-й рік захищається від дикого сусіда-рашиста, не місце назві школи такої персони, чому можна навчити дітей під такою назвою? Нагадую, що у цій школі досить довгий час були “російськомовні класи”. Перейменування – це чудова нагода, закрити цю прикру сторінку історії, – зазначає автор звернення.

Водночас, Іван Якович Горбачевський, за словами Романа Костишина, окрім того, що був талановитим хіміком, був патріотом України та робив свій внесок у її розбудову. Так, разом з Іваном Пулюєм, Горбачевський організував товариство “Українська громада” у Празі, створив фонд допомоги студентам.

– Протягом 1906—1917 років член Найвищої Державної Санітарної Ради в Чеському королівстві, з 1908 — радник цісарського двору, член Палати шляхти австро-угорського парламенту, 1917—1918 рр. перший етнічний українець — міністр охорони здоров’я Австро-Угорщини. З 1910 року почесний президент Українського лікарського товариства. У 1918 брав участь у діяльності Укр. парламент. репрезентації, зокрема у нараді щодо нац. держ. самовизначення Сх. Галичини. З 1919 року професор Українського вільного університету Відня, Праги (з 1921 р.). З 1924 року ректор Українського вільного університету. У жовтні 1926 очолив оргкомітет Першого українського наукового з’їзду, який відбувся у Празі, – вказано в петиції. 

Зазначимо, що за даними Вікіпедії, Іван Якович Горбачевський не лише очолював МОЗ в Австро-Угорщині – він його і заснував.

– Більше того, це міністерство, яке спеціалізувалося винятково на охороні здоров’я, стало першим в Європі і світі. За проектом розбудови та програми дії цього міністерства пізніше розбудувалися міністерства здоров’я Англії, Франції та інших держав, – вказано в статті. 

Іван Якович Горбачевський гербу Корчак (15 травня 1854, с. Зарубинці, нині Тернопільський район Тернопільської області — 24 травня 1942, Прага) — український хімік, біохімік, гігієніст та епідеміолог, термінограф, громадсько-політичний, освітній діяч. Академік ВУАН (1925 р.), дійсний член НТШ. Іван Горбачевський — кандидат на Нобелівську премію з фізіології та медицини 1911 року. Брат Антіна Горбачевського.

Збір підписів триває ще протягом 6 днів. Наразі звернення підтримали 78 громадян. Для того, щоб петицію розглянули в міській раді, її мають підтримати щонайменше 350 громадян. Підтримати петицію можна ТУТ.

Ілюстративне фото – “Google Maps”

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.