Майже рік минув з моменту, коли вулицям у Вінниці почали давати нові назви. Та й досі здається, що мешканці міста знають нові назви лише частини цих вулиць. Аби знань у вінничан побільшало, рада з питань історії, культурної спадщини та топоніміки розробила спеціальний довідник де зібрані результати процесу декомунізації у Вінниці різних років.
Сьогодні, 27 грудня, довідник було презентовано у Вінницькій міській раді. “Вулиці Вінниці: з історії декомунізації” охоплює не лише процес перейменування вулиць міста з 2015 року, а ще й розповідає про хвилю перейменувань у Вінниці протягом 1989-1996 років, а також пропонує ознайомитись із загальним нарисом з історії перейменувань міських вулиць у ХІХ-ХХ століттях.
Автор довідника – доктор історичних наук Тетяна Кароєва розповідає, що він є унікальним, адже в ньому, окрім історичної довідки, також описано, як працювала робоча група під час декомунізаційного процесу минулого року. Детально розповідається про алгоритм ухвалення рішень робочою групою та наукові засади роботи групи істориків, порядок обговорення запропонованих нових назв та результати роботи.
У наступних розділах подаються всі відомі назви нині “декомунізованих” вулиць 1989-1996 та 2015-2016 років.
Історики зазначають, що при підготовці цього довідника користувались лише офіційними архівними документами починаючи з ХІХ століття, адже у переважній більшості старіші назви вулиць не збереглися. Щоправда, довідник доповнений деякими мапами міста різних років. Для прикладу, план повітового міста Вінниці 1811 року надрукований вперше саме у цьому довіднику.
Наразі надруковано 400 примірників довідника “Вулиці Вінниці: з історії декомунізації”. Із друкованим варіантом довідника можна буде ознайомитися у бібліотеках міста, а також у школах, коледжах та університетах. Крім цього, електронний варіант довідника можна буде знайти на сайті міської ради та у спільноті “Історія Вінниці”.
Окрім друкованого довідника, науковці спільно із Департаментом інформаційних технологій Вінницької міської ради працювали над створенням сайту “Вулиці Вінниці”. Подібний ресурс є у Львові, однак вінницький сайт має, зокрема, декомунізаційні доповнення.
Вінницький історик Олександр Федоришен зазначив, що на сьогодні сайт працює у тестовому режимі, та вже найближчим часом буде повністю підключений до мапи Вінниці на сайті міськради.
Як і друкований довідник, цей електронний ресурс наповнений мапами Вінниці різних років.
Вже за півроку електронна мапа міста буде наповнена усіма топонімами. Науковці зазначають, що на цьому їх робота не закінчується і планують у майбутньому додати на сайт історію назв не лише декомунізованих, а й взагалі всіх вулиць Вінниці, а також позначити на ній визначні пам’ятки археології, культурної спадщини, архітектури тощо.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.