Публікації за датами

  • 11 Жовтня/ 14:25

    Vinnytsia

    Публікація11.10.1914:25

    Автор:Микола Геркалюк

    У Вінниці презентували батальну картину, де зображено звільнення міста від більшовиків. ФОТО

Сьогодні, 11 жовтня, у Вінниці презентували батальну картину, де зображено звільнення міста від більшовиків у серпні 1919 року. Окрім цього, дослідники та історики підготували книгу, де зібрані біографії всі діячів доби УНР, які так чи інакше пов’язані з Вінницею та Вінниччиною. 

Картину “Звільнення Вінниці. 1919 рік” було створено на замовлення Центру історії Вінниці. Автором картини став відомий український баталіст Артур Орльонов. Її підготували спеціально до фестивалю “Вінниця – столиця УНР”, який наразі триває в нашому місті. 

– Вся художня робота – це, безумовно, робота пана Артура, а консультаційний блок -це вже колективна праця. Зокрема нас консультував архітектор Євген Совінський, бо на цьому полотні дуже багато тих споруд, які не збереглись. Також допомагали військовий історик Максим Царенко, член Вінницького історичного товариства В’ячеслав Желіховський і я, – розповідає директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришен.

В липні 1919 року Українська Галицька Армія перейшла річку Збруч і прийшла на допомогу Дієвій Армії УНР. Вінниця тоді була під владою більшовиків. 10 серпня обидві армії, об’єднавшись, звільнили місто від “червоних”. Українська влада протрималась тут до грудня 1919 року.  

На картині зображено один з епізодів звільнення Вінниці. Тоді українське військо двічі захоплювало місто. На полотні відображено другий раз, коли військові надвечір здійснювали атаку на залізному мосту через Південний Буг. Загалом таких мостів було два і вони через острів Кемпа з’єднували правий і лівий береги Бугу. До наших днів мости не збереглись. 

– Історично так склалось, що Вінниця, на жаль, не має великої кількості іконографії доби Української революції. У нас немає великої кількості світлин чи відеоматеріалів того часу. Пан Артур, який працював уже з нами раніше, радо погодився попрацювати саме над цим епізодом – звільненням нашого міста підрозділом Запорозького корпусу Армії УНР і підрозділами Галицької армії, – зазначає Олександр Федоришен. 

Зображений на картині епізод взятий переважно зі спогадів командира Запорозького корпусу Володимира Сальського. 

Одразу після картини було презентовано книгу “Українська революція 1917-1921 в іменах: вінницькі сторінки”. Це біографічний довідник, де зібрана інформація про 373 діячів того періоду, які так чи інакше пов’язані з Вінниччиною. 

– Над книгою працювали 32 автори, а я вже впорядковувала матеріал. На сьогодні цей проект завершено, книга зверстана, ми лише чекаємо коштів. Проект фінансується обласною владою і десь до кінця року книга вийде з друку, – розповідає докторка історичних наук Тетяна Кароєва

Кожна окремо взята біографія займає приблизно кілька сторінок і складається з наступних блоків: повне ім’я та псевдонім (якщо такий був) людини, дати та місця народження і смерті, соціальне походження та освіта, сфера діяльності, характеристика діяльності на Вінниччині в роки революції, подальша доля та меморіалізація постаті на території області, якщо така мала місце. 

Нагадаємо, що у Вінниці триває фестиваль військово-історичної реконструкції “Вінниця – столиця УНР”. З програмою фестивалю можна ознайомитись ТУТ.

Нагадаємо, що фестиваль “Вінниця – столиця УНР” відбувається за підтримки міського голови Сергія Моргунова та Вінницької міської ради

Фото Марини Сербінович

Читайте також: Мазепа, Петлюра і Бандера в соцмережах: у Вінниці відкрили виставку про видатних українців. ФОТОРЕПОРТАЖ

Читайте також: Вінниця як герой фільму: в “Родині” відбулася прем’єра стрічки “Таємна операція”. ФОТО

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Микола Геркалюк

Дякуємо!

Тепер редактори знають.