Мазепа, Петлюра і Бандера в соцмережах: у Вінниці відкрили виставку про видатних українців. ФОТОРЕПОРТАЖ

14:10
Автор: Микола Геркалюк
Become a Patron!

Що могли б написати на своїх сторінках в соцмережах Мазепа, Петлюра та Бандера, якби вони ті сторінки мали? Про це можна дізнатись на вуличній виставці, яка розпочала свою роботу сьогодні на Майдані Незалежності у Вінниці. 

Сьогодні тут відкрили виставку “Фактор свободи”, яка присвячена одразу трьом видатним українським діячам та борцям за незалежність: Івану Мазепі, Симону Петлюрі та Степану Бандері. Всіх їх поєднує той факт, що російська та радянська пропаганда намагалась знецінити їхній вклад в українську історію та очорнити їхні імена.

Також цьогоріч співпали одразу три ювілеї з дня народження кожного з них: 380 років з дня народження Мазепи, 140 років – Петлюри та 110 років – Бандери. 

Варто зазначити, що виставка “Фактор свободи” також відкриває цьогорічний фестиваль військово-історичної реконструкції “Вінниця – столиця УНР”

– “Фактор свободи” ставить перед собою складне і водночас дуже важливе завдання – руйнувати радянські міфи. Ті, які впродовж століть витворювались навколо постатей українських державців, аби знівелювати українців як націю. В наш час ця виставка має особливе значення, – зазначила співробітниця Центру історії Вінниці Олеся Коваль

Виставка являє собою шість вуличних стендів на яких зображені гіпотетичні сторінки Мазепи, Петлюри та Бандери  в соцмережі схожій на Фейсбук.

Там можна побачити, що кожен з них міг би публікувати на своїй сторінці, в описі профілю відображена основна інформація: місце народження освіта, стосунки, хто за ними стежить та чим вони цікавляться. Так можна довідатись, що Іван Мазепа здобував освіту в Києво-Могилянському колегіумі (риторика), Девентерській школі гармашів (артилерія) та у Краківській академії. В шапці його профілю зображений дорожній вказівник “Мазепинці 25” та гасло “Же през шаблю маєм права!”. Також видно, що в гетьмана в друзях російський цар Петро І, шведський король Карл ХІІ, Іван Скоропадський та Семен Палій. 

Кожен окремий стенд не присвячений одному діячу, на них змішана інформація про кількох одразу. Серед іншого там на мапі Європи відображені місця, які відвідував кожен з діячів: щось на зразок Google Maps. Втім, тут чітко проявляється і освітня сторона виставки, адже до кожного з відвіданих місць є коротка історична довідка.

Приклад: Степан Бандера перебував у Варшаві в 1936 році. В довідці вказується, що там він вигуком “Слава Україні!” зустрів свій смертний вирок. 25-річного Бандеру разом з товаришами судили за підготовку замаху на міністра внутрішніх справ Польщі Броніслава Перацького. 

– Ця виставка є однією з багатьох пігулок, які не завжди є приємними на смак, але лікують. Лікують свідомість, руйнують міфи, популяризують історію і, найважливіше, не роблять остаточних висновків. В сучасних виставкових проектах важливо дати відвідувачам можливість зробити висновки самостійно, – каже директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришен

Ще кількома важливими блоками з гіпотетичних соцмереж українських діячів є відображення ключових рішень, які їм доводилось приймати. Вони показані у вигляді переписки в месенджері та представлені під назвою “Світло і тіні ключових рішень”. Так, на “сторінці” Петлюри можна побачити такі ключові рішення як “Акт злуки УНР і ЗУНР”, “Другий зимовий похід” тощо. Одразу під ними описані позитивні та негативні сторони кожної події.  

Виставка була створена Інститутом національної пам’яті та Центром дослідження визвольного руху. Вінниця стала першим містом, де її демонструють, після Києва.  

– Окрім Мазепи, Петлюри і Бандери цьогоріч виповнюється ювілей з дня народження ще однієї постаті. Це наш сучасник, відомий оперний співак, який покинув провідні концертні зали Європи і пішов добровольцем на фронт. Там він загинув від кулі російського снайпера. Це та людина, яка теж стала символом нашої свободи і символом боротьби за нашу державність і незалежність, – розповів регіональний представник ІНП Богдан Галайко.  

Ще один стенд присвячений Збройним силам України і проводить паралелі між сучасним військом та арміями часів кожного з діячів. Так від козацького гетьмана сучасне військо отримало головні убори мазепинки, з часів Петлюри – тризуб на рукаві однострою, а з часів Бандери гасло УПА “Слава Україні! – Героям слава!”. 

На іншому стенді під назвою “Місця зустрічі” позначено місця, які пов’язані з Мазепою, Петлюрою та Бандерою. До прикладу, в Парижі аж три місця, які асоціюються з Петлюрою: Українська бібліотека імені Симона Петлюри, ресторан “Бульйон Шартьє”, поряд з яикм Петлюру вбили і, власне, його могила на кладовищі Монпарнас.  

Виставку можна відвідати щоденно, до 14 жовтня включно. Вона розташована на Майдані Незалежності поблизу фонтану “Мушля”.

Фото Марини Сербінович

Читайте також: “Реконструкція – це про мир”: у Вінниці влаштують найбільший в Україні фестиваль військово-історичної реконструкції про добу УНР. ПРОГРАМА

Читайте також: Як хлопчик Василь із несправедливістю боровся: у Вінниці показали “Міф” про війну Василя Сліпака

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.