-
24 Листопада/ 18:45
Vinnytsia
Публікація24.11.1618:45
У Вінниці показали «стіл Петлюри» з масонськими символами. ФОТО
У четвер, 24 листопада, після виїзної наради очільник міста Сергій Моргунов відвідав нову історичну виставку у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї. З собою покликав голову Вінницької ОДА Валерія Коровія та вінницьких журналістів.
Зацікавила голову міста виставка «Саксонське зерцало та Магдебурзьке право – основи для Європи».
Магдебурзьке право — одна з найпоширеніших правових систем міського самоврядування у Центральній Європі у середні віки. Воно передбачало надання міській громаді право здійснювати місцеве управління та запровадити модель місцевого самоврядування на зразок управління німецьким містом Магдебургом. В Україні Магдебурзьке право поширювалось з середини XІV століття.
У виставковій залі музею були розміщені експонати, які надав центр політичної освіти землі Саксонія-Ангальт. Виставка умовно поділена на декілька розділів. Кожен з них розповідає про різні етапи розвитку Магдебурзького права в Європі та, зокрема, Україні.
Інсталяція «Саксонське зерцало» зображає те, які були потреби у кожного прошарку середньовічного міста: церковників, ремісників, жінок, купців та інших. Крім інсталяції, у рамках виставки також представлені старовинні герби міст Вінниччини, де існувало Магдебурзьке право: Брацлав, Хмільник, Могилів, Шаргород та Вінниця. Унікальним експонатом експозиції є відреставрований цеховий прапор кінця XVIII століття.
- Ми його отримали як прапор з’єднаний з двох частин. Коли ми віддали його на реставрацію виявилось, що насправді це два прапори. Це унікальні експонати, які багато розповідають про розвиток ремісництва, саме цехової організації на Поділлі. Тканина пройшла дуже серйозну реставрацію ще у 2007 році. У центрі мальтійський хрест, герб Пиляви і атрибути, які говорили про те, який з цехів виготовив прапор. Однак цей експонат потребує більш ґрунтовного дослідження, – розповіла завідуюча сектором виставкової роботи краєзнавчого музею Тетяна Журунова.
Працівники музею також дозволили поглянути на старовинний різьблений стіл, який знаходиться у кабінеті директора музею.
Розповідають, що у 20-х роках минулого сторіччя цей стіл знаходився у кабінеті головного отамана військ УНР Симона Петлюри. Легенду щодо історії столу дещо розвіяв історик Олександр Федоришен.
- Часто цей стіл презентують, як стіл за яким підписували договір Юзеф Пілсудський та Симон Петлюра. Однак, по-перше, цей договір не вони персонально підписували, по-друге, ці документи підписувалися у Варшаві у квітні 1920 року.
За словами Олександра Федоришена, цінність столу в символіці, яка на ньому зображена. Доволі часто її пов’язують із популярним на той час рухом масонства. На початку своєї історії різьблений стіл належав родинній колекції Грохольських і тепер, коли нащадок роду Генрих Грохольський приїздить до Вінниці – обов’язково відвідує музей та з великою зацікавленістю вивчає таємничі символи.
Вінничани ж матимуть змогу на власні очі побачити загадковий «Стіл Петлюри» лише тоді, коли у музеї підготують експозицію «Вінниччина на початку ХХ століття».
Дякуємо!
Тепер редактори знають.