У Вінниці почали відзначати століття Української революції. ФОТОРЕПОРТАЖ

12:48
Автор: Віталія Мазур
Become a Patron!

У Вінниці, колишній тимчасовій столиці Української народної республіки, розпочали відзначати дві важливі історичні дати – початок Української революції 1917-1921 років та створення Центральної Ради України.

Сьогодні, 17 березня, біля будівлі колишньої Міської Думи відбулося урочисте покладання вінків та квітів до пам’ятної дошки Дмитру Марковичу – українському держдіячу періоду революції, міністру юстиції УНР. Участь в урочистостях взяв міський голова Сергій Моргунов, секретар міськради Павло Яблонський, голова облдержадміністрації Валерій Коровій.

Вже традиційно для таких історичних дат на вулицю міста вийшла Почесна варта – поки єдина в Україні у своєму роді.

  • Ми представили тут різні періоди форми УНР. Є форма зразка 1918 року – в такій воювали під Крутами. Є також форма більш пізнього періоду – так одягався кавалерієць Петлюри третього гайдамацького полку. Такий собі кавалерійський спецназ, – каже керівник вінницької філії клубу історичної реконструкції «Честь і слава» Віталій Головенько. – На мені такий собі збірний комплект з різних родів військ УНР.

Будівлю Міської Думи у Вінниці для заходу було обрано не випадково, розповідає голова Вінницького історичного товариства Олександр Федоришен:

  • Ця будівля найлогічніше підходить для вшанування подій березня 1917 року. Так, протягом 1917-1921 років, будівля муніципалітету історично відігравала важливу роль: чи то це державна нарада за участі Симона Петлюри, чи то це урочистий прийом очільника Польської Респулбліки – Юзефа Пілсудського, – каже історик. – А постать Дмитро Марковича символічна і знакова, бо, мабуть, з цією людиною ми можемо асоціювати Вінницю в контексті Української революції. Його присутність у Вінниці, його досить потужний ораторський талант, його професійні юридичні навики потім досить потужно допомогли Українській народній республіці – і в той час, коли місто було тимчасовою столицею, і тоді, коли столиця була в Києві чи в інших містах під час бойових дій.

За його словами фактично, Вінниця тричі стала тимчасовою столицею УНР, а юридично – двічі: це лютий-березень 1919 року і травень-червень 1920 року.

  • Ми трохи насправді романтизуємо цей момент і цей період, хоча, вимушені говорити, що все-таки це трагічний епізод, адже матірна, головна столиця першої республіки – Київ, – була зайнята ворогом. У цей період у Вінниці з`явилися досить важливі юридичні документи: це той же указ про заборону і покарання за участь українського війська в єврейський погромах, це і основа для адміністративного судочинства, і поява трудового конгресу, – сказав Олександр Федоришен.

Також анонсував, що у Вінниці з нагоди сторіччя Української революції буде чимало заходів. Один із них – фестиваль реконструкції «Тимчасова столиця УНР». Про окремий план заходів ми повідомимо згодом.

Фото Андрія Завертаного