У Вінниці на площі Шевченка планують створити місце пам’яті полеглих захисників

14:29
Автор: Vежа
Become a Patron!

У Вінниці на площі Шевченка планують створити місце пам’яті полеглих у російсько-українській війні захисників. Серед іншого, планується розмістити площини на гранітних основах з фотографіями всіх полеглих вінничан, встановити меморіальний дзвін, а ще окремо облаштувати невеликий сквер.

Про це повідомляється на сайті Вінницької міської ради, а також йшлося на зустрічі із рідними загиблих воїнів з Вінниці.

Так, зустріч відбулась 11 липня в Хабі “Місто змістів”. Серед присутніх були представники міської ради, члени родин полеглих захисників (зокрема, й група, яка ініціювала створення місця пам’яті), а також представники преси.

 

Як зазначили на сайті міськради, наприкінці минулого року до Вінницького міського голови Сергія Моргунова звернулась ініціативна група від рідні загиблих Захисників та Захисниць України. Вони підіймали низку питань, серед яких – облаштування у Вінниці памʼятного місця, куди б могли навідуватися родичі загиблих Героїв.

Ця зустріч, очевидно, мала нести характер інформування щодо проєкту, однак насправді мала подекуди характер щонайменше активної дискусії. Так, частина присутніх рідних вказала, що рідних усіх загиблих мешканців громади не проінформували належним чином про вказану ініціативу.

Попри те, що саме створення місця пам’яті підтримали, здається, всі присутні рідні полеглих захисників, суперечки точились і щодо обраного місця, і щодо витрачених на це коштів, і щодо майже кожного окремого елементу проєкту.

  Що передбачає проєкт?

– На площі Шевченка планують розмістити комплекс елементів, що доповнить вже наявний тризуб та інтерактивну стелу, а саме: Стіну пам’яті, на якій будуть розміщені фото загиблих вінничан та вінничанок. Це модульна конструкція з 20 портретами на одній площині; меморіальний дзвін, який битиме у день загибелі Оборонця. Окреме місце, яке планують облаштувати, матиме вигляд невеликого скверу, який рідні загиблих називають «Мамина колискова». На цій території будуть зелені насадження, лавочки, декоративна гірка, з якої стікатиме вода, – зазначив головний архітектор міста Євген Совінський.

Так, на Стіні пам’яті фото та інформація про полеглих вінницьких бійців будуть нанесені на спеціальне скло та встановлені на бетонні конструкції. Згори буде зображений прапор відповідного роду військ, далі – площина з фотографіями та інформацією (ім’ям та прізвищем, датою смерті, нагородами, званням тощо). Загальна висота кожної конструкції – 2,7 метра; найвище фото (розміром близько А4) розміщене на висоті 2,3 метра.

 

 

 

Зі слів Совінського, стела завершується біля статуї пророка української нації Шевченка і ці два контексти поєднуються між собою.

Наразі на Стіні пам’яті планується розмістити інформацію про близько 300 захисників, пов’язаних з Вінницею.

– Ми розуміємо, що є наші загиблі Герої, які не були прописані у Вінниці. Але вони проживали тут, працювали, тут зараз мешкає їхня родина. Або ж є внутрішньо переміщені особи, чиї близькі загинули на війні і поховані у Вінниці… Усі вони можуть бути розміщені на Стіні памʼяті.

…Були аргументи щодо того, що ще зарано (створювати таке місце пам’яті – авт.), що ще не можна всіх полеглих називати. І ми розуміємо, що доведеться когось додавати до Стіни пам’яті, позаяк війна ще продовжується, – каже заступниця Вінницького міського голови Галина Якубович.

Крім того, планується внести зміни і до інтерактивної стели – фото полеглих захисників, як і раніше, будуть постійно транслюватись для присутніх. Однак після зустрічі в міськраді мають сконтактувати з Вінницькою ОВА щодо додавання до переліку не лише захисників з Вінницької МТГ, але й області. Також з’явиться функція знайти та вивести інформацію про конкретного бійця на екран на певну кількість хвилин.

Крім того, на площі з’явиться й водний об’єкт-альпінарій. Як видно з графіки, це має бути комбінація висаджених рослин з міні-водоспадом. За задумкою розробників проєкту, шум води має допомагати із заспокоєнням присутніх.

Крім того, на площі планують висадити сакури та поставити лави.

Зазначимо, що наразі вже опублікований тендер на здійснення робіт з капітального ремонту елементів благоустрою площі Шевченка. Очікувана вартість робіт – 8 937 583 гривень (пропозиція переможця – майже 7,9 мільйона гривень). В разі успішної тендерної закупівлі, роботи планують завершити до 15 вересня 2023 року.

Вказано, що розпочати будівництво пам’ятного місця планують уже найближчим часом. Зі слів Євгена Совінського, архітектурних змін до існуючого проєкту місця вшанування пам’яті не планується, “відбулись відповідні погодження”, зокрема й з відповідним міністерством, відповідальним за зміни до території національних пам’яток.

Разом з тим, зі слів Євгена Совінського, після перемоги України у цій війні очевидно з’явиться масштабніший монумент, який розташують в іншій локації та з врахуванням зауважень, що були висловлені на зустрічі.

 

Передбачений церемоніал

Вказано, що в міськраді також розробили церемоніал вшанування памʼяті загиблих Героїв. Він відбуватиметься вісім разів на рік на державні та муніципальні пам’ятні дати.

– Церемоніал вшанування – це форма прояву поваги та пошани загиблим воїнам у вигляді меморіального заходу за участі рідних та близьких, мешканців громади, а також підрозділів почесної варти Вінницького гарнізону, салютної групи та військового оркестру, – говорить перший заступник директора департаменту культури Олексій Циганков.

Обговорили також муніципальний церемоніал з вшанування кожного Оборонця у дату загибелі. У цей день о 12:00 у Вінниці оголошуватимуть хвилину мовчання, у гучномовець зачитають імʼя загиблих Героїв, звучатиме дзвін, а на інтерактивній стелі цілий день відображатимуться фото загиблих Героїв.

Членам родин загиблих Оборонців-містян, які хочуть, аби дані про їхніх близьких були розміщені на Стіні памʼяті, необхідно звернутися до міського департаменту соціальної політики: 097 101 45 18 (“Лівобережне” управління соціального захисту населення), 097 101 58 40 (“Правобережне” управління соціального захисту населення) і надати дані про загиблого родича чи родичку.

Зауважимо, що попередній матеріал “Вежі” на цю тему був видалений з нашого сайту з огляду на неповноту представленої в ньому інформації. Перепрошуємо читачів за це.

Фото з сайту ВМР та Євгена Симоненка

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.