Сьогодні, 28 січня на Майдані Героїв Небесної Сотні у Вінниці одночасно відбулося відразу два мітинги.
Учасники першого вимагали в місцевої влади не встановлювати на площі пам’ятник героям Революції Гідності та повернути туди погруддя Шевченка. Інші ж мітингувальники закликали перших припинити політичні спекуляції та приниження пам’яті загиблих героїв Майдану.
Обидва мітинги розпочалися близько 12:00: перед парканом, за яким тривають підготовчі роботи зі спорудження меморіального комплексу “Дерево Свободи”, учасники першого встановили звукопідсилюючу апаратуру та виголошували промови з вимогою повернути на площу стихійне погруддя Шевченку, яке днями перенесли в музей Революції Гідності.
Окрім того протестувальники неодноразово наголошували, що проект меморіалу загиблим героям Майдану їм не подобається. “Це покручена японська сакура зі штирями, які протикають Україну і на них нанизані душі загиблих хлопців”, – приблизно так неодноразово мітингувальники характеризували проект “Дерева Свободи”.
Прикметно, що цього разу до протесту проти пам’ятника Небесній Сотні долучився і відомий проросійський діяч Віктор Маліновський: він перебував в авангарді мітингу разом зі своїми прихильниками, проте слова не брав.
Коли на мітингу почалися перші сутички, Маліновський покинув площу. Нагадаємо, що раніше Віктор Маліновський був співорганізатором заходів “Українського вибору” Віктора Медведчука у Вінниці.
“Слова не давати!” і протидія журналістам
Водночас висловити свою думку з приводу ситуації хотіла й група молоді з “Чорного комітету”: кілька десятків хлопців та дівчат неодноразово скандували з вимогою надати їм слово.
Однак натомість учасники першого мітингу – переважно пенсіонери – намагалися відтіснити молодь подалі від мікрофону. Через це на площі періодично виникали сутички, які намагалися розборонити поліцейські.
Учасники першого мітингу, котрі виступають проти спорудження окремого пам’ятника Небесній Сотні, агресивно ставилися і до присутніх журналістів: так, кореспонденту Vежі неодноразово намагалися перешкодити знімати, вибиваючи з рук камеру.
Окрім того на мітинг також прийшли майданівці з Труханівської Січі, котрі вже заявляли свою позицію з приводу конфлікту, однозначно висловлюючись за встановлення меморіалу героям Небесної Сотні. Однак їм організатори першого мітингу слова також не надали. У коментарі журналістам, один з лідерів Труханівської Січі Микола Бондар заявив, що розцінює ситуацію як “театр абсурду”.
– Те що сьогодні відбувалося, віче назвати не можна, тому що там якісь полусумашедші люди просто не випускали з рук мікрофон. Ці заяви і антисемітські заклики я взагалі коментувати не хочу: люди багатьох національностей сьогодні разом з нами в окопах боронять Україну, і євреї в т.ч. Але коли я почув від цих мітингарів слова, що “це не наша війна і за що ми воюємо”, то в мене питання – на кого, на яку країну вони працюють?
Я не можу їх назвати навіть частиною громади, це якісь космонавти. У мене питання до здорових вінничан: скільки вони ще дозволятимуть цьому шабашу тривати у місті?, – сказав Бондар.
“Слава нації – смерть жидам”?
Під час мітингу його учасники торкнулися і скандальної теми з роздмухування ксенофобії та антисемітизму в місті. Нагадаємо, що на минулій сесії міської ради, реагуючи на антисемітські заяви окремих громадських активістів, мер Вінниці пообіцяв звернутися з цього приводу до СБУ. Тож учасники мітингу сьогодні у своїх промовах намагалися відмежуватися від попередніх висловів.
Проте відразу після цієї промови, на скандування “Слава нації!”, замість звичного “Смерть ворогам!”, самі ж лідери протесту відповідали вигуками “Смерть жидам!”.
Один з організаторів протестів Юрій Кисіль, що виступає проти спорудження меморіалу Небесній Сотні, вигукує “Смерть жидам!” у відповідь на фразу “Слава нації!”
Ультиматум міськраді та підтримка меморіалу героям Майдану: дві протилежні резолюції мітингів
Через дві години протистояння двох мітингів, організатори першого виголосили вимоги до міської влади: протягом 48 годин припинити будь-які підготовчі роботи зі спорудження меморіалу загиблим майданівцям та натомість повернути з музею на площу гіпсове погруддя Кобзарю. В іншому випадку, протестувальники обіцяють організувати акції прямої дії, зокрема встановити намети на Майдані Незалежності перед будівлею міської ради та палити шини.
Інший мітинг, який розійшовся трохи раніше за перший, також оголосив про своє рішення: його учасники висловилися за спорудження на Майдані Небесної Сотні меморіального комплексу “Дерево Свободи” на честь загиблих героїв Революції Гідності.
Нагадаємо, що раніше Благодійний фонд “Подільська громада”, котрий зібрав кошти на виготовлення пам’ятника та організував його спорудження, пояснив концепцію “Дерева Свободи”: “Пам’ятний знак «Дерево свободи» – це Вишня, яка квітує і відроджується, продовжує народжувати своїх Героїв, а опалі 107 квіточок символізують Героїв Небесної Сотні, які загинули під час Революції Гідності”. Окрім того в “Подільській громаді” заявили, що меморіал вже готовий на 75% та буде встановлений на площі до 20 лютого.
Фото Ольги Мірошниченко
Дякуємо!
Тепер редактори знають.