У Вінниці хочуть створити історичний сайт і меморіальний комплекс пам’яті воїнів Галицької армії

13:46
Автор: Богдан Будай
Become a Patron!

Ветерани АТО/ООС спільно з істориками подали на конкурс до Міністерства у справах ветеранів проєкт створення меморіального парку воїнів Української галицької армії, захоронення яких виявили у Вінниці торік. З метою привернення уваги до проєкту його автори відзняли відеоролик, який презентували вчора, 22 вересня. 

Про проєкт

Як йдеться на Facebook-сторінці “Ветеранського простору”, проєкт має назву “Відновлюємо історичну справедливість: вшановуємо захисників незалежної України – вояків Української Галицької Армії”. Окрім меморіального парку, передбачається також створення інтерактивного історичного сайту.

В Радянському Союзі цілі сторінки української історії замовчувались, а пам’ять про події та її учасників старанно знищувалась. Так було і з вояками Української галицької армії. До минулого року майже нічого не було відомо про найбільше кладовище вояків УГА, що розташоване в Вінниці. Але так не має бути, – зазначено в дописі військових.

Так, на початку проморолику зазначено, що у період Української Революції, в 1919-1920 роках, на військовому цвинтарі міста Вінниці були поховані тисячі вояків Галицької армії та армії УНР, які померли під час епідемії тифу. У радянські ж часи кладовище було знищено, а “пам’ять про Захисників України була стерта на 100 років“.

До створення проєкту облагородження території поховань долучилися ГО “ВА Асоціація ветеранів, інвалідів війни та волонтерів АТО”, Вінницький обласний військовий комісаріат, КП “Центр історії Вінниці” та ГО “Брат за Брата України”. Автором проморолику став Микола Геркалюк.

 

 

Андрій Сайкович, представник громадської організації “Брат за Брата”, під час презентації ролику 22 вересня розповів деталі проєкту.

На сьогодні “Агенцією просторового розвитку” розроблено концепцію даного місця (території поховань — прим. авт.). Ми плануємо на першому етапі провести там облагородження території і поставити меморіальний знак, щоб було відомо, що тут воїни поховані. Також планується створення сайту, на якому розміщуватиметься інформація про події того періоду та короткі історії кожного учасника тих подій, якщо можливо буде їх встановити. На сайті також буде розміщено квест, який дасть можливість відвідувачам відслідкувати всі тогочасні події. Якщо будете правильно відповідати, ви зможете спостерігати, як події того часу відбувалися. Якщо ж будуть неправильні відповіді, події розвиватимуться в неправильному напрямку, — каже чоловік.

Як додав Андрій Сайкович в коментарі “Суспільному” проєкт у Міністерстві мають розглянути протягом місяця. На його реалізацію потрібно близько 700 тисяч гривень.

Варто зазначити, що в квітні цього року в Міністерстві у справах ветеранів оголосили конкурс проєктів, розроблених громадськими об’єднаннями ветеранів, для реалізації яких буде надаватися фінансова підтримка у 2022 році. Конкурс триває до 30 вересня цього року. З додатку до конкурсу відомо, що одним з напрямків проєктів є впорядкування місць поховання загиблих захисників України, а також пошук, ексгумації та перепоховання останків загиблих військовослужбовців. На даний напрямок визначений граничний обсяг фінансування складає 800 тисяч гривень.

Історія питання

Торік у Вінниці було віднайдено кладовище вояків Української Галицької Армії та Армії УНР, знищене в радянський час. Тоді науковці припускали що це може бути найбільший український військовий цвинтар УГА не тільки в Україні, а й у світі.

Попередні археологічні розкопки почали на території пустиря ліворуч від сучасного 45-го заводу 8 вересня. І відразу науковці виявили останки вояків, які понад 100 років тому померли від тифу.

Станом на 10 вересня минулого року на невеликій трикутній ділянці території зробили понад 20 шурфів, у яких виявили декілька десятків одиничних поховань (в домовинах), і одну братську могилу, в якій знайшли останки семи людей. Відомо, що то була лише невеличка частина кладовища, адже воно, за свідченнями істориків, має площу близько гектара і протягається вглиб території 45-го заводу.

 

Зазначалося, що за радянських часів це кладовище не тільки знищили, а й побудували на цій території свинарник, рештки будівлі якого досі там є. Крім того, у шурфі, який зробили біля цієї будівлі, виявили будівельне сміття і трубу від водогону, який теж прокладали цією територією. Припускалося, що на території ймовірного кладовища поховано близько 2 тисяч військовослужбовців того часу.

Детальніше про тогорічні результати розкопок поховань воїнів Української галицької армії — за ЦИМ посиланням.

Фото та відео – з архіву Veжі та  Facebook-сторінки “Ветеранський простір”