У Вінниці від завтра досліджуватимуть поховання німецьких солдатів. ФОТО

18:03
Автор: Богдан Будай
Become a Patron!

У Вінниці від завтра, 27 серпня, розпочнуться пошуково-ексгумаційні роботи німецького кладовища часів Другої світової війни, яке, за свідченням істориків, розташовувалось між теперішньою територією «Універмагу» та церквою Воскресіння Господнього.

Окрім того, дослідники перевірять ще дві локації, де могли бути поховання німецьких солдатів. В тому числі й ті захоронення, які були випадково виявлені працівниками «Вінницяобленерго» в липні цього року.

Замовником робіт є Народна спілка Німеччини по догляду за військовими могилами в Україні, виконуватиме ж дослідження ‒ спеціалізоване приватне підприємство «Пам’ять і Слава». Сьогодні, 26 серпня, у хабі «Місто Змістів» представники організацій спільно з представниками міської влади та істориками під час пресконференції детальніше розповіли про дослідження німецьких поховань.

Відтак, відомо, що першочергово дослідження стартуватимуть в межах ділянки, розташованої на сьогодні між територією «Універмагу» та церквою Воскресіння Господнього за адресою Хмельницьке шосе, 5. Саме тут, за версією істориків, розташовувалося в період німецької окупації Вінниці кладовище військовослужбовців Німеччини.

Нижче можна бачити мапу Вінниці, презентовану «Центром історії Вінниці», яка датується 1943 роком. Червоним прямокутником позначено ділянку, суміжну з існуючим на той час православним кладовищем. Саме про цю ділянку йдеться, коли згадуються німецькі поховання у Вінниці. Православний же цвинтар перестав існувати в 70-х роках минулого століття.

Тим не менш, позначена ділянка активно використовувалася впродовж 1942-1944 років, до моменту визволення Вінниці в березні 1944 року. Перші поховання німецькі солдати тут почали робити навесні 1942 року.

Червоним продовгуватим прямокутником на мапі позначено ділянку на території теперішнього Центрального парку імені Леонтовича. За словами директора «Центру історії Вінниці» Олександра Федоришена, документально захоронення на цій ділянці не підтверджені. Проте історики мають цікаві усні спогади, які зараз, в рамках спільних досліджень, буде можливість перевірити. Йдеться про можливі стихійні поховання, які відбувалися в останні дні німецької окупації Вінниці протягом 17-20 березня 1944 року.

Тут, можливо, не можна говорити про якусь кількість поховань, але в будь-якому випадку територія потребує додаткового дослідження, ‒ підкреслює історик.

Червоним же овалом позначено ділянку неподалік нічного клубу «Курсаль», на якій в липні цього року під час планових робіт «Вінницяобленерго», під час прокладання кабелю, було виявлено «ймовірно, масові поховання». Достеменно про масовість захоронень на сьогодні історики говорити не можуть.

Наявний археологічний матеріал не дозволяє зробити якихось навіть попередніх висновків. Ми дуже вдячні і Народній спілці Німеччині, і організації «Пам’ять і Слава», які зголосилися в рамках планових робіт з пошуку і ексгумації (захоронень ‒ прим. авт.) німецького цвинтаря дослідити цю ділянку і прояснити специфіку цієї території, цього суміжного поховання на межі з православним цвинтарем, ‒ додає Олександр Федоришен.

Як зазначає генеральний директор спеціалізованого приватного підприємства «Пам’ять і Слава» Родіон Гамзаєв, до початку розшукових робіт все вже готово, і розпочнуться вони від завтра. Спочатку фахівці планують встановити межі захоронень.

Як додає керівник дослідницької групи Олександр Назаров, на сьогодні цього зробити не вдалося.

Оскільки кладовище розташовувалося також під кутом, на сьогодні його важко на місцевості локалізувати. З одного боку, орієнтиром слугує церква, з іншого ‒ на мапі вона була зазначена схематично. Тобто, ми зараз маємо дуже віддалене уявлення про місце розташування даного кладовища, і безпосередньо місцевості. Вчора та сьогодні ми займалися разом зі службами міста виявленням комунікацій, ‒ каже дослідник.

За його словами, останнє було необхіднім для того, щоб під час розкопок нічого не було пошкоджено. Наприклад, під час узгоджень було з’ясовано, що на території майбутніх досліджень було нещодавно прокладено електромережі, що, підкреслює Олександр Назаров, ще більше ускладнює роботи.

В нас і так була відносно невелика територія, вільна від забудови. І на сьогодні вона ще зменшилась. Тому дати відповідь на те, скільки ми знайдемо загиблих, я достеменно не можу. Це може бути 0, а може бути і кілька сотень. Проблема ще в чому ‒ зазначена територія для 2 000 вояків замала. Відповідно, є підстави вважати, що це не все кладовище. До того ж, у німецьких джерелах фігурує не лише ліва сторона траси, а й права, ‒ каже чоловік.

Оскільки на сьогодні в дослідників надто мало конкретики як щодо меж захоронень, так і щодо кількості похованих там військових, робити якісь прогнози щодо часу чи результатів досліджень вони поки не наважуються.

За словами фахівців, досліджуватимуть могили методом шурфування. Рештки усіх загиблих німецьких військових планують потім перепоховати.

Щодо результатів робіт фахівці інформуватимуть згодом.

 

 

 

 

 

 

Народна спілка Німеччини по догляду за військовими могилами була заснована в 1919 році після Першої світової війни. Організація існує понад 100 років. За словами її представників, основна мета діяльності ‒ робота щодо «примирення над могилами». Члени організації розшукують захоронення солдатів та доглядають за знайденими похованнями. Також організація супроводжує родичів загиблих солдатів в Україні, щоб ті могли знайти місця поховання членів своїх родин. Окрім того, спілка організовує зустрічі між молоддю країн. В Україні спілка працює з 1996 року відповідно до угоди між урядами Німеччини та України.

Історичні фото з колекції Ігоря Ланового

 

 

 

Фото ‒ автора, історичні ілюстрації ‒ з колекції Ігоря Ланового, розміщені у Facebook-спільноті «Історія Вінниці», мапа ‒ надана «Центром історії Вінниці»

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.