У Вінниці до Дня міста презентували клейноди та оновлені Почесні відзнаки. ФОТО

20:25
Автор: Богдан Будай
Become a Patron!

Сьогодні, 11 вересня, в межах святкування 658-річчя Вінниці, в місті відбулося відразу кілька виставок, які ілюструють історичну спадщину громади. Зокрема, команда “Центру історії Вінниці” презентувала експозицію оновлених муніципальних відзнак, а також клейноди міського голови. 

Початково оновлені відзнаки міського голови було презентовано біля пам’ятника Магдебурзькому праву на вулиці Оводова. Зрештою, як зазначають на сайті Вінницької міської ради, саме ця Магдебурзька колона “є уособленням традицій самоврядності Вінниці та поваги до громадянських прав та обов’язків містян”. Варто нагадати, що у Вінниці до переліку муніципальних нагород входять нагрудний знак “Відзнака міського голови”, відзнаки “За заслуги перед Вінницею” та “За мужність та відвагу”, а також медаль “За вагомий внесок у розвиток міста”.

Відомо, що над розробкою оновленої лінійки муніципальних нагород працювали історики та геральдисти Вінниці і Києва, закладаючи у візуальне зображення відзнак символи Вінниці. Серед таких символів – нещодавно віднайдений герб вінницького полковника Івана Богуна часів оборони Вінниці 1651 року та зображення герба Вінниці з печатки магістрату 1796 року.

Згодом нові почесні відзнаки розмістили на Майдані Незалежності, де їх можна було побачити з 14:00. Окрім того, тут виставили вже відомий комплект клейнодів міського голови (Колар, Церемонійні печатки та Ключ), а також почесні відзнаки Ради Європи. Йдеться про Європейський Диплом (місто отримало в 2013 році), Почесний Прапор (2015 рік) та Почесну Відзнаку Ради Європи (2020 рік).

За повідомленням істориків, клейноди Вінницького міського голови в майбутньому зберігатимуться у фондах Музею Вінниці. Вони вручатимуться новообраному міському голові під час урочистої церемонії присяги та є, за словами дослідників, віднайденням традицій та символіки XVII століття, з якими місто жило 400 років. Вперше клейноди міського голови та Ключ від міста у Вінниці презентували на День міста в 2018 році. Детальніше про це можна прочитати за ЦИМ посиланням.

Що стосується оновлених відзнак, то, відповідно до тендерної документації та інформації в брошурах, з якими могли ознайомитися всі охочі, нагрудний знак “Відзнака міського голови” має вигляд восьмипроменевої зірки білого металу. На центр зірки покладено Великий герб Вінниці, з щитотримачами, білого металу, щит обрамований декоративним картушем, жовтого металу, та увінчаний срібною міською короною.

У центрі розташовано герб Вінниці на тлі червоної емалі. По краю зірку охоплює стрічка, що перетинається з променями зірки, які лежать навхрест. У верхній частині стрічки, на тлі червоної емалі літерами жовтого металу розташовано напис: “Відзнака міського голови”, у нижній частині: “Вінниця”. Краї стрічки прикрашено шарами жовтого металу. Загальний розмір відзнаки 45 x 45 мм.

В інформаційних буклетах йдеться, що нагрудний знак призначений для нагородження осіб за винятковий особистий внесок у розвиток Вінницької громади, спрямований на забезпечення високого стандарту життєвих умов вінничан, ефективну громадську управлінську, економічну, культурну та гуманістичну діяльність, забезпечення законності, прав і свобод громадян, захист державних інтересів України.

Відзнака “За заслуги перед Вінницею” має форму рівностороннього хреста золотистого металу, із розширеними лапами площини у формі хреста, утвореного з геральдичних веж. “Лапи” хреста заповнено червоною емаллю. У центрі хреста на круглому щиті, на тлі червоної емалі, розташовано герб Вінниці. Край щита прикрашено подвійною пружкою. Хрест покладено на лавровий вінок металу жовтого кольору.

Відзнака присвоюється видатним і талановитим особистостям, які мають визначні заслуги у певній сфері життєдіяльності громади, системно працюють задля збагачення і збереження національної історико-культурної спадщини, створення і поширення позитивного образу Вінниці, сприяють економічному, культурному та соціальному розвитку міста.

Медаль “За вагомий внесок у розвиток Вінниці” має класичну форму кола діаметром 32 мм, жовтого металу. На лицьовому боці в центрі медалі, на тлі червоної емалі, розташовано стилізований герб Вінниці з печатки Вінницького магістрату 1796 року, білого металу. По колу медалі, між двома пружками розташовано напис, літерами жовтого металу: “За вагомий внесок у розвиток Вінниці”. На зворотному боці медалі, в центрі розташовано місце під порядковий номер. По колу медалі, між двома пружками розташовано напис літерами жовтого металу: “SENATUS POPULUS QUIRITIUM VINNICENSIS” (з лат. “влада і громадяни Вінниці”).

Медаль призначена для нагородження осіб за вагомі досягнення в економічній, господарській, соціально-культурній та інших сферах діяльності, спрямованих на формування самодостатньої і дієздатної міської громади, забезпечення ефективного функціонування муніципальних структур, розвиток підприємницького та гуманітарного секторів.

Відзнака «За мужність та відвагу» має форму чотирипроменевої зірки білого металу, промені зірки прикрашено геометричним орнаментом. На центр зірки покладено хрест з рівними “лапами”. “Лапи” хреста заповнено чорною емаллю. У центрі відзнаки розташовано герб вінницького полковника Івана Богуна зразка 1651 р. Герб – у ренесансному щиті, де на тлі червоної емалі напнутий лук зі стрілою вістрям додолу, згори дві шестипроменеві зірки, жовтого металу. По колу герб охоплює стрічка білого металу, де розташовано напис літерами чорної емалі: “За мужність та відвагу”, у нижній частині: “Вінниця”. Герб покладено на дві перехрещені шаблі як елементи герба Вінниці, які розташовані вістрям догори.

Відзнакою нагороджуватимуть осіб, які проявили мужність і відвагу під час виконання військового, службового і громадського обов’язку. Почесною відзнакою “За мужність та відвагу” можуть бути нагороджені громадяни України та іноземні громадяни за вчинення мужніх дій та проявлену відвагу під час бойових дій, боротьбою з тероризмом та організованою злочинністю, ліквідації надзвичайних ситуацій та їх наслідків, рятування життя людей та інших героїчних вчинків. В окремих випадках, за рішенням виконавчого комітету міської ради, відзнака може вручатись посмертно, без грошової премії або цінного подарунка.

Фото автора

Читайте також: У Вінниці на Вежі Артинова оновили мелодії – тепер їх п’ять. ВІДЕО

Читайте також: “Флорентійський маньєризм”, скульптури та лендарт: що показують на “Вінницькому бієнале сучасного мистецтва”. ФОТО

Читайте також: Сонце, осінь та день народження: як «прибралася» до Дня міста Вінниця

Читайте також: Танці, конфеті і привітання від мера: у Вінниці урочисто стартувало святкування Дня міста. ФОТО

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.