ЗМІ: у Стрижавській колонії помер смертельно хворий, звільнення якого заблокувала прокуратура. ВІДЕО

13:13
Автор: Vежа
Become a Patron!

У Стрижавській колонії помер смертельно хворий в’язень, дострокове звільнення якого заблокувала прокуратура. Правозахисники закликають поліцію розпочати кримінальне провадження.

Як повідомили у сюжеті “Магнолія-ТВ”, чоловік із четвертою стадією ВІЛ просив, щоб його відпустили померти на волі. Адміністрація колонії та комісія лікарів зійшлися на думці, що чоловік не становить загрози для суспільства, адже він відбував покарання за крадіжку, а його стан дуже тяжкий для того, аби відбувати покарання надалі у в’язниці.

Однак в сюжеті йдеться, що не зважаючи на рішення суду про звільнення засудженого, прокуратура подала апеляцію, і поки чекали на її розгляд, чоловік помер. Відтак, правозахисники вважають, що місцеві прокурори діяли не компетентно і тепер закликають поліцію розпочати кримінальне провадження.

Комісія медиків зробила висновок, що ця людина хвора, і їй негайно необхідна медична допомога за межами установи. Медична комісія, яка фахово оцінила ситуацію, сказала: якщо цю людину не звільнити, вона помре.

Прокуратура, виступаючи від імені держави, по-перше, не є фахівцями у цій сфері, по-друге, абсолютно некомпетентно себе повели. Я взагалі дивуюся, як можна в такий спосіб представляти державу, виступати від імені держави. Це не перший випадок. Такий випадок вже другий у цьому році, коли суд ухвалює рішення про звільнення людини за станом здоров’я. Тим більше ця людина не є небезпечна, зазначив Андрій Діденко, координатор програм Харківської правозахисної групи.

Водночас правозахисник Вадим Човган, на допис якого від 15 лютого посилаються кореспонденти “Магнолія-ТВ”, зазначив, що якщо родичі засудженого, який помер з клінічною стадією ВІЛ, погодяться, буде скарга до ЄСПЛ.

Якщо родичі засудженого погодяться, також буде скарга до Європейського суду з прав людини, адже йдеться про кричуще порушення права на життя. Точніше скарг може бути дві: по обох засуджених. Україні доведеться заплатити велику компенсацію, якщо ЄСПЛ постановить рішення. Наразі прошу уповноважених слідчих розпочати кримінальне провадження проти прокурорів за ч. 2 ст. 367 КК (службова недбалість, що спричинила тяжкі наслідки). Якщо треба, напишу окрему заяву про вчинення злочину, написав Вадим Човган.

 

Інший подібний випадок

В сюжеті йдеться, що перший випадок, про який згадують правозахисники, стався з засудженим, якого теж суд дозволив звільнити з колонії достроково через тяжкий цироз печінки. Там теж була апеляція, і чоловік теж помер 13 січня 2021 року, внаслідок загострення наявних хронічних захворювань. Однак після того, як ситуація отримала розголос, в прокуратурі нібито почали виправдовуватися тим, що засуджений мав проблеми з поведінкою в колонії.

Зокрема у дописі зазначено, що згідно з характеристикою “Стрижавської виправної колонії (№ 81)”, наданої до суду, “за період відбування покарання засуджений поводив себе зверхньо, не дотримувався розпорядку дня, характеризувався негативно, постійно вчиняв правопорушення, за що 16 разів притягувався до дисциплінарної відповідальності”.

Що стосується поведінки, то правозахисники кажуть, що всі порушення стосувалися режиму дня, а саме підйому. Однак, з їхніх слів, через хворобу чоловік фізично не міг його дотримуватися. Також у сюжеті зазначили, що  прокуратура вирішила розпочати кримінальне провадження проти лікарів за неналежне виконання ними своїх обов’язків (враховуючи те, що саме лікарі рекомендували звільнити чоловіка через його тяжкий стан).

У прокуратурі зазначили, що йдеться про засудженого до 5 років позбавлення волі за вчинення тяжкого злочину (умисне тяжке тілесне ушкодження у виді проникаючого ножового поранення грудної клітки та легені, небезпечне для життя в момент заподіяння, вчинене ним раніше незнайомому громадянину за відмову надати йому цигарку). Водночас у прокуратурі зазначили, що хронічне та невиліковне захворювання йому діагностували близько 20 років до засудження.

Стан здоров’я людини цієї не дозволяв робити суспільну небезпеку.  І суд ухвалив рішення про звільнення. Ця людина не те що не представляє для суспільства загрозу, а вона може померти, якщо її не звільнити та не направити до спеціалізованої клінічної лікарні. І прокуратура навмисно  скоює злочинні дії, – переконаний Андрій Діденко.

 

Чому так стається?

Євген Захаров, директор Харківської правозахисної групи, зазначив у коментарі “Магнолія-ТВ”,  що у діях прокурорів немає людської логіки, бо часто вони просто дивляться на папери, а не на конкретну ситуацію в цілому. З його слів, прокуратура завжди оскаржує рішення судів, які на користь засудженого, бо така “архаїчна практика”: утримати людину за ґратами, а інший фінал вважається програшним.

– На превеликий жаль у прокуратури такі настанови, що вона завжди оскаржує рішення судів, які [виносять рішення] на користь засуджених, в таких ситуаціях. Я не пам’ятаю випадку, щоб це було інакше, – зазначив Євген Захаров. – Коли людина має невиліковну хворобу, людина в термінальній стадії, і в цій ситуації прокуратура оскаржує рішення людина не може вийти на свободу і помирає за ґратами. Жодного раціонального аргументу, який би підтримував таку поведінку, я не бачу.

Показники роботи прокуратури – це кількість, так би мовити, задоволених клопотань апеляційною інстанцією. Чим більше вона отримує таких рішень, тим краще працює прокурор, і саме тому це все відбувається. Здоровий глузд не включається, а показники це кар’єра, це премія, це все на світі, – зазначив Євген Захаров.

У зв’язку з цим правозахисники вкотре заявляють: силовим органам потрібно відмовитися від кількісної системи показників як основного критерію якості роботи. Також в сюжеті зазначається, що розв’язання проблеми, окрім як повного реформування силової сфери та зміни підходу до роботи системи покарань (як виправної, а не каральної за будь-яких обставин), правозахисники не бачать.

Відео – “Магнолія-ТБ”
Ілюстративне фото – 33kanal.com

Читайте також: У Вінниці намагались достроково звільнити рецидивіста, засудженого за вбивство

Читайте також: “Цілком задовільно”, але немає інтернету: міністр юстиції перевірив вінницьке СІЗО та колонію. ФОТО

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.