10 еко-свідомих вінничан на початку вересня відправилися до Вроцлава, щоб обмінятися власним досвідом, дізнатися більше про сортування сміття у Польщі та просто відпочити.
Така поїздка стала можливою завдяки Благодійному фонду «Подільська громада» та організації «Fundacja Ukraina». Польсько-німецько-український проект «Make Trash Great Again» об‘єднав еко-свідому молодь з України та Польщі. На жаль, учасники із німецької сторони не приїхали на обмін.
Ми вирішили зустрітися із організаторами та учасниками обміну з Вінниці, аби дізнатися більше для чого взагалі потрібні такі проекти та як відрізняється сортування сміття в Україні та Польщі, а зокрема, у Вінниці та Вроцлаві.
Як потрапити на молодіжний обмін
Основними критеріями відбору були вік до 26 років та зацікавленість в еко-тематиці, а також пріоритет надавався кандидатам із Вінниці, адже «Подільська громада» працює саме в нашому місті.
- Саме тому 8 учасників та учасниць були із Вінниці, одна дівчинка із Бару та хлопець з Києва. Коли ми відбирали заявки, то звертали увагу на те, наскільки гарно була заповнена анкета, на мотивацію учасників та їхній хоча б мінімальний досвід в екологічній тематиці.
- От в цієї дівчинки із Бару була дуже гарно заповнена анкета, вона багато чого робить у своєму місті та її мотивація дійсно була аргументована. Хлопець із Києва також вразив хорошою мотивацією. Ще у нас був один вінничанин, який працює менеджером в IT-компанії і в себе в офісі організовував сортування сміття та взагалі намагається зробити його максимально еко, – розповідає супроводжуюча групи із благодійного фонду «Подільська громада» Олександра Лиса.
- Є різниця між обмінами і тренінгами: на обмінах в основному використовується досвід учасників. Команда організаторів, звичайно, приносить щось своє, але немає інформаційного навантаження та чіткої регламентованої програми. Ми більше обговорюємо те, що вже знаємо. Польська сторона запросила декількох людей, які розповіли, що в Польщі роблять зі сміттям. Також в нас було завдання, де ми мали походити по Вроцлаву та попитати поляків, чи вони сортують сміття, як вторинно використовують якісь речі.
Не лише еко-свідомі, але й команда
Учасниця обміну із команди Enactus Вінницького національного технічного університету Катерина Подолянчук розповіла, що такі проекти кожному дають особливий досвід.
-
Були тренінги пов‘язані із екологією, більше про переробку сміття. Нам розповіли, що цікавого можна зробити зі сміттям, були також не пов‘язані з цією темою, наприклад, на командотворення. Також ми потрапили на один фестиваль, де було багато українців і провели майстер-клас з переробки паперу, тобто, по суті, долучилися до його організації, – розповідає Катерина.
-
Особливо командна робота відчувається, коли ви на природі, потрібно йти у гори — тут сильніші фізично завжди підтримують та допомагають слабшим, – додає ще один учасник обміну також із команди Enactus Артем Кімпаєв.
Олександра Лиса розповідає, що саме на різноманітні активності на вулиці робився великий акцент. Група багато була в горах, на природі, займалася скелелазінням.
-
Для багатьох учасників деякі речі були вперше. У нас був один учасник, який вперше поїхав в іншу країну та пішов в гори. То його захват від всього нас дуже підтримував. Наприклад, коли ми в горах вже такі стомлені, а в нього ще купа енергії і такий щирий захват від всього, то це не може не радувати. Взагалі тут всюди була підтримка учасниками один одного, – ділиться враженнями Олександра.
Ще одним випробовуванням для учасників були умови перебування. Хоча й в анкеті вказувалося те, що вони мають бути готові жити в наметах, такого не сталося.
-
Нас попереджали, що ми певний час будемо жити у Вроцлаві, а далі поїдемо десь за місто і житимемо в наметах. Ми насправді були готові до того, щоб жити в наметах, але поселилися у будинку в містечку біля гір. Це такий звичайний будинок, чимось схожий на хостел, але ми там ночували лише три ночі. Більшість часу таки проводили у Вроцлаві. Проте, нам потрібно було самим готувати. Це також певне випробовування на комунікацію та взаєморозуміння, – розповідає Олександра.
«У Польщі сміття сортують навіть у горах»
Позаяк «Подільська громада» разом із компанією «Еко-він» вже довгий період працюють над популяризацію культури сортування сміття у Вінниці, учасники та учасниці обміну звертали особливу увагу на те, як це робиться у Вроцлаві та околицях. Як виявилося, у поляків це вже звична справа.
-
У Польщі ніби ще з 1998 року сортування сміття є обов’язковим. Людям простіше вже це робити, а деякі сортують його все життя. Там до цього є поклик і навіть будинки пристосовані. Ми коли піднімалися в гори, то там через кожних 500 метрів підйому стояли контейнери для сортування сміття. Хочеш не хочеш, але все одно робитимеш це. В нас це лише запроваджується, а в них вже робиться автоматично. До того ж, не знаю чи у наших горах хоча б звичайних сміттєвих баків є достатньо, – розповідає ще одна учасниця обміну Надія Лінчук, котра рік працювала волонтеркою у організації, завдяки якій здійснився цей обмін, а тепер займається еко-напрямком у «Подільській громаді».
-
Коли ми запитували поляків у Вроцлаві під час квесту, чому вони сортують сміття, то деякі навіть не могли дати чітких відповідей. Вони просто до цього звикли і вже не задумуються над причинами. Це все на якомусь «автоматі» робиться, – додає Артем.
Надія, яка рік прожила у Вроцлаві, говорить, що з огляду на індустріальність міста, є певні проблеми із забрудненням навколишнього середовища, проте на вулицях міста загалом дуже чисто.
-
Якщо говорити про чистоту на вулицях, то в них немає суботників як у нас. Там комунальні служби гарно справляються зі своїми обов‘язками. Хоча сортування залежить також від того, наскільки благополучні райони. В принципі, як і у нас, – додає дівчина.
Що дасть цей молодіжний обмін Вінниці?
Молодіжні обміни з кожним роком набирають більшої популярності і «Подільська громада» прагне залучати все більше вінницької молоді до подібних проектів. Найголовнішим у цьому є, звичайно, створення навколо себе певного кола активістів, які допомагатимуть, продукуватимуть та підтримуватимуть нові проекти направлені на еко-тематику чи будь-яку іншу. Для учасників молодіжного обміну «Make Trash Great Again» це був новий досвід і кожен зробив для себе певні висновки.
- Такі обміни точно дають мотивацію щось робити та змінювати. Важливо направити її в правильне русло, а хто як її використає вже справа кожного особисто, – говорить Артем.
Катерина також вважає, що кожен сам робить для себе певні висновки.
-
Навіть, говорячи про тему сортування сміття, то після тієї командної роботи, коли ми бігали містом та розпитували про сортування, починаєш думати «а чому в нас так не роблять?», «а що для цього потрібно зробити, щоб покращити?».
Щодо того, чи використовуватиметься досвід, отриманий під час даного обміну на практиці у Вінниці, Олександра Лиса відповідає, що «Подільська громада» обов‘язково залучатиме учасників до проектів фонду та надаватиме підтримку їх ініціативам. Позаяк команда лише нещодавно повернулася з поїздки, чітких нових проектів поки не з‘явилося, але час покаже.
-
Ми точно залучатимемо цих хлопців і дівчат до проектів «Подільської громади». Ми бачимо, що вони активні, що хочуть долучатися. Комунікація на цьому не завершується, тепер ми вже краще знаємо одне одного і це зовсім інший рівень стосунків, – говорить дівчина.
Фото Андрія Завертаного, з поїздки – надані Олександрою Лисою
Дякуємо!
Тепер редактори знають.