“У нас немає запитань. У нас є ультиматум”: як у Вінниці відбулися “діалоги” з міністром оборони про “формулу Штайнмаєра”. ФОТОРЕПОРТАЖ

18:59
Автор: admin
Become a Patron!

9 жовтня до Вінниці приїхав міністр оборони України Андрій Загороднюк.

Урядовець прибув не з інспекцією військових частин чи для нарад з підлеглими, як зазвичай відбувається під час робочих візитів міністрів. А для того, щоб узяти участь у публічному обговоренні т.зв. формули Штайнмаєра разом з усіма охочими вінничанами.

Захід вирішили влаштувати в концертній залі Вінницької обласної філармонії, очевидно, аби вмістити достатню кількість людей. Адже окрім чиновників різних рівнів, діючих військових,  духовенства і журналістів, сюди прийшли багато ветеранів, волонтерів та членів громадських організацій. Виглядало так, що в принципі зала зібрала більшість зацікавлених розібратися в цьому питанні.

 

 

 

“Зради не буде”?

Формат зустрічі був досить демократичним: в різних кінцях зали встановили два мікрофони, до яких вишикувалися дві черги. Біля цих мікрофонів можна було поставити запитання людині на сцені в порядку черги.

На сцені ж перебувало всього два спікера: міністр оборони Андрій Загороднюк та голова Вінницької ОДА Владислав Скальський.

Водночас пан Владислав переважно виконував роль модератора, стежачи за регламентом та за руслом дискусії: передусім для того, аби спрямовувати його в тему зустрічі.

Щоправда на початку Скальський сказав вступне слово, пояснивши суть цього заходу та заявивши, що “зради не буде”, коментуючи підписання формули Штайнмаєра. Однак за тим передав слово міністру і вже той намагався пояснити позиції та червоні лінії України перед зустріччю в нормандському форматі.

Передусім Загороднюк наголосив, що нова владна команда готова до кількох варіантів розгортання подій під час імплементації “формули Штайнмаєра”, тобто в уряду та президента нібито існує план “а”, “б” тощо. Зокрема міністр пояснював, що у випадку порушення домовленостей про дзеркальне розведення військ, армія буде готовою швидко повернути залишені території в разі порушення домовленостей іншою стороною.

Також міністр гарантував безпеку місцевим мешканцям тих населених пунктів, які опиняться в сірій зоні та пояснював, що іншої альтернативи, як спробувати втілити цей план, в України немає. Загороднюк неодноразово запевнив, що у випадку порушень Росією домовленостей, розведення військ може не відбутися.

– Я хочу всіх запевнити, що ми не розглядаємо варіанту “Мир за будь-яку ціну”, це для нас неприпустмо, – сказав міністр.

 

“Ви перебуваєте за крок від Майдану. Можливо – за крок від громадянської війни”

Загалом урядовець говорив речі, що в принципі мали б задовольнити ветеранів та волонтерів, які зібралися в “Плеяді”. Проте цього, м’яко кажучи, не сталося.

Судячи з виступів біля мікрофонів, вінничани були зовсім не в захваті від ідей, озвучених міністром. Перше, про що згадали виступаючі – це чому Україна “раптово” вирішила повірити Кремлю та вважає ймовірним взаємне розведення військ. Аргументи відомі: такі спроби на Донбасі вже були і до результату вони не призводили. Навпаки: українці потім мусили повертати добровільно залишені території, часто – ціною життів бійців.

Військові наголошували, що домовлятися з Росією в подібних питаннях марно, адже вона давно довела свою не спроможність витримувати угоди як у випадку з Україною, так і щодо інших країн, наприклад Грузії.

– В нас немає зараз питань. В нас є чіткий ультиматум. Ніякого розведення. Навіть скажу на російській мові, щоб мокшанам, з не тією щелепою, було зрозуміло. Уходить со своей территории, не имея для этого военных оснований – это позор. Этой стране наконец-то нужно научиться уважать тех, кто считает себя украинцем, – емоційно висловився ветеран Леонід Гуменний. А ще додав, що не радив би військовому керівництву дослуховуватися до думки тих мешканців окупованих територій, котрі свого часу брали участь у “референдумі”, влаштованому окупаційними військами.

Деякі з виступів були ще більш емоційними: наприклад відомий ветеран, представник “Нацкорпусу” з позивним “Душман” заявив, що ветерани не будуть просто спостерігати за відведенням військ, особливо якщо від цього постраждає місцеве, патріотично налаштоване населення України.

“Душман” також натякнув на реакцію активістів щодо тих, хто візьме на себе відповідальність за таке розведення: “Ножі вже освячені”, – заявив боєць, чим викликав оплески зали.

Однією з перших до мікрофону підійшла волонтерка Олена Верлан-Кульшенко, яка нагадала, що протягом “режиму припинення вогню” лише Вінниччина втратила на фронті 10 бійців.

– Лише у вересні ми поховали двох молодих людей, яким не було ще й тридцяти. Ми вже працювали на виконання обіцянок президента. Вони виявилися для нас, на жаль, плачевними.

Інша волонтерка, яка займається евакуацією, запропонувала урядовцям замінити бійців, які зараз перебувають на фронті, власними дітьми. “Тому що наші діти там уже стояли”, – сказала жінка.

 

Міністр  з усім цим погоджувався, проте стояв на своєму: альтернативи тому, аби спробувати почати імплементувати формулу, для мирного врегулювання немає. Водночас урядовець підкреслював: план монокоманди є для будь-якого розвитку подій. Інколи відповіді в цьому контексті від міністра були досить дивними.

– У вас точно є план?

– Є.

То покажіть нам його

– Буде.

 

 

 

Телефонний дзвінок на Донбас

Загалом Андрій Загороднюк закликав присутніх вірити новій владній команді, не деталізуючи, які ж різні варіанти планів реакції на зміну ситуації в них є. Це викликало образний коментар іншої відомої волонтерки Юлії Вотчер:

– Я почула ці Ваші слова, і я чомусь подумала, що я в церкві. “Повірте нам”. А тут ніби прихожани. Шановний, ми не в церкві. І вірити можна тільки тоді, коли доведено вже, що ви не скажете неправду. Але ваш уряд, окремі його представники кажуть відверту неправду, утаємничують свої дії. А ми як обмануті дружини, дізнаємося правду з чужих рук і в останню чергу.

А ветеран Олександр Грамарчук поставив цілком конкретне запитання про те, коли саме будуть повернуті війська – що виходить з логіки міністра – до Станиці Луганської, де відбулося розведення в односторонньому порядку, адже війська агресора досі лишаються там. Однак конкретної відповіді щодо дати так і не почув.

Декого з виступаючих відверто дратувало те, що Загороднюк не мав компетенції дати відповідь за запитання, які вочевидь були би поставлені в контексті цієї зустрічі та які можна було би передбачити. Наприклад, що стосується майбутнього закону про особливий статус Донбасу. В процесі розмови вдалося з’ясувати, що цей закон принаймні не узгоджуватиметься з РФ, що анонсував один зі “Слуг народу” Яременко. Однак ситуація, що в президентській фракції думають по одному, а в президентському уряді – інакше, якось не надихала. Показовою в цьому сенсі стала відповідь на запитання про мотивацію Кучми під час засідання ТКГ:

– А навіщо взагалі Кучма підписав цю формулу?
– Ну я не знаю, навіщо він її підписав, – відповів міністр оборони України.

Одним з найбільш емоційних моментів зустрічі стався тоді, коли волонтерки додзвонилися до місцевих мешканців територій, які невдовзі можуть стати сірою зоною. Жінки мужньо описували ситуацію, в якій зараз перебувають та заявили, що у випадку відведення військ будуть самі брати зброю до рук та воювати. На це міністр очікувано відповів, що людей в тому ж Золотому будуть охороняти.

 

 

 

Зрештою, один з виступаючих ветеранів прямо сказав, що з подібними ініціативами влада стоїть “за крок від Майдану”:

– Можливо, ви стоїте за крок від громадянської війни. І замість того, щоб зробити крок назад, ви поливаєте багаття бензином. Не можна відводити війська.

 

“Пожежу” не загасили

Зрештою один з виступаючих звернувся до присутнього в залі голови обласної ради Анатолія Олійника, сказавши, що “ви не можете цими гастролями погасити цей вогонь” і закликав Олійника “не зволікати зі скликанням позачергової сесії обласної ради”.

На це голова облради схвально кивав головою, однак пізніше сказав, що наразі не вистачає підписів депутатів за скликання позачергової сесії, на які має бути розглянуте звернення обласних ветеранських організацій щодо формули Штайнмаєра.

На запитання присутніх, який підсумок даної зустрічі, міністр повідомив, що головна задача “Діалогів про Україну” – пояснити людям нюанси плану мирного врегулювання та почути їхню думку. “Я вас запевняю, що всі ви будете почуті”, – сказав міністр та залишив сцену.

Фото Марини Сербінович

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.