У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї показали першу в Європі форму для відливання пальчастих фібул. З її допомогою виготовляли металеві застібки-прикраси.
На фейсбук-сторінці музею повідомили, що цей експонат знайшли біла ювелірної майстерні VI ст. біля села Бернашівка Могилів-Подільського району, яку відкрили у 1990 році. Зазначається, що останнє стало значною подією для слов’яно-руської археології ХХ ст.
– Вперше у європейській археології вдалося зафіксувати спеціальне приміщення майстерні-напівземлянки середини І тисячоліття н. е., в якій під руїнами глиняної обмазки стін (приміщення загинуло в пожежі) “in situ” знаходилися 64 кам’яні ливарні форми ювеліра, виготовлені з місцевого дністровського мергелю, – повідомили у Краєзнавчому музеї.
Там також зазначили, що разом із ливарними формами біля печі-кам’янки було знайдено керамічний тигель-ллячку – посудину для нагрівання металу, а з-поміж кам’яних ливарних форм – першу в Європі форму для відливання пальчастих фібул.
Фібула (лат. fibula — “скобка”) — металева застібка, яка одночасно виконувала роль прикраси). Ці прикраси ввійшли в європейську моду в середині І тис. н. е.
Всі ці предмети можна побачити в експозиційному залі №6 Вінницького обласного краєзнавчого музею, разом із реконструкціями прикрас, виготовлених відповідно до знайдених форм.
Музей працює у звичайному режимі з дотриманням усіх протиепідеміологічних та санітарних норм, за адресою: вулиця Соборна, 19.
Фото – facebook.com/vinnytsiamuseum
Дякуємо!
Тепер редактори знають.