У Гайсині Вінницької області почала працювати археологічна експедиція Науково дослідного центру «Рятівна археологічна служба» ІА НАН України. Її мета – дослідити стан місцевого скіфського поховання V–IV століття до н.е. та запобігти знищенню цієї пам’ятки історії внаслідок господарської діяльності місцевої громади.
Перші аматорські спроби вивчення кургану, що знаходиться на території гайсинської міської ради робилися ще у 19 столітті. В 70-х роках 20 століття тут працював місцевий археолог Лобай. В наші дні свої незаконні вишукування тут проводили «чорні археологи». Втім, усі ці дії, кажуть науковці, не позбавили скіфську могилу історичної цінності та не зруйнували її повністю.
– Фахівці нашого Центру провели попереднє обстеження решток кургану. Виявилося, що у 1978 р. він не був повністю розкопаний – розповідає начальник експедиції, молодший науковий співробітник Богдан Сало. – Після розчищення території від кущів, встановлено, що збереглися східна і західні частини насипу. Водночас зафіксовано велику кількість грабіжницьких ям на всій площі пам’ятки, деякі – досить недавні. Ми проводитимемо дослідження базуючись на інформації про попередні роботи, поєднуючи її із актуальним станом пам’ятки.
У перші дні досліджень науковці заклали археологічні траншеї вздовж збереженої західної частини насипу. Їхня праця вже з самого початку увінчалась успіхом. Археологи знайшли на кургані фрагменти керамічного посуду скіфського часу і уламок сверленої сокири.
Сверлена сокира (ілюстративне зображення з краєзнавчого музею міста Мостиська, Львівська область )
Амфора скіфської доби (ілюстративне зображення з розкопок Більського городища, Полтавщина)
Також, науковці обстежили прилеглу територію і виявили невідомі до цього скіфські поховання. Останні, як це не прикро, стали жертвами господарювання і поступово зникають внаслідок оранки. Про виявлені об’єкти культурної спадщини та стан їхнього збереження археологи проінформували Департамент будівництва, містобудування та архітектури Вінницької обласної державної адміністрації, який є уповноваженим органом охорони пам’яток культурної спадщини.
Нагадаємо, що нещодавно мародери розграбували скіфський курган в Іллінецькому районі, а у Гайсинському районі курган розорали і засіяли горохом.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.