У Буші на фестивалі “Подільський оберіг” випалили двометрову статую богині Лади. ФОТО, ВІДЕО

15:04
Автор: Vежа
Become a Patron!

На фестивалі “Подільський оберіг”, що відбувся у селі Буша Ямпільського району, випалили двометрову статую давньослов’янської богині Лади.

Це мистецьке вогняне дійство відбулося на закритті фестивалю, 3 липня. На фейсбук-сторінці ГО “КерамАртМісто” повідомили, що цю скульптуру створили художники-керамісти Василь Рижий і Наталія Лавренюк. Її виготовили зі спеціальної шамотної глини у Ладижині, а в Бушу привезли автомобілем на випал.

Як зазначили на сайті “Вінниця.info”, напередодні фігуру помістили у теплотривкий саркофаг, під ним вимостили спеціальну пічку, а потім розтоплювали її дровами понад пів доби. Зрештою, о 22:00 годині гості фестивалю побачили справжнє вогняне шоу.

 

Повідомляється, що матеріали, з яких виготовили скульптуру, дозволять їй перебувати просто неба не менше десятка років. Для додаткової міцності на її поверхню нанесли ще спеціальну суміш.

– Ідея це все зробити зародилася ще у 2019 році. Але відкладалася з різних причин. Нарешті вдалося її здійснити. І можу сказати, що це перевершило всі наші сподівання, – розповів Олександр Пірняк, засновник Первинної профспілкової організації «Державний історико-культурний заповідник “Буша”, у коментарі журналістам “Вінниця.info”.  

Скульптура до випалу

– Замовили скульптуру Лади у гончарів, які детально вивчили її міфологію… У глині майстри зобразили її дивовижно. Незабаром статую переставимо на пагорб неподалік річки. Вона буде дивитися на вхід своєї долини, – додав пан Олександр.

У матеріалі йдеться, що у Буші також облаштовують долину, де планують розмістити скульптури всіх найголовніших божеств дохристиянського періоду.

 

Скульптура після випалу

Фестиваль “Подільський оберіг” це в першу чергу Всеукраїнський пленер скульпторів-каменотесів.  Перший такий пленер відбувся влітку 1986 року, після чого на Замковій горі в с. Буша встановлено десятки скульптур майстрів. На сьогодні це територія однойменного Державного історико-культурного заповідника. Детальніше про фестиваль можна почитати за ЦИМ посиланням.

Лада – одна з найбільш шанованих давньослов’янських язичницьких богинь, уособлення шлюбу та подружнього життя. Лада – дружина Верховного Божества Сварога, яку ще називають Матір’ю Богів (стародавні арії звали її Матір’ю Світу). Це Богиня материнства, старша Рожаниця, опікунка гармонії, ладу у Всесвіті, мати двох першопочатків життя: Лелі (Води, жіночості) і Леля-Полеля (Вогню, мужності). Згідно із численними етнографічними матеріалами XVIII – першої половини XIX століття наші предки називали богиню Ладу матір’ю, святим божеством, звертали до неї молитви про дощ і врожай (джерело – spadok.org.ua).

Фото – facebook.com/keramartmisto
Відео Наталії Лавренюк

Читайте також: На Вінниччині відкрили пам’ятник мідії, яка врятувала людей від голоду. ФОТО

Читайте також: «Візитівка району»: на Вінниччині будують зупинку за 7 мільйонів гривень. ФОТО

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.