-
14 Листопада/ 19:58Головне на Vежі
Публікація14.11.1919:58
Тут народжується тепло: у Вінниці послу Швейцарії показали результати енергетичної співпраці. ФОТОРЕПОРТАЖ
Сьогодні, 14 листопада, Вінниця отримала сертифікат, який підтверджує те, що наше місто гідне Європейської Енергетичної відзнаки, яку отримало ще в 2015 році. Ця відзнака є компонентом Проекту з енергоефективності, який наше місто успішно реалізовувало протягом останніх років.
Щоб ознайомитись з результатами виконання Проекту, до Вінниці прибув Посол Швейцарської Конфедерації Клод Вільд. Після вручення сертифікату відповідності, що також відбулося сьогодні, він разом із генеральним директором “Вінницяміськтеплоенерго” Сергієм Бульбасом та головним інженером ВМТЕ Андрієм Ласкавчуком відвідав один з об’єктів, який було реконструйовано в рамках Проекту з енергоефективності.
Йдеться про реконструкцію системи теплозабезпечення мікрорайону по вулицях Баженова-М.Шимка (понад сім тисяч квартир). Тут, за адресою Баженова, 15-а, було зокрема реконструйовано існуючу газову котельню та побудовано нову твердопаливну котельню. Щодня тут використовується 10 тонн сировини влітку та по 40 тонн взимку.
Реалізація Проекту з енергоефективності у Вінниці відбувається у рамках Меморандуму про взаєморозуміння між Державним секретаріатом з економічних питань Швейцарської Конфедерації (SECO), Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, а також виконавчим комітетом Вінницької міської ради. Загальний обсяг фінансової підтримки безповоротного гранту з боку Швейцарії становив 20,6 мільйона швейцарських франків, внесок Вінниці становив 207,2 мільйона гривень.
Загалом в рамках Проекту з енергоефективності було повністю оновлено систему теплопостачання в трьох мікрорайонах міста: збудовано альтернативні котельні та реконструйовані газові, замінено понад 18 кілометрів аварійних мереж, облаштовано 309 індивідуальних теплових пунктів та автоматизовану систему керування SCADA.
Андрій Ласкавчук розповів пану Послу, що завдяки підписанню цього Меморандуму в 2015 році був реалізований проект з реконструкції газової котельні загальною потужністю 18 МВт та теплових мереж, а також влаштування індивідуальних теплових пунктів. Окрім того, в 2016 році було побудовано найбільшу біокотельню України загальною потужністю 5,2 МВт.
На фото: Клод Вільд (ліворуч) та Андрій Ласкавчук (праворуч)
Також було замінено теплові мережі загальною протяжністю 9,3 кілометра, влаштовано 100 одиниць індивідуальних теплових пунктів. Ласкавчук сказав, що завдяки цьому вдалося зекономити понад 5,2 мільйона метрів кубічних газу, зменшити викиди СО2 на 10,5 тисяч тонн, зменшити втрати теплової енергії та витоків з 15% до 5%.
– Це дало можливість вивести з експлуатації дві котельні в цьому мікрорайоні, і все навантаження підключити до реконструйованої газової. Газова котельня працює тільки в пікових режимах, в опалювальний період. Зараз, при орієнтовній температурі повітря 5-6 градусів тепла весь мікрорайон отримує послугу з централізованого опалення та гарячого водопостачання від твердопаливної котельні.
Пізніше головний інженер провів Посла на твердопаливну котельню, щоб показати процес отримання теплової енергії. Саме завдяки спорудженню цієї котельні було суттєво зменшено витрати природного газу та електроенергії. На об’єкті також встановлено спеціальне обладнання для очищення повітря.
При реконструкції газової котельні замінили котлове обладнання (встановлені котли Wiessman, розроблені спеціально для цієї котельні), що працює в автоматично-каскадному режимі. Керування відбувається з операторської в котельні та з диспетчерського пункту на центральному офісі підприємстві ВМТЕ (по вулиці 600-річчя).
Нині більшість процесів на котельні автоматизовано. Андрій Ласкавчук розповів, що весь процес керування котельнею може здійснювати всього одна людина з операторського пункту (раніше була потреба в шістьох працівниках на одній зміні).
ЛАБОРАТОРІЯ
За тим Клоу Вільду показали спеціальну лабораторію, де перевіряють якість кожної партії сировини, що потрапляє на котельню. Олена Мартиненко, начальниця хіміко-екологічної служби підприємства, розповіла гостю про те, що також використовується для того, що перевіряти якість палива під час його зберігання та використання.
Працівниця підприємства розповіла, що для отримання тепла використовується сировина тільки твердих сортів деревини, тобто не плодових дерев. На першому, візуальному етапі, паливо, перш ніж воно потрапить на склад, оглядає лаборант. Він перевіряє, чи не потрапило до сировини щось зайве (наприклад, каміння).
Потім відбирається проба для попереднього аналізу, що визначає, чи є якісь непотрібні домішки. За тим аналізується вологість тріски, від якої залежить теплоутворююча здатність. Для цього використовується сучасний пристрій, вологомір, в який вбудовано високоточні ваги та галогенові лампи. Пристрій запрограмований на те, щоб висушування палива відбувалося при температурі +105 градусів.
Програма надає дані про те, як реагує паливо на таку температуру і, відповідно, яким є відсоток вологості. В іншому відділі лабораторії також є обладнання для аналізу теплоутворюючих властивостей сировини, ще один лабораторний пункт розташовано на ТЕЦ неподалік котельні. За тим пробу подрібнюють та відправляють на інші аналізи, які перевіряють якість палива. Наприклад, з палива формується така собі “таблетка”, яку поміщають у спеціальну “колориметричну бомбу”. Вже в неї підводиться кисень та відбувається спалювання.
– Таким чином спеціальна програма здійснює розрахунки і ми отримуємо показники теплоутворюючої здатності палива, – пояснила Олена Мартиненко. – Крім того, на базі бухгалтерської програми є спеціальні бланки, куди вносяться всі показники якості, фотографії привезеної партії. Врешті ми маємо роздруківку з повною інформацією про паливо та його якість.
Також продемонстрували роботу диспетчерського пункту, в якому працівники контролюють . На моніторі – схема котлів підприємства та показано їхні поточні параметри.
Відповідаючи на запитання Посла, головний інженер сказав, що нині немає жодних проблем з експлуатацією котельні.
Зазначимо, що крім цієї котельні в рамках реалізації Проекту з енергоефективності було реконструйовано систему теплозабезпечення мікрорайону Зулінського-Київська (близько 6,5 тисяч квартир). Зокрема там замінили понад 9 кілометрів теплових мереж, влаштували 68 індивідуальних теплових пунктів, здійснили реконструкцію газової котельні потужністю 13,5 МВт та побудували котельню на твердому паливі потужністю 3,3 МВт.
Тепловики кажуть, що завдяки цьому вдалося економити по 3,6 мільйона кубометрів газу на рік, зменшити викиди СО2 на 6,8 тисячі тонн, втрат теплової енергії – з 19% до 7%.
Також іншим заходом Проекту була реконструкція системи гарячого водопостачання мікрорайону Вишенька-Слов’янка. Цьогоріч з гроші швейцарців було влаштовано 106 індивідуальних теплових пунктів. Таким чином очікується скорочення споживання природного газу в рік на 1,1 мільйона кубометра, зменшення викидів СО2 – 2,2 тисяч тонн у рік, зменшення втрат теплової енергії та витоків на 10%.
Завершується влаштування 141 індивідуального теплового пункту в мікрорайоні “Вишенька” та “Слов’янка”, що дозволяє вивести з експлуатації 8,2 кілометра аварійних мереж гарячого водопостачання, зменшити втрати теплоносія та підвищити якість надання послуг з гарячого водопостачання споживачам.
Тепловики також зауважують, що завдяки цим заходам теплом стабільно забезпечуються 307 житлових будинків, включаючи гуртожитки, 9 садочків, шість шкіл, дві лікарні, одне ПТУ – загалом 325 об’єктів.
Фото Ольги Мірошниченко
Дякуємо!
Тепер редактори знають.