“Це історія не про фестиваль, а про розвиток Вінниччини та порятунок палацу Потоцьких”. Таким став лейтмотив прес-конференції, скликаної сьогодні, 16 грудня в готелі “Франція” організаторами та зацікавленими особами в продовженні життя фестивалю OperaFest Tulchyn.
Нагадаємо, що нещодавно бюджетна комісія Вінницької обласної ради прийняла рішення про скорочення фінансування культурних проектів, що мають бути реалізовані наступного року на Вінниччині. Зокрема 2 мільйони гривень, які щороку виділялися на проведення OperaFest Tulchyn з обласного бюджету, цього разу комісія рекомендує не виділяти. Проте остаточне слово щодо долі фінансування фестивалю мають ухвалити депутати на черговій сесії.
Сьогодні ж організатори фестивалю вирішили пояснити, чому вони вважають неприпустимим припинення фінансування найбільшого українського оперного фестивалю під відкритим небом з обласного бюджету. Так, участь у прес-конференції взяли головний режисер фестивалю Павло Третьяков, директорка та засновниця фестивалю Ірина Френкель, новопризначена очільниця обласного управління культури Ольга Дернова, міський голова м. Тульчин, де і проводиться фестиваль Валерій Весняний та інші.
“Хто кого лайкнув?” або майданчик для політичного піару
“Ми побачили цунамі звернень і обурень від аудиторії, щойно інформація про рішення бюджетної комісії стала відома”, – почав свою промову Павло Третьяков.
– Мистецькі середовища та прості глядачі з усієї країни стали на захист цієї події. Відомі митці, учасники фестивалю з Хмельницького та Львова, навіть спілки ветеранів АТО, “афганців”, Асоціація міст України… Нам пишуть вчителі, учні яких кожен рік чекають можливість потрапити на фестиваль! – говорить режисер і показує листи підтримки різних організацій.
“Навіть Скальський (голова Вінницької ОДА – ред.) написав про це пост і там 700 лайків – включаючи, до речі, лайк і депутатки від “Батьківщини” Людмили Щербаківської. Щоправда, вона поставила лайк і під постом голови бюджетної комісії…”, – каже Третьяков.
Саме пост Геннадія Мазура, про який згадали на прес-конференції, значною мірою і спровокував конфлікт між організаторами фестивалю та членами бюджетної комісії, які не підтримали виділення коштів на фестиваль наступного року. У своєму дописі Мазур зокрема вказує на непрозорість використання бюджетних коштів оргкомітетом OperaFest Tulchyn, а також на те, що фестиваль крім іншого, використовується як майданчик для політичного піару окремих осіб
Учасники прес-конференції відразу заперечили будь-яку непрозорість у використанні бюджетних коштів, зазначивши, що закупівлі в межах фестивалю відбувалися згідно з чинним законодавством. Що ж стосується політичного піару, організатори відповіли, що мали право запрошувати на сцену партнерів, які допомагали фестивалю. Очевидно, ідеться про народних депутатів Миколу Кучера та Ларису Білозір
“Удар в спину” або “Фестиваль не потрібен заради фестивалю”
За словами учасників прес-конференції, доля бюджетного фінансування в загальному кошторисі фестивалю складає всього 18-25% і ці кошти вони могли би знайти в іншому місці. Тим більше, такі пропозиції, з їхніх слів, вже надішли. Однак проблема, за словами Ірини Френкель та Павла Третьякова, дещо в іншому:
– Фестиваль не потрібен як “фестиваль заради фестивалю”, – говорить Павло Третьяков. Адже територія фестивалю, палац Потоцьких – це своєрідний мистецький анклав, балансоутримувачем якого є обласна влада. Тут ключове – соціально економічний розвиток території: це і туристи, і вкладення коштів в інфраструктуру Тульчина. Так робить будь-який господар, коли зустрічає гостей: хоче зробити свою домівку кращою. А там, де не вистачає бюджетних коштів – з’являється державно-приватне партнерство.
Так, зі слів мера Тульчина Весняного, в місті пожвавилася торгівля, навіть зросла в ціні нерухомість поблизу “Леонтович арт-кварталу”, створеного в рамках фестивалю. “Якщо фестиваль піде з Тульчина – це буде потужний удар для нас. Удар в спину”, – говорить мер Тульчина.
Учасники прес-конференції наводять і економічні аргументи: з їхніх слів, обласна рада виділила на його проведення 4,6 мільйонів гривень. Водночас оргкомітет фестивалю долучився до появи в області інших соціально-культурних проектів загальною вартістю 5,5 мільйонів гривень. На їхнє переконання, це стало можливим саме завдяки існуванню оперного фестивалю, який став “магнітом” для здійснення інших інвестицій в мистецькі проекти в регіоні.
Також Павло Третьяков пояснив, що головна місія фестивалю – це порятунок палацу Потоцьких, на території якого і відбувається OperaFest Tulchyn.
– Ви ж бачите, що кожного року в палаці щось змінюється. Нехай і невеликі локації, але це сталий процес, палац відновлюють. Якщо від проведення заходу відмовиться сам балансоутримувач палацу – ми можемо говорити про те, щоб змінити локацію його проведення, – говорить Третьяков, а пані Френкель додає, що варіантів щодо зміни місця є кілька. Щоправда не уточнює, які саме.
“Вибіркове рішення”
Також організатори обурюються, що бюджетна комісія зняла кошти саме з їхнього фестивалю, а не зачепила інші. На це присутня на заході Ольга Дернова повідомила, що витрати на OperaFest Tulchyn – це практично половина всіх витрат на культурні проекти в області, а самих цих проектів – майже сім десятків.
– Водночас я заявляю, що і моя позиція, і позиція голови ОДА в тому, що цей фестиваль має лишатися на Вінниччині в будь-якому випадку. А у фейсбуці час припинити всі ці чвари і цькування, тому що це вже вийшло за будь-які рамки. Хтось когось вже тупим називає. Це проблему не вирішить, – вважає посадовиця.
Зрештою Павло Третьяков також висловлює сподівання, що 17 грудня, під час сесії обласної ради, депутати все ж приймуть зважене рішення.
– Хочемо звернутися до депутатів, які не є ворогами області та які хочуть, щоб наш регіон розвивався. Закликаю, аби вони зробили все для того, аби це питання завтра не вийшло на сесію в дискусійному форматі. Бо це може стати чинником, який може сесію зірвати, – говорить режисер.
Вже коли матеріал готувався до друку, стало відомо про завершення брифінгу голови ОДА Владислава Скальського. Очільник обласної адміністрації, коментуючи конфлікт навколо фестивалю, зазначив, що стоїть на позиції, аби фестиваль лишався на Вінниччині. Водночас Скальський також акцентував увагу на важливості прозорого використання бюджетних коштів, виділених на проведення фестивалю. Детальніше про брифінг Владислава Скальського читайте незабаром у нашому виданні.
Фото Марини Сербінович
Дякуємо!
Тепер редактори знають.