Травматолог-ортопед у Вінниці: «Не варто недооцінювати плоскостопість. Від неї страждає практично весь опорно-руховий апарат»

10:00
Автор: Vежа
Become a Patron!

На правах реклами

Набряки стоп, болі в суглобах, ранній артроз, порушення постави, біль у попереку – це далеко не весь перелік ускладнень, які може спровокувати плоскостопість.

Травматолог-ортопед Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Андрій Конюк наголошує, що плоскостопість треба вчасно лікувати, інакше вона суттєво погіршує якість життя.

Чому деформується стопа? Які фактори провокують це захворювання? Які основні ознаки та симптоми плоскостопості? Як помітити та не пропустити розвиток плоскостопості в домашніх умовах? Чи можна обійтись в лікуванні цього захворювання стоп без операції?

Відповіді на ці та інші запитання читайте в інтерв’ю з фахівцем центру «Меділюкс».

Плоскостопість багато хто вважає несерйозним захворюванням опорно-рухового апарату. Чи правильна така думка?

Не можу погодитись, адже це захворювання добряче псує якісь життя людини, особливо на другій та третій стадіях. Так можуть думати хіба що люди, які бачать ситуацію зі сторони або взагалі з цією проблемою не стикались. А насправді плоскостопість – це захворювання, яке має негативний вплив буквально на весь опорно-руховий апарат. Страждають від цього захворювання не тільки стопи, а й гомілково-ступневі, колінні та кульшові суглоби.

Одна із головних функцій стопи – це амортизація. Тобто при ходьбі, стрибках та під час бігу стопа пружинить, чим послаблює удар при зіткненні із землею. Стопа в буквальному сенсі знімає навантаження на опорно-руховий апарат й дозволяє людині тримати рівновагу. Але це стосується здорових стоп. А при плоскостопості всі нерівності на дорогах відчуваються дуже сильно, через що виникає біль. При цьому в рази збільшується тиск на хребет та суглоби, що сприяє розвитку таких прогресуючих захворювань як ранній артроз. Навіть порушення кровотоку в ногах може відбутись через плоскостопість.

Поясніть, що таке плоскостопість. Чому стопа починає деформуватись?

Плоскостопість – це прогресуюче захворювання стоп, яке призводить до їх деформацій, з подальшим погіршенням їх функцій. В стопі є два склепіння – повздовжнє (від п’ятки до великого пальця) та поперечне (від великого пальця до мізинця). Якраз ці два склепіння й створюють арки, які виконують амортизуючу функцію.

А коли м’язовий та зв’язкові апарати стопи заслабкі, відбувається певне порушення склепінь, в результаті чого й починається розвиток плоскостопості.

Існує кілька класифікацій плоскостопості: повздовжня, поперечна та комбінована – поперечно-повздовжня плоскостопість.

Поздовжня плоскостопість, – це коли відбувається деформація саме повздовжнього склепіння. Найчастіше нею страждають діти або молоді люди.

Поперечна плоскостопість виникає через ущільнення поперечного склепіння. Внаслідок чого може з’явитись деформація пальців. А ще для цього виду плоскостопості характерні мозолі та біль у передній частині стопи. Найчастіше виникає така плоскостопість у людей в середньому віці – 35-50 років, хоча є й набагато молодші пацієнти.

А комбінована плоскостопість, відповідно, має ознаки обох вищеописаних плоскостопостей.

Які основні ознаки та симптоми цього захворювання?

Проявляється плоскостопість по-різному, в залежності від ступеня її розвитку. Так, при першому ступені людина відчуває дискомфорт у ногах, які швидко втомлюються навіть при малому фізичному навантаженні, хода стає важкою. Стопи можуть набрякати й «гудіти».

Другий ступінь плоскостопості супроводжується вже постійним болем, який може розповсюджуватися аж до колін. Він негативно впливає на ходу, яка, відповідно, суттєво погіршується. А виникає біль якраз через деформацію склепінь.

Сильна деформація стопи буде добре помітна вже на третьому ступені. Стопа розпластується. Ходити стає вкрай важко. Навіть мінімальні фізичні навантаження відображатимуться на ногах різким та сильним болем. Запускається процес порушень в суглобах та хребті. При цьому може боліти спина, поперек. Тому я дуже не раджу недооцінювати плоскостопість. Це справді серйозне захворювання стоп.

А хто в групі ризику? Чи існують якісь фактори, що впливають на появу плоскостопості?

Може бути генетична схильність, але відсоток вродженої плоскостопості дуже незначний. В основному плоскостопість – це набуте захворювання.

В групі ризику – люди, які мають зайву вагу або ведуть сидячий спосіб життя. А через недостатню рухливість з’являється слабкість м’язів та зв’язок стопи.

До плоскостопості може призвести регулярне фізичне навантаження – стояча робота, або носіння незручного взуття: завузьке взуття, високі підбори, відсутність супінатору.

Інколи спровокувати це захворювання стопи може отримана травма.

Людина може самостійно зрозуміти свій діагноз?

Далеко не завжди, адже, як ви вже зрозуміли, видима деформація стопи – вже аж на третьому ступені. А до того плоскостопість проявляється симптомами, які можуть бути схожими на інші захворювання, як от варикоз: ті ж важкість в ногах, швидка втомлюваність, набряки.

А мозолі, що виникають через неправильне розподілення навантаження на стопи, багато хто вперто видаляє на педикюрі, не розуміючи причину їх появи.

Швидше стирання каблуків та підошви взуття, найчастіше з внутрішньої поверхні, говорить про плоскостопість. Це яскрава ознака повздовжньої деформації стопи. Розпластане взуття в передній частині стопи може свідчити про поперечну плоскостопість.

Якщо людина підозрює в себе плоскостопість, то в домашніх умовах пересвідчитись в цьому можна, намастивши стопи якимось жирним кремом чи олією, а потім ставши на лист паперу.

Відбиток здорової стопи промальовуватимуться зовсім по-іншому. В нормі за внутрішнім краєм стопи йде виїмка, яка посередині займає більше половини стопи. В інших випадках потрібен візит до ортопеда.

Як діагностується плоскостопість травматологом-ортопедом?

Спочатку обов’язково збираються скарги – анамнез хвороби та життя, потім проводиться огляд. При наявності ознак деформації склепінь треба виміряти індекс співвідношення довжини до висоти стопи та виконати графічний відбиток стопи. І, звичайно, пацієнт направляється на рентгенографію. Щоб зрозуміти кути відхилень від норми, пацієнту треба зробити рентгенологічний знімок стоп під навантаженням. До речі, в Лікувально-діагностичному центрі «Меділюкс» можна зробити знімок на цифровому рентген-апараті. Інформативність такого знімку дуже висока, що допоможе помітити навіть мінімальні деформації.

Є ще один дуже інформативний метод дослідження плоскостопості – подоскопія. Подоскоп визначає ступінь зміни підошовної поверхні стоп і виявляє, як впливає сплощення стопи на опорно-рухову систему.

Цього буде достатньо, щоб поставити діагноз. А чим раніше діагностується плоскостопість, тим легше її вилікувати.

Які методи лікування використовуються при плоскостопості?

Плоскостопість можна ефективно лікувати неінвазивними методами: фізіопроцедури, лікувальний масаж, спеціальна гімнастика. Пацієнту можуть призначатись також медичні препарати для зняття больового синдрому та носіння ортопедичних устілок.

А в украй занедбаних випадках плоскостопості пацієнт буде лікуватись з оперативним втручанням. Адже якість життя в людини вкрай низька – боляче навіть крок зробити, а масажі та ЛФК тут вже не допоможуть.

 

Записатись на прийом до травматолога-ортопеда Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» можна за телефонами: 0 800 33 01 30 (безкоштовно з мобільного, 073 101 74 74, 098 101 74 74.