Трагедія євреїв Вінниччини: «У Вінницькій області ще до Бабиного Яру було знищено майже 40 тисяч євреїв»

20:16
Автор: Vежа
Become a Patron!

Сьогодні, 29 вересня, в День пам’яті жертв Бабиного Яру, вся країна згадує та поминає трагічні події минулого сторіччя– масові розстріли євреїв. За словами дослідників, у Вінницькій області ще до Бабиного Яру було знищено майже 40 тисяч євреїв.

Онлайн-медіа “АрміяInform” до Дня пам’яті жертв Бабиного Яру підготувала матеріал про розстріли євреїв окупованої нацистами Вінниччини. За словами директора музею пам’яті жертв Голокосту на Вінниччині Леоніда Трахтенберга, перший масовий розстріл відбувся ще в липні 1941 року, у селі Терешпіль Хмільницького району. Тоді, на очах у місцевого населення в перші ж дні окупації було публічно страчено 30 євреїв-колгоспників. Окрім цього на території нашої області нацисти страчували євреїв в П’ятничанському лісі, та в районі цегельного заводу та Тяжилові.

Найбільш трагічним та цинічним розстрілом на території Вінниччини стало знищення 146 найбільш шанованих євреїв Вінниці, що відбувся рівно за два місяці до Бабиного Яру, 29 липня. Як розповідає історик та дослідник Леонід Трахтенберг, нацисти у Вінниці звернулися до найвідомішого у місті рабина, 80-річного професора філології Елі Кордонського з пропозицією зібрати найавторитетніших євреїв міста, аби створити орган єврейського самоврядування, єврейську громаду. Авторитетні євреї Вінниці, які знали німців як прагматичних носіїв порядку, пристали на пропозицію окупаційної влади й зібралися, спочатку – у незначній кількості. Окупанти це розуміли, й одразу нічого не зробили – вони збирали євреїв тричі, аж поки не зійшлося 146 чоловіків та жінок. Вже тоді їх розстріляли на території старого цегельного заводу. Це були вчені, рабини, просто відомі у місті люди – можна сказати, цвіт єврейства Вінниці.

У серпні сорок першого року на Вінниччині було знищено близько 600 євреїв. Наймасовішим став розстріл понад пів тисячі чоловіків, жінок та дітей єврейської національності 27–29 серпня в селі Жабокрич Крижопільського району. 13 вересня нацисти розстріляли понад тисячу єврейських юнаків та дівчат у селі Шерметки (нині – с. Пирогове). Точне місце розстрілу, як і у випадку зі 146-ма євреями Вінниці, так і не встановлене.16–17 вересня окупанти знищили близько 4 тисяч євреїв у Гайсині.

Зранку 19 вересня у Вінницю прийшов насправді чорний день. Тоді з Бердичева до Вінниці прибула зондеркоманда, що вже мала досвід масового знищення єврейського населення – у Бердичеві ще до трагедії Бабиного Яру вона знищила понад 20 тисяч євреїв. У Вінниці кати з зондеркоманди буквально витягали людей з ліжок і звозили у П’ятничанський ліс. Там, у лісі, вони стратили понад 12 тисяч євреїв.

– Замостянських євреїв, тобто євреїв, які мешкали в районі Замостя, розстрілювали в районі ще одного цегельного заводу, на Тяжилові, – продовжує скорботну розповідь керівник музею. – Точне місце розстрілу знову ж таки не встановлено, але відомо, що там було страчено близько 3 тисяч людей.

Загалом за роки окупації нацисти знищили лише в самій Вінниці за різними підрахунками від 25 до 28 тисяч євреїв. “Правильним у даному випадку є саме слово «нацисти», адже не варто вішати всіх собак на німців – чимало розстрілів скоїли й інші їхні сателіти, румуни. Втім, у злочинців немає національності: всі вони – нацисти”, – йдеться в матеріалі.

Чимало євреїв було знищено й із числа військовополонених. Так, спочатку в Жмеринці, а згодом – у Вінниці діяв табір військовополонених, так званий шталаг № 329. Там гітлерівці виявили із загальної маси полонених і розстріляли 362 військовополонених єврейської національності. Цікавим фактом є те, що заступник коменданта табору навіть жалівся на свого начальника в Берлін, настільки він був вражений фактом розстрілу без суду й слідства.

Чимало євреїв-військовополонених стали підпільниками. Хтось втік із табору, когось не видали товариші по неволі й він вийшов за колючий дріт, як місцевий мешканець, буцімто українець. Загалом понад 300 євреїв Вінниччини діяли у складі партизанських загонів. Іще більше – у підпіллі. Багато євреїв врятували місцеві мешканці, яких потім назвали праведниками світу. Всього в Україні таких було 2659 осіб, і 18% із них – понад 560 осіб – на території Вінницької області, 47 – у самому обласному центрі.

Розповідаючи про трагедію Голокосту на теренах Вінниччини, не можна не згадати імена істориків, дослідників, завдяки яким ця інформація дійшла до широкого загалу. Серед них – Леонід Трахтенберг, Йосип Фінкельштейн, Фаїна Винокурова, Борис Забарко тощо. Та насамперед слід згадати фронтовика, капітана 2 рангу у відставці Бориса Фельдмана. Це – той, хто повернув із забуття імена понад 30 тисяч знищених євреїв, встановивши всіх їх поіменно.

Ілюстрації – АрміяInform

Читайте також: На Вінниччині відкрили два нових меморіали, присвячених Голокосту. ФОТО Читайте також: “Жовті зірки” у Вінниці: історики опублікували унікальні фото з міського базару часів Голокосту

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.