Тест-драйв медичної реформи: у пошуках сімейного лікаря у Вінниці

20:13
Автор: Валерія Жовтун
Become a Patron!

Уже за кілька тижнів, з 1 квітня в країні стартує приписна кампанія до сімейних лікарів. Але як знайти того самого – VежА спробувала перевірити на собі. Ми вирішили пройти увесь шлях пошуку лікаря, яким невдовзі піде кожен вінничанин.

 

У розрізі медреформи сімейний лікар – це базис на якому триматиметься здоров’я всієї нації. Він не тільки видаватиме рецепти на медичні препарати, а й стежитиме за вашим здоров’ям загалом і на перспективу. І коли у когось підвищиться тиск, то телефонувати треба вже не в «швидку», а до свого лікаря, який проконсультує телефоном (або приїде додому) і порадить що варто зробити, аби полегшало.

Тому на ділі укладання угоди (декларації) з сімейним лікарем може бути чи не найголовнішою угодою в житті кожного. Хоча це і не пожиттєва повинність. Тому якщо лікар не влаштовуватиме, приміром, як фахівець – можна буде розірвати «контракт на здоров’я» і підписати з іншим – ліпшим – лікарем.

Ближче до дому пацієнта?

Уже зараз приписна кампанія діє в пілотному режимі: укладати угоди із сімейними лікарями можна починати і до 1 квітня. Однак ще є час на визначення з яким саме лікарем хочете пов’язати своє здоров’я та з чого почати?
В принципі обрати лікаря можна виходячи із зручності, тобто ближче до свого дому чи місця роботи. У нашому випадку ми обираємо перший варіант. Для нашої журналістки – це амбулаторія загальної практики сімейної медицини №1 по вул. Москаленка, 42 що на Тяжилові.

Як вказано на сайті міськради, інформацію про лікарів можна дізнатися безпосередньо в реєстратурі медзакладу або в місцевому відділі охорони здоров’я.

Ми обираємо перший варіант і йдемо до амбулаторії, де одразу на реєстратурі звертаємося з питанням-проханням: «Як обрати собі сімейного лікаря?». При цьому одразу помічаємо стенд на якому аркушами формату А4 роздруковані міні-досьє лікарів – про це ми розкажемо пізніше. А поки на реєстратурі нам кажуть, що заввіділенням сьогодні (12 березня, – ред.) на місці немає, але нам варто піднятися на другий поверх до 201 кабінету і поспілкуватися із заступник, паном Таранухою.

Підходимо до кабінету і чекаємо. Перед нами в черзі лише одна жінка. Ще під час нашого чекання (за сприяння когось із медперсоналу) запрошують до того ж кабінету поза чергою дівчину. Поки чекаємо – маємо можливість роздивитися інформаційні стенди в коридорі, на одному із них «Порядок вибору та заміни лікаря первинної медичної допомоги» (витяг із наказу МОЗу від 2011 року).

Отже, приписатися і відписатися від лікаря можна було за бажанням і до «нової» реформи. Тільки якщо раніше лікаря можна було змінювати один раз на рік, то з 1 квітня це можна буде робити частіше, хоч через день. І це не квітневий жарт. Про це Vежі розповів заступник «на сьогодні» завідуючої, сімейний лікар Юрій Тарануха до якого ми і стояли в черзі, щоб дізнатися про вибір сімейних лікарів в медзакладі.

 – За новим законодавством пацієнт може замінити лікаря у будь-який час. Може бути в одного лікаря, а потім перейти до іншого, – каже Юрій Тарануха.

Практично всі пацієнти, які проживають на цій території, знають всіх лікарів. Буває, коли сімейний лікар у відпустці, пацієнт іде до іншого лікаря. І якщо той йому сподобається, то може змінити фахівця. Питання вибору лікаря перед пацієнтами не стоїть, бо вони знають всіх нас: хто гірший, хто кращий.

Як розповідає пан Тарануха, щоб дізнатися про лікаря, окрім стенду в реєстратурі, людина також може підійти до медсестри або самого лікаря (якого обрала) і поспілкуватися.

Відзначимо, що на практиці доведеться почекати в черзі, а потім навіть «зацікавити» свого потенційного сімейного лікаря. Принаймні, так задалося нам. Адже одразу, коли ми поцікавилися як дізнатися інформацію про сімейних лікарів нас хотіли відіслати «до стенду».

Щодо стенду: на ньому є короткі дані про лікарів. Тобто це аркуш А4 з фото (не в кожному випадку, до речі), ПІБ лікаря, номером дільниці та адресами обслуговування, стажем роботи лікаря та кваліфікаційною категорією.

Читайте також: На старті медреформи: як у Вінниці обрати сімейного лікаря

Лікарі-онлайн чи офлайн

Ще один спосіб познайомитися з лікарем – зробити це через сайт міськради. Точніше переглянути інформацію-досьє на сімейних лікарів.

Варто відзначити, якщо порівнювати досьє на лікарів, розміщеному на стенді амбулаторії по вул. Москаленка, 42, і на сайті міськради, то сайт є дещо інформативнішим.

На стенді

На сайті кожне досьє –  із фото лікаря, також зазначені рік народження медика (не в кожному ЦПМСД), який медичний заклад він закінчив та в якому році, а ще – його трудова діяльність.

На сайті

Крім того, у холі амбулаторії можна побачити плакат про те, що заклад долучився до електронної системи охорони здоров’я EHealth, де також можна обрати сімейного лікаря та укласти з ним декларацію.

Перейшовши на сайт еHealth, можна побачити, що в нацреєстрі вже є 771 медзаклад,  6638 лікарів та 56875 пацієнтів. Зокрема з Вінницької області – 39 медзакладів, 344 лікарів і вже підписано 177 декларацій.

За інформацією міського департаменту охорони здоров’я, у Вінниці наразі є 213 сімейних лікарів, яких вистачить не лише для обслуговування населення міста, а й навколишніх сіл. Тому, за словами заступниці директора департаменту охорони здоров’я міськради Світлани Стефанкової, нестачі в сімейних лікарях Вінниця немає.

На сайті eHealth вказано, що в розділі «Мапа» можна ознайомитись із зареєстрованими закладами та лікарями.

– Ми готові до приписної кампанії, – каже Світлана Стефанкова. – Усі заклади і всі сімейні лікарі зареєстровані в системі еHealth. Однак, наскільки мені відомо, поки система працює в тестовому режимі.

Наразі, якщо ввести на сайті в пошуку слово «Вінниця», то система видає лише три зареєстрованих медзаклади: це амбулаторії №1 та №2 ЦПМСД №1, а також консультативно-лікувальне відділення на вул. Київська, 68. Однак переліку лікарів – немає.

 

Ближче до місця роботи лікаря?

З розмови з медперсоналом амбулаторії стає зрозуміло, що посил медреформи – “кожен пацієнт може обрати собі лікаря, де йому буде зручніше”, – насправді не є зручним для самих медиків. Особливо коли лікарю доведеться виїздити до пацієнта додому. Звісно, для лікаря ліпше, аби всі пацієнти були «при купі», адже в іншому випадку час на візит до пацієнта буде збільшуватися на години.

– Зараз лікар обслуговує півтори тисячі населення, але максимальна кількість до двох тисяч, – каже Юрій Тарануха. – Якщо лікар набирає 2000 пацієнтів, то він може відмовляти пацієнтам, тоді як до набору двох тисяч він не має такого права.

До речі, у  МОЗ при виборі сімейного лікаря та підписанні з ним декларації схоже роблять ставки на те, що перетрубацій не очікується і пацієнти залишатимуться з тими лікарями в яких лікувалися і раніше:

–  Якщо ви вже маєте лікаря, який доглядає вас або членів вашої родини, ви до нього звикли і ви йому довіряєте, просто підпишіть з ним декларацію. А Національна служба здоров’я України заплатить вашому лікарю за вас, – повідомляють у МОЗ.

Як розповіла Світлана Стефанкова, вінничани, які були не задоволені своїми сімейними лікарями, змогли їх замінити під час дії попереднього пілотного проекту медреформи:

–  Основна більшість пацієнтів за той період, на мій погляд, уже визначилися з сімейними лікарями.

Пані Стефанкова також коментує певні побоювання сімейних лікарів, якщо їхні пацієнти будуть «розкидані» по всій Вінниці:

– Проектом передбачено, що лікар визначатиме чи треба їхати на виклик чи не треба. І перед підписанням договору це буде обговорюватися. Звісно, якщо до лікаря будуть прикріплені пацієнти з різних кінців міста, то в нього ніякого часу не вистачить, щоб їх обслуговувати вдома.

Тобто якщо ви мешкаєте на іншому боці від амбулаторії, але хочете обслуговуватися саме в одного із лікарів цього медзакладу, то перед укладанням декларації вам доведеться домовитися з лікарем, що ви будете самі приїздити до нього, а не навпаки.

– Ми йдемо до того, що обслуговування пацієнтів здійснюється за місцем роботи лікаря. Звісно, новонароджених, важкохворих, лежачих пацієнтів лікар сам відвідуватиме

 

370 гривень – ціна здоров’я у 2018-му році

Відзначимо, що завдяки еHealth (на основі даних системи) з 1 серпня лікарі або ж медзаклади будуть отримувати кошти за своїх пацієнтів. До літа, коли запрацює нова Національна служба здоров’я, система оплати роботи лікарів працюватиме за старою схемою.

У середньому 370 гривень на рік – саме стільки держава покриватиме обслуговування у сімейних лікарів кожного вінничанина. У наступних роках обіцяють збільшити таку суму.

Однак альтернатива сімейним лікарям у ЦПМСД – приватні сімейні лікарі. За послуги яких в приватних медзакладах доведеться платити більше – разовий прийом від 200 до 300 грн. Принаймні в процесі реформи про них не забули і прописали, що обслуговуватися в «приватників» можливо.

Під час випадкового пошуку такого лікаря  через інтернет журналістка натрапила на онлайн-ресурс «Лікарні», де було запрпоновано кілька варіантів клінік у Вінниці з послугою «Консультація сімейного лікаря».

Ми залишили свій мобільний у двох приватних клініках, аби нам перетелефонували (така послуга прописана на сайтах клінік). Відзначимо, що одразу ніхто не перетелефонував.

Згодом прийшло повідомлення на телефон, за яким довелося перетелефонувати. Як з’ясувалося це був номер однієї із приватних клінік.

– Консультація-огляд коштує 250 гривень, – розповіла про сімейного лікаря Вікторія (так представилася на початку розмови операторка-телефоністка).

А от на запитання чи покриватимуть прийом у сімейног­о лікаря виділені кошти від держави в рамках реформи, почули що навряд, адже «це приватна клініка».

Варто відзначити, що на одному із сайтів приватних клінік було коротке досьє на сімейного лікаря. Мінімум інформації, яка насправді не дає повного розуміння фаховості медпрацівника. А отже, щоб зрозуміти чи ваш це лікар треба або розпитувати в знайомих чи друзів, які були його пацієнтами, або ж іти на перший прийом-консультацію, яка є платною.

Однак, як запевняє заступниця директора департаменту охорони здоров’я міськради Світлана Стефанкова, через те, що ЦПМСД Вінниці забезпечені сімейними лікарями, то немає потреби в послугах приватних:

  • Якби нам не вистачало наших сімейних лікарів, ми звісно шукали б можливості залучення приватних. Сьогодні в нас достатньо сімейних лікарів, до яких можуть прикріпитися наші пацієнти і взагалі всі, хто схоче скористатися послугами наших лікарів.
  • Сьогодні в мене не має інформації, принаймні не було про зареєстрованих таких (приватних,  – ред.) сімейних лікарів у системі еHealth, – каже пані Стефанкова.

Фото Ольги Мірошниченко

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.