-
22 Вересня/ 19:50
Vinnytsia
Публікація22.09.1619:50
Таємниці вінницьких підземель: 300 років тому тут їздили карети
Звістка про безкоштовні екскурсії підвалами костелу та монастиря капуцинів у Вінниці 21 вересня створила справжній аншлаг – ще за годину до початку екскурсії біля історичної пам’ятки міста зібралося близько двох сотень любителів таємниць.
Відкрити підвали, які є частиною підземель старої Вінниці, у костелі вирішили з нагоди знаменної дати – 270-ї річниці з дня прибуття до Вінниці ченців капуцинів.
Уже з обіду до костелу Святої Діви Марії Ангельської почали прибувати парафіяни, керівники області й міста. На святкову службу завітав також Консул Республіки Польща у Вінниці Томаш Олейнічак.
На початку урочистостей на вході до канцелярії храму єпископ Луцький римокатолицької церкви Віталій Скомаровський освятив пам’ятну табличку, на котрій засвідчено, що 21 вересня 1746 року з Луцька до Вінниці прибули брати капуцини.
Далі у костелі в супроводі органу почалася святкова служба.
Також настоятель храму отець Костянтин Морозов презентував свою книгу про Костел капуцинів «І він буде вам свідком», де описано всю історію монастиря і костелу та їх перебудови.
Доповненням цьому став макет первозданного вигляду костелу, виготовлений архітектором Євгенієм Совінським. Макет виготовляв з картону, деякі деталі друкував на 3D-принтері. Весь процес зайняв два місяці. На макеті зображено капуцинський комплекс в останній чверті ХІХ століття – до початку більшовицького перевороту.
- На сьогодні збереглася лише третина всього комплексу. Тут ще були господарчі будівлі – медоварня, конюшня, білильня воску, а ще плодовий сад. Дах комплексу був покритий черепицею. На макеті також у дворі костелу зображені фігурки святих – Франциска, Роха та Непомука. Коли прийшли більшовики, то першою впала стіна, котра огороджувала територію. Також зникли і статуї. Вони були знищені, переховані чи переплавлені – наразі невідомо, – розповідає Євгеній Совінський.
Головну родзинку свята – екскурсію підземеллями – приберегли на вечір. Хоча й вони були анонсовані на 20-ту вечора, ще о 19:00 почали збиратися групки цікавих, виглядаючи екскурсоводів. Коли лагідний жіночий голос з натовпу мовив «Крихітки, за мною», всі слухняною вервечкою потяглися назустріч таємницям.
Екскурсоводи розповіли, що ці підземелля старші за костел на сто років, тож їм, щонайменше, 350-370 років. Глибина від підземелля до поверхні – орієнтовно 14 метрів.
- Місто володіло Магдебурзьким правом. Тому Вінниці потрібні були такі підземні ходи – на випадок осади міста тут можна було сховатися. Ці підземелля не будувалися по типу тунелю – повністю рили катакомби, обкладали це все цеглою, а тоді засипали землею. Навіть не уявляю, яку титанічну працю треба було зробити в часи, коли не було екскаваторів, – говорить член Вінницького історичного товариства Назарій Давидовський.
Щодо системи тунелів, то історики та археологи кажуть, що цими ходами можна було дістатись до сусіднього Преображенського собору, Мурів та до річки Південний Буг. Тут навіть їздили каретами.
- Колись, на початку ХХ століття, у Вінниці навчався син відомої письменниці Марко Вовчок. В одному із листів до матері він писав: «Нас водили на екскурсію катакомбами. Ми заходили біля костелу, а виходили на Старому місті», – розказує Назарій Давидовський.
Нині під костелом збереглася лише частина підземного ходу. Під час розбудови міста на ходи постійно натикалися, розбирали їх та замуровували. Найдалі, куди можна під землею звідси дійти – до дороги на Соборній.
- У цьому місці, де зараз ми перебуваємо, над нами їздять трамваї і тролейбуси. Глибина – десь 14 метрів, – каже один з екскурсоводів.
У 1960-х роках частина тунелю була облаштована як бомбосховище на випадок атомної атаки.
Коли у місті були більшовики, костел використовували як лекторій компартії. Зараз про ті часи у підвалах нагадують самотні символи режиму – радянський герб із серпом та молотом і запилюжений портрет Леніна, котрі недбало валяються в одному з відділень підвалу.
З огляду на велику зацікавленість вінничан та гостей міста цими підземеллями, їх вирішили зробити ще однією туристичною принадою. Вже з 1 жовтня історик Олександр Федоришен анонсує початок авторських екскурсій. Каже, що відвідини підземель будуть платними. Та ціна буде демократично, а гроші підуть на укріплення підвалів та рестраврацію храму.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.