Публікації за датами

  • 22 Вересня/ 19:50

    Vinnytsia

    Публікація22.09.1619:50

    Автор:Віталія Мазур

    Таємниці вінницьких підземель: 300 років тому тут їздили карети

Звістка про безкоштовні екскурсії підвалами костелу та монастиря капуцинів у Вінниці 21 вересня створила справжній аншлаг – ще за годину до початку екскурсії біля історичної пам’ятки міста зібралося близько двох сотень любителів таємниць.

Відкрити підвали, які є частиною підземель старої Вінниці, у костелі вирішили з нагоди знаменної дати – 270-ї річниці з дня прибуття до Вінниці ченців капуцинів.

_dsc7271

Уже з обіду до костелу Святої Діви Марії Ангельської почали прибувати парафіяни, керівники області й міста. На святкову службу завітав також Консул Республіки Польща у Вінниці Томаш Олейнічак.

_dsc7307

_dsc7313

На початку урочистостей на вході до канцелярії храму єпископ Луцький римокатолицької церкви Віталій Скомаровський освятив пам’ятну табличку, на котрій засвідчено, що 21 вересня 1746 року з Луцька до Вінниці прибули брати капуцини.

_dsc7290

Далі у костелі в супроводі органу почалася святкова служба.

_dsc7398

Також настоятель храму отець Костянтин Морозов презентував свою книгу про Костел капуцинів «І він буде вам свідком», де описано всю історію монастиря і костелу та їх перебудови.

_dsc7342

Доповненням цьому став макет первозданного вигляду костелу, виготовлений архітектором Євгенієм  Совінським. Макет виготовляв з картону, деякі деталі друкував на 3D-принтері. Весь процес зайняв два місяці. На макеті зображено капуцинський комплекс в останній чверті ХІХ століття – до початку більшовицького перевороту.

_dsc7371

  • На сьогодні збереглася лише третина всього комплексу. Тут ще були господарчі будівлі – медоварня, конюшня, білильня воску, а ще плодовий сад. Дах комплексу був покритий черепицею. На макеті також у дворі костелу зображені фігурки святих – Франциска, Роха та Непомука. Коли прийшли більшовики, то першою впала стіна, котра огороджувала територію. Також зникли і статуї. Вони були знищені, переховані чи переплавлені – наразі невідомо, – розповідає Євгеній Совінський.

_dsc7376

Головну родзинку свята – екскурсію підземеллями – приберегли на вечір. Хоча й вони були анонсовані на 20-ту вечора, ще о 19:00 почали збиратися групки цікавих, виглядаючи екскурсоводів. Коли лагідний жіночий голос з натовпу мовив «Крихітки, за мною», всі слухняною вервечкою потяглися назустріч таємницям.

_dsc7475

Екскурсоводи розповіли, що ці підземелля старші за костел на сто років, тож їм, щонайменше, 350-370 років. Глибина від підземелля до поверхні – орієнтовно 14 метрів.

  • Місто володіло Магдебурзьким правом. Тому Вінниці потрібні були такі підземні ходи – на випадок осади міста тут можна було сховатися. Ці підземелля не будувалися по типу тунелю – повністю рили катакомби, обкладали це все цеглою, а тоді засипали землею. Навіть не уявляю, яку титанічну працю треба було зробити в часи, коли не було екскаваторів, – говорить член Вінницького історичного товариства Назарій Давидовський.

_dsc7465

Щодо системи тунелів, то історики та археологи кажуть, що цими ходами можна було дістатись до сусіднього Преображенського собору, Мурів та до річки Південний Буг. Тут навіть їздили каретами.

  • Колись, на початку ХХ століття, у Вінниці навчався син відомої письменниці Марко Вовчок. В одному із листів до матері він писав: «Нас водили на екскурсію катакомбами. Ми заходили біля костелу, а виходили на Старому місті», – розказує Назарій Давидовський.

_dsc7483

Нині під костелом збереглася лише частина підземного ходу. Під час розбудови міста на ходи постійно натикалися, розбирали їх та замуровували. Найдалі, куди можна під землею звідси дійти – до дороги на Соборній.

  • У цьому місці, де зараз ми перебуваємо, над нами їздять трамваї і тролейбуси. Глибина – десь 14 метрів, – каже один з екскурсоводів.

_dsc7496

У 1960-х роках частина тунелю була облаштована як бомбосховище на випадок атомної атаки.

Коли у місті були більшовики, костел використовували як лекторій компартії. Зараз про ті часи у підвалах нагадують самотні символи режиму – радянський герб із серпом та молотом і запилюжений портрет Леніна, котрі недбало валяються в одному з відділень підвалу.

_dsc7561

З огляду на велику зацікавленість вінничан та гостей міста цими підземеллями, їх вирішили зробити ще однією туристичною принадою. Вже з 1 жовтня історик Олександр Федоришен анонсує початок авторських екскурсій. Каже, що відвідини підземель будуть платними. Та ціна буде демократично, а гроші підуть на укріплення підвалів та рестраврацію храму.

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Віталія Мазур
Журналіст

Дякуємо!

Тепер редактори знають.