Стоматологічні інструменти: які бувають і як навчитися їх правильно вибирати

9:00
Автор: Vежа
Become a Patron!

Реклама

Стоматологічні інструменти: які бувають і як навчитися їх правильно вибирати

Жоден зі стоматологів не обходиться без спеціальних інструментів. Вони обов’язково мають бути високоякісними. Від рівня їх виготовлення залежить успішний результат процедури для самого лікаря і його пацієнта. 

Стоматологічні інструменти

повсюдно використовуються в терапії, протезуванні та хірургічних втручаннях. Нижче буде написана вся необхідна інформація про ці вироби. 

Які види інструментів існують

Кожен інструмент має свою кваліфікацію і підрозділяється на види. Ось їхній список.

Вироби для лікування зубів

Купити стоматологічні інструменти будь-якого призначення можна на цьому сайті. Ці вироби додатково діляться на підгрупи, які мають такий вигляд:

1. Допоміжні інструменти. Допомагають стоматологу ефективніше проводити процедуру лікування. Під ними можуть матися на увазі різні пензлики, затискачі, штрипси тощо. 

2. Інструменти для бормашини. У комплект обов’язково входять головки з алмазним напиленням і диски. 

3. Ручні інструменти. Використовуються для простих робіт або візуального огляду пацієнта. Також вони допомагають під час пломбування.

4. Агрегати для роботи в кореневих каналах. Широкий тип інструментів. Найпопулярнішими є голки та диспансери.

Інструменти для ортопедування

Список агрегатів для ортопеда досить широкий. Для повсякденної роботи йому обов’язково потрібні шпателі, кусачки, різні пайки і зліпкові ложки. Останні дають змогу з точністю до міліметра відтворити потрібну форму зуба. 

До цього ж виду можна віднести всілякі пінцети, тримачі та фіксатори. За допомогою багатьох із них стоматолог знімає або ставить коронки. 

Ці стомат інструменти лікар використовує щодня, тому вони обов’язково мають бути зроблені з якісних матеріалів. В іншому разі ризик передчасного виходу з ладу стає дуже високим. 

Агрегати для протезування

Цей розділ не може обійтися без шпателів, мікрометра і борів для препарування зубів. Протезування – це складний напрям, який вимагає від лікаря максимальної уважності. Не можна помилятися ні на міліметр. 

(Цитата від лікаря) “Я вважаю, що перед купівлею стоматологічних інструментів потрібно звертати увагу на 2 речі: на його вартість і матеріали. Ціна може бути середньою, але якість завжди перебуває в пріоритеті. Хороший товар не може коштувати надто дешево, про це варто пам’ятати перед покупкою. 

Інструменти для первинних оглядів

У кожного стоматолога є базовий набір агрегатів для виконання огляду ротової порожнини пацієнта. До його списку входять такі інструменти:

1. Спеціальний зонд для розпізнавання глибини карієсу. 

2. Пінцет із вигнутою формою. Завдяки йому лікар з легкістю отримує доступ до будь-якої зони в порожнині рота, навіть найбільш важкодоступної. 

3. Лоток для зберігання інструментів. Він в обов’язковому порядку обробляється кілька разів на день.

4. Дзеркало для збільшення зображення. 

Ці інструменти стоматолога дають змогу безпомилково діагностувати захворювання і призначити правильне лікування. 

Агрегати для хірургічного втручання

Найголовнішими інструментами в цій категорії є щипці для видалення зубів, а також елеватори. За допомогою останніх відбувається видалення коренів. Не можна не згадати і звичні пінцети. Завдяки їм лікар підчіплює зуб і з легкістю вириває його, якщо це потрібно. 

Найпопулярніші інструменти для стоматолога

На регулярній основі лікар стоматолог використовує зонд і дзеркало. 2 цих інструменти дають змогу з точністю до 90% правильно діагностувати недугу, з якою пацієнт прийшов до клініки. Не менш важливим є стоматологічний пінцет. Завдяки йому лікар перевіряє рухливість зубів і переносить ватні тампони. Брати їх руками заборонено, оскільки це не гігієнічно.

На даний момент існує велика кількість видів. Перерахувати всі інструменти для стоматології буде дуже важко, оскільки їх дуже багато. Вище були описані найбільш часто використовувані варіанти. 

Поради щодо правильного вибору стоматологічних інструментів

Якщо людина хоче купити якісний стоматологічний інструмент, то вона має знати, на які характеристики звертати увагу. Перше – це матеріал. Найкраще вибрати нержавіючу сталь. Такі агрегати гарантовано прослужать довгий час і їх можна неодноразово обробляти в спеціальних антибактеріальних розчинах. Це ніяк не позначиться на їхньому зовнішньому вигляді та терміні експлуатації. 

Також у продажу є одноразові варіанти. Вони коштують дешевше, але при цьому їх не можна використовувати кілька разів поспіль. Вибір матеріалу лягає цілком на покупця. Не варто економити на здоров’ї пацієнтів. Купуйте тільки перевірені вироби від відомих брендів.

Не менш важливим пунктом є тип абразивних матеріалів. Вони можуть бути як штучними, так і природними. Останній варіант коштує дорожче. Для прикладу можна навести алмазну крихту. Якщо вона велика, то такий матеріал ідеально підійде для препарування зуба. Для розрізання ясен потрібен тонший варіант. 

Усі куплені стоматологічні інструменти мають відповідати стандартам якості. Особливо, якщо йдеться про ріжучі вироби. 

Яким критеріям повинен відповідати інструмент

Стоматологічні агрегати повинні на 100% справлятися з покладеними на них завданнями. Вкрай важливим є зручне захоплення під час експлуатації. Великою перевагою стане спеціальна силіконова ручка. За допомогою неї інструмент надійно лежить у руці і не зісковзує під час роботи. 

Якісні стоматологічні вироби мають стійко витримувати несприятливий вплив на себе. Наприклад, високі температури або вологість. Тільки при дотриманні цих факторів можна розраховувати на тривалий термін експлуатації. 

Як правильно доглядати за стоматологічним інструментом

Дезінфекція – ціла низка заходів, які проводяться до і після прийому кожного пацієнта. Наконечники обробляються таким чином:

1. Сам бор і отвори для його встановлення протираються спиртовим розчином. У деяких випадках можна використовувати хлорамін. 

2. Після закінчення робіт усі агрегати додатково обробляються. Найефективнішим стане розчин з одночасним використанням хлораміну і спирту. 

Якість стерилізації залежить одразу від кількох чинників. Найбільший вплив має рівень критичності інструментів. У найпершій групі перебувають тільки ті агрегати, які не контактують зі слизовою оболонкою пацієнта. До критичної групи належать ті інструменти, які не тільки проникають всередину порожнини рота, а й взаємодіють з нею. Наприклад, проколюють гнійне місце. 

Чому дезінфекція така важлива

Ретельне очищення дає змогу використовувати один і той самий інструмент багаторазово і убезпечити пацієнтів від можливого зараження різними захворюваннями. При цьому санітарні заходи дають змогу значно знизити кількість хвороботворних бактерій по всій клініці. Лікар обов’язково повинен знезаражувати не тільки інструменти, а й робочі поверхні. Це прописано в його посадовій інструкції.

Фото надані dentpro.com.ua