“Стати частиною успішних та спроможних”: радник голови ОДА відповів на критику перспективного плану Вінниччини

20:22
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Після затвердження урядом перспективного плану поділу Вінниччини, яким передбачається 63 об’єднаних територіальних громади, окремі політики почали критикувати такий розподіл ОТГ.

Так, вчора ми опублікували, зокрема, критичний коментар голови постійної комісії з питань бюджету, фінансів та обласних програм Вінницької облради Геннадія Мазура, який зазначив, що “кожну четверту громаду, яка сьогодні вже працює на Вінниччині, визнали неспроможною”.

Сьогодні ми поспілкувались з Олегом Левченком, радником голови Вінницької ОДА та ексочільником  “Центру розвитку місцевого самоврядування” (з 2016 по 2019 роки), який пояснив затвердження саме такого перспективного плану урядом, потенційну кількість районів на Вінниччині та що ще необхідно для створення нового адміністративно-територіального устрою в Україні.

Контекст

Нагадаємо, 6 травня уряд затвердив перспективний план Вінницької області яким передбачається 63 об’єднаних територіальних громади. Вчора, 27 травня, на сайті обласної ради опублікували коментар Геннадія Мазура, в якому він, серед іншого, зазначив, що “Фактично кожну четверту громаду, яка сьогодні вже працює на Вінниччині, визнали неспроможною, на думку Кабінету Міністрів України, та мають ліквідувати”.

Хто понесе відповідальність за провальні рішення в минулому та значні витрати бюджетних коштів? Адже, на проведення перших місцевих виборів з державного бюджету виділялися значні кошти. Хто ж понесе відповідальність за надії та сподівання людей? Відповідно до затвердженого Перспективного плану, вони вже визнані неспроможними – підкреслював депутат облради.

Також Мазур зазначив, що “Якщо ми змінюємо правила, то необхідно внести зміни та доповнення до чинного законодавства та запровадити нову реформу”.

На думку Мазура, варіанти можливого поділу області на три або п’ять районів “не можна вважати остаточними і необхідно віднайти більш оптимальний поділ районів в області”.

На цю критику депутата й відреагував Олег Левченко, з яким ми зв’язались та вирішив пояснити окремі аспекти створення нового адміністративно-територіального устрою (АТУ).

Коли нові ОТГ та райони Вінниччини з’являться на офіційній мапі?

Як пояснив Левченко, створення нового адміністративно-територіального устрою України має два етапи. Перший етап передбачає затвердження переліку ОТГ, другий – районів. При цьому формують перелік та межі ОТГ та районів на трьох рівнях.

Спершу на рівні області подають пропозиції, згодом на рівні Кабміну затверджують перспективні плани поділу областей (для ОТГ) та плани АТУ субрегіонального рівня (для районів). Після цього Верховна Рада України законодавчо закріплює новий адміністративно-територіальний устрій.

Затверджений перспективний план

На сьогодні уряд затвердив лише перспективні плани областей. Щодо районів, то Вінницька ОДА лише подала пропозицію до уряду. В останній пропозиції йшлося про три райони.

Відповідно, Верховна Рада України ні кількість ОТГ, ні, тим паче, кількість районів законодавчо не закріплювала. Тож нові мапи з’являться лише після цього.

Четверту частину раніше створених ОТГ дійсно “ліквідують”?

Як пояснив пан Олег, добровільно на Вінниччині встигли об’єднатись 49 територіальних громад, проте достатньо спроможними уряд визнав лише 38 (ще 25 ОТГ в Кабміні внесли до плану самостійно). Саме про цю різницю в 11 громад (близько 22,5%) й казав Мазур.

Також, за словами Левченка, добровільно об’єднані територіальні громади попереджали, що вони можуть не потрапити до перспективного плану такими, як були утворені. Радник підкреслює, що теза про “ліквідацію” є некоректною:

Сьогодні окремі територіальні громади стають частиною успішних і спроможних ОТГ, які вже показали кращий результат. Хочу наголосити, що понад два роки на форумі, присвяченому місцевому самоврядуванню Вінницької області звучав заклик ставати більшими і мудрими, але тільки окремі громади почули це.

Власне тому і відбулося певне переформатування мапи першого рівня. Перспективний план критично потрібен, аби, по-перше, завершити формування районів і, по-друге, сформувати до кінця мережу послуг, які мають надавати ОТГ.

В контексті відповіді на критику радник зазначив, що “Дуже сумнівно виглядають закиди окремих депутатів щодо якогось “не такого” перспективного плану Вінницької області. Починаючи з 15 червня 2015 року і до грудня 2019 року Вінницька обласна рада не спромоглася затвердити 100% території області в форматі перспективного плану”.

Також Левченко розповів і про спроби впливу політичної складової на формування адміністративно-територіального устрою на Вінниччині.

Був вибірковий підхід і дуже часто особисті інтереси заважали у прийнятті перспективного плану. Хочу нагадати, що в 2015 році багато депутатів хотіли мати свої особисті об’єднані громади. До прикладу, в Сокиринецькій ОТГ депутат обласної ради від “Батьківщини” намагався створити громаду в межах своїх земельних “наділів”, які він орендує.

Я би попросив політиків не використовувати карту адміністративно-територіального устрою першого рівня як політичне підґрунтя.

Разом з тим, рішення про утворення 63 ОТГ, кожна з яких має щонайменше п’ять тисяч населення, радник підтримує.

Райони Вінниччини

Сьогодні рано казати, скільки буде районів, але точно не 27. Тому що 27 очільників районів разом зі штатом – зараз забагато для української економіки. Крім того, в районах буде обмежена кількість послуг, яка не буде стосуватись персонально жителів громад. Більшість послуг будуть надаватись на рівні ОТГ – зазначає Левченко.

Разом з тим, які саме функції залишаться в районів, а які передадуть в ОТГ, наразі невідомо. Розподілити повноваження районам та ОТГ має законодавець.

Також радник підкреслює, що питання про центри районів вирішуватиметься не облдержадміністрацією, а Кабінетом Міністрів України. І саме на уряді, за словами Левченка, лежить найбільша відповідальність за формування районів.

Процес формування районів та ОТГ можна зупинити?

За словами Левченка, після законодавчого закріплення нового адміністративно-територіального устрою будуть сформовані виборчі округи та призначені місцеві вибори, згідно з новим АТУ.

Будь-які спроби зупинити процес завершення адмінреформи приведуть до колапсу в політиці, тому що вибори мають пройти за новими перспективними планами – підкреслив пан Олег.

Наостанок Олег Левченко закликав охочих віднестись по-державницькому до означених процесів, та йти шляхом конструктивної дискусії, а не “звинувачувати й хейтити”.

Фото з архіву та скріншот з сайту КМУ

Читайте також: 63 спроможних ОТГ: уряд затвердив перспективний план поділу Вінниччини

Читайте також: “Кожну четверту громаду визнали неспроможною”: в облраді критикують затверджений Перспективний план поділу Вінниччини

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.