-
22 Листопада/ 21:31
Vinnytsia
Публікація22.11.1921:31
«Спочатку землю відвоюйте, а потім розділяйте»: у Вінниці міністра Милованова перебивали криками «ганьба». ФОТО
Сьогодні, 22 листопада, у Вінниці відбувся “земельний форум” за участю міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофія Милованова. Він представив концепцію земельної реформи.
В приміщенні Інституту кормів та сільського господарства Поділля Національної академії аграрних наук України зібралося чимало зацікавлених: посадовці, аграрії, фермери, представники територіальних громад, активісти, представники органів місцевого самоврядування, структур та відомств, до компетенції яких відносяться земельні питання.
Форум почався з деяким запізненням й відтак присутні в залі часу не гаяли, а жваво обговорювали земельну реформу та інші дії уряду. Врешті на сцену піднявся голова Вінницької ОДА Владислав Скальський, який фактично модерував форум, а також головна “дійова особа” зустрічі – міністр Милованов та його заступниця Інна Мєтєлєва.
Скальский зазначив, що Вінниччина є потужним аграрним регіоном і тому питання використання земельних ресурсів є особливо важливим. Відтак Форум присвячено питанню про хід земельної реформи та прийнятих Верховною Радою в першому читанні проектів законів України.
Йдеться про законопроекти: “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо обігу земель сільськогосподарського призначення” № 2178-10; “Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції в сфері земельних відносин” №2494; “Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони” №2195; Проект Закону про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо планування використання земель № 2280.
Тимофій Милованов спершу перепросив аудиторію за очікування та швидко перейшов до презентації законопроектів, що стосуються землі. Він пояснив, що нині триває підготовка до початку обігу земель і до жовтня наступного року планується передати землі громадам, провести дерегуляцію землеустрою, створити прозору систему електронних торгів та усунути Держгеокадастр від управління землями.
Що стосується останнього, Милованов сказав, що геокадастр – “болюче питання в кожному регіоні”. Він зазначив, що нині в 20 регіонах відсторонено виконуючих та пройшов конкурс на голову геокадастру в Києві і найближчим часом в Кабміні призначать голову й тоді відкриються конкурси “по всіх позиціях по всій країні”.
Коли настав час питань з зали, напруга почала поступово зростати. Ті, хто задавав питання, передусім переймався ймовірністю продажу землі іноземцям, а також конкурентоспроможністю українців перед великими холдингами та корпораціями в плані купівлі землі. Також часто звучала думка про те, що нині земельна реформа – взагалі не на часі, до того ж, в ній є багато спірних питань та таких, що потребують ретельного доопрацювання. Міністр сказав, що з усіх питань щодо земельної реформи можна звертатися на безкоштовну “гарячу лінію” уряду – 1545.
Милованов сказав, що для аграріїв передбачено здешевлення кредитів на купівлю земель сільськогосподарського призначення до 3-5% – на відповідну програму вже виділено 4 мільярди гривень. При цьому компенсація має бути за двома варіантами: або за кредитом в розмірі облікової ставки НБУ, або одноразова компенсація тіла кредиту в розмірі облікової ставки НБУ.
Проте багато аграріїв та представників асоціацій фермерів обурювалися, що виплати кредитів за землю будуть дуже обтяжливими, “середньостатистичний покупець” не зможе конкурувати з “великими гравцями”, які не мають іти по кредит, а мають “гроші на руках”.
На це Милованов сказав, що справді важливе питання фінансової підтримки. Він навів приклад Грузії, де селяни можуть купити землю, сплативши 50% вартості, в той час, як інші громадяни – всі 100%. На фразу міністра, що подібну схему можна теж прописати в умовах аукціонів в Україні слухачі відреагували не надто позитивно, зазначивши, що такі речі потрібно продумувати наперед, а не після першого читання.
Одним з інших питань, яке жваво обговорювали – це переважне право викупу певної ділянки. Наприклад, що стосується передачі ділянки, Милованов пояснив, що таке право матимуть спадкоємці, які є найближчими родичами – батьки, діти, брати, сестри тощо. При цьому буде неважливо, йдеться про спадщину чи про заповіт. Тобто людина не зможе передати ділянку заповітом не близькому родичу.
Місцева активістка Світлана Бевз просила міністра дослухатися до думки, що спершу потрібно “відвоювати нашу святу землю у окупанта”, а запровадження ринку землі назвала “відданням у рабство наших ще ненароджених дітей”.
– Як учасник бойових дій, повернувшись на демобілізацію, не стала на чергу за землею, і так само багато моїх побратимів – ми не брали по 2 гектари землі. Тому що ми вважаємо своїм обов’язком спочатку звільнити українську землю, а потім уже її розділяти. І це треба робити чесно. Великий кредит довіри сьогодні до влади. Будь-ласка, не ганьбіть цими рішеннями.
У відповідь на це Тимофій Милованов сказав, що риторику про “геноцид, рабство і святу землю” чув від Юлії Тимошенко. “Про який геноцид іде мова?” – спитав Милованов. “Я голосувала за Зеленського на виборах, і маю власну точку зору, так само як і мої побратими, добровольці” – сказала Бевз. Милованов попросив активістку не маніпулювати війною і говорити за себе, бо й у нього самого є друзі, які воювали на Сході. “Можливо, треба початку відвоювати землю, а потім її ділити? Ви не хочете Крим відвоювати, а потім уже і ту землю?” – спитала Бевз.
– Можливо, потрібно почекати ще 20 років – це те, що Ви пропонуєте? – спитав Милованов.
– Закінчіть війну, отримаємо перемогу…
– Це дуже хороший варіант для того, щоб нічого не робити.
Розмова ще тривала, але частина присутніх почали скандувати “Ганьба”та покидати залу.
Міністр нагадав, що землю можуть купити тільки українці або компанія, створена в Україні. До 2024 року вводиться додаткова умова до юридичних осіб, які хочуть купити землю: їх кінцевими власниками мають бути лише українці. На уточнюючу репліку з зали з цього приводу Милованов сказав, що “я вам відповідав чітко, і чітко відповів президент про іноземців: ніякого 2024 (року, до якого купити землю зможуть тільки українці та компанії, створені в Україні – авт.). Тільки після референдуму, якщо люди вирішать. Як люди вирішать – так і буде”.
Якщо претендент на землю приховуватиме інформацію про кінцевого бенефіціара – угоди будуть скасовуватись та не реєструватися в держгеокадастрі. Милованов наголосив (протягом форуму – кілька разів), що в жодному разі не йдеться про “здачу земель”. За його словами, землі повертаються у власність громад. Міністр також зазначив, що за допомогою супутникових зйомок було здійснено інвентаризацію всіх земель та того, що на них вирощують. Як він пояснив, це унеможливить уникнення сплати бізнесменами податків.
– Ми маємо вам довести, я і багато інших людей, що я не намагаюся зробити щось погане. От ви всі кажете про “продати”, а я хотів би, щоб люди, які працюють на землі, її купили і стали власниками. Для мене особисто це не продаж, це для купівлі, – сказав Милованов.
Що стосується масової “скупки” земель, Милованов сказав, що закон передбачає заборону одній особі володіти більше 0,5% сільськогосподарської землі в межах всієї України, більше 8% у межах області, або більше 35% в межах об’єднаної територіальної громади. Остаточно ці питання, сказав Милованов, мають бути узгоджені між першим і другим читанням.
Милованов сказав, що також буде регулюватися процес електронних торгів: наприклад, якщо система “побачить” велику активність від одного учасника торгів, то процедура в цьому конкретному випадку буде призупинена. Зокрема за один раз можна буде придбати до 20 гектарів землі.
– Робиться прозорий обіг землі. Ми не продаємо землю державну, ми передаємо її в громади. Громада сама вирішує, чи продавати, чи тримати як банк, здавати в оренду і з цих грошей жити – це право громади. Ми не говоримо про те, щоб продати землю, ми говоримо про дві речі: перше – громадам передати землю, і щоб громада могла розпоряджатись, це повернення землі громадам, а не продаж державної землі. (…) Друга частина реформи – це про те, що є власники, які сьогодні є власниками паїв і насправді вони мають право розпоряджатися своєю землею. Якщо людина хоче продати свою землю, то вона має право це зробити.
В цілому, аграрії заявляли про свою недовіру законопроекту та Милованову зокрема, а також просили відкликати законопроект та доопрацювати його. Скальський сказав, що потрібно буде зібрати всі побажання та зауваження.
Нагадаємо, 13 листопада 2019 року Верховна Рада України прийняла за основу законопроект “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення”. Vежа дізналась, як ставляться випадкові мешканці Вінниці до можливості вільно продавати та купувати сільськогосподарські землі. Детальніше про це читайте за ЦИМ посиланням.
Зазначимо також, що наразі йдеться лише про перше читання закону про обіг земель сільськогосподарського призначення. За словами президента Володимира Зеленського, питання продажу землі іноземцям він планує винести на референдум. Однак низка політиків та експертів звертають увагу на інші недоліки законопроекту: зокрема вказується на необхідність здійснити попередній аудит земельних ресурсів, встановлення мінімальної ціни за землю, а також градації ціни з огляду на районування.
Окрім того, намагання парламенту ухвалити закон про земельний ринок спровокувало масові протести аграріїв по всій країні, зокрема на Вінниччині, а вересневе опитування Київського міжнародного інституту соціології показало, що 52% українців не схвалюють ідею скасувати мораторій на землю, підтримують рішення Зеленського лише 35% опитаних, а 64% респондентів – за референдум із цього питання.
Фото Марини Сербінович
Дякуємо!
Тепер редактори знають.