#SOSМАЙБУТНЄ: дитячий хор «Щедрик» закликає врятувати на Вінниччині будинок Леонтовича

9:50
Автор: Віталія Мазур
Become a Patron!

Відомий дитячий хор «Щедрик» долучився до порятунку будинку Миколи Леонтовича – вінницького композитора, автора аранжування відомого на весь світ різдвяного хіта.

І поки чиновники спостерігають, як у селі Шершні Тиврівського району завалюється будинок, в якому композитор прожив своє дитинство, самі діти взялися говорити про проблему.

#SOSмайбутнє: Вінниця просить врятувати власну історичну спадщину

Дитячий хор «Щедрик» засновано в 1971 році у м. Київ. Починаючи з 2004 року, художнім керівником та головним диригентом колективу є Заслужений діяч мистецтв України Маріанна Сабліна. Сьогодні хор нараховує понад 150 дітей різного віку, що займаються у відповідних вікових групах. Близько 55 кращих виконавців входить до концертного складу. У репертуарі хору «Щедрик» – музика Ренесансу, бароко, класична музика, обробки українських пісень та пісень народів світу, твори сучасних вітчизняних і закордонних композиторів.

Звернути увагу на будинок Леонтовича в Шершнях спонукало звернення, котре громада села розмістила на онлайн-ресурсі #SOSFUTURE, йдеться у сюжеті ТСН. Цей ресурс працює по всій Україні і кожен сам може позначити на мапі об’єкти, котрі потребують негайної реставрації:  від архітектурних та історичних пам’яток до спортивних та культурних споруд. Наразі на мапі вже півтори сотні позначок, і хата Леотновича в селі Шершні – одна з таких.

  • Для нас це дуже важливо – зберегти пам’ять, зберегти українську культуру, тому ми вирішили долучитися до цього флешмобу. Ми би дуже хотіли, щоби садиба, в якій жив  Леонтович, була в хорошому стані, аби навіть з-за кордону люди приїздили і дивилися, що це справді наш український композитор, котрий написав цю всесвітньо відому пісню, – кажуть учасники «Щедрика».

Громада села Шершні майже півтора століття тому цю хату звела для священика – батька майбутнього композитора. З часу будівництва тут жодного разу не було ремонтів. За радянських часів тут була спочатку колгоспна контора, а потім – пошта. Сьогодні  дім, який міг би стати історичною пам’яткою, розсипається на очах – стеля валиться шмаками, а стіни всі в тріщинах.

Тут народився «Щедрик»: музей «українського Баха» на Вінниччині. ФОТОРЕПОРТАЖ

  • Відремонтувати його – неможливо, – каже завідувач сектору управління культури Вінницької ОДА Михайло Потупчик. – Цей будинок можна тільки розібрати та збудувати по-новому.

  • Я впевнена, що тут все піддається ремонту. Тут можна зробити меморіальний будинок Леонтовича, заперечує ініціаторка проекту #SOSМАЙБУТНЄ Наталя Заболотна.

Прилетіла ластівочка: у Вінниці фінішував міжнародний флешмоб #Щедрик100Challenge

Мешканці Шершнів про знесення будинку навіть чути не хочуть. Селяни готові самі відремонтувати хату, і навіть зібрали частину грошей на це.

  • Я готова свою пенсію віддати, щоби воно відродилося. Я є люди, які також готові докласти кошти. У нас є столяр хороший в селі – так він порахував навіть скільки будуть вікна і двері коштувати, – каже місцева жителька Валентина Чайковська.

До слова, нині на мапі проекту із сигналом SOS уже сім об’єктів з Вінниччини.