“Сонячна мушля”: у Вінниці на костелі встановили символ Шляху святого Якова

14:02
Автор: Vежа
Become a Patron!

У Вінниці на стіні костелу, на стартовій точці культурного і паломницького маршруту “Camino Podolico” встановили так звану “сонячну мушлю” –  керамічну плиту у вигляді мушлі.

Як йдеться на сайті проєкту “Camino Podolico”, “сонячна мушля” – відомий символ сертифікованого Радою Європи паломницького шляху до могили святого Якова в Іспанії, частиною якого з 2023 року є і гілка на Поділлі. Цю “сонячну мушлю” можна побачити у центрі міста на костелі Пресвятої Діви Марії Ангельської (вул. Соборна, 12).

 

 

– Існує дуже багато версій, легенд та міфів, чому саме мушля морського гребінця стала символом апостола Якова. За однією з них, після мученицької смерті у Єрусалимі тіло апостола перевозили до Іспанії, однак корабель потрапив у шторм. Згодом хвилі винесли на берег тіло святого, вкрите мушлями гребінців, що й допомогло знайти місце його останнього спочинку. Є й більш практичні пояснення, як-от те, що мушлі гребінців у великій кількості трапляються вздовж паломницького маршруту до храму святого Якова у Сантьяго-де-Компостела. Хрестоносці Ордену Святого Якова, захисники паломників, вперше ввели його як свій власний символ. Також на цьому шляху люди могли використовувати мушлі, щоб означувати себе як паломників (для уникнення розбійницьких нападів) і щоб набирати воду з джерел і струмків (подібна посудина зі святою водою у вигляді мушлі є і при вході до вінницького костелу), – вказується на ресурсі маршруту. 

Як зазначають на сайті “Camino Podolico”, символічним є те, що у Вінниці керамічну плиту з мушлею відлили за формою найпершої плити Каміно, яку ще восени 2019 року Вінниці подарував мер литовського міста-побратима Паневежиса Ритіс Миколас Рачкаускас. Саме тоді, разом з колишньою депутаткою Європейського Парламенту Лаймою Андрікієнє, він і запропонував Вінниці долучитися до міжнародної мережі Шляхів святого Якова.

– До кінця червня аналогічні вказівники – 10 плит із сонячними мушлями – надішлють координаторам Подільського шляху святого Якова, щоб встановити на знакових об’єктах вздовж маршруту. Загалом ця мушля є не лише символом, а й вказівником на шляху Каміно. Візуально вона схожа на стрілку, яка підказує напрям руху до Сантьяго-де-Компостела, куди сходяться всі шляхи пілігримів. Тому, наприклад, у Вінниці вона повернута на захід. Усі 11 плит із сонячними мушлями для шляху Camino Podolico виготовили в гончарному артпросторі “Етно Чари” на замовлення департаменту маркетингу міста та туризму Вінницької міської ради. Зробили це за грантові кошти від Ради Європи та Європейської Комісії, – зазначено на сайті культурного машруту. 

Нагадаємо, цьогоріч в квітні, після дворічної перерви, офіційно стартував сезон проходження Подільського шляху святого Якова (Camino Podolico). Зазначимо, що минулоріч Вінницю прийняли до Європейської федерації Шляху святого Якова як координатора маршруту “Camino Podolico”. Також минулоріч в місті відкрили відправну точку культурного маршруту “Camino Podolico”.

Фото – з сайту “Camino Podolico”

Читайте також: Відновлення Camino Podolico: на Вінниччині у квітні стартує офіційний сезон проходження Подільського шляху святого Якова

Читайте також: Вінницю прийняли до Європейської федерації Шляху святого Якова як координатора маршруту “Camino Podolico”

Читайте також: У Вінниці відкрили відправну точку культурного маршруту “Camino Podolico”

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.