Сезон бронхіту стартував: як не допустити трансформацію гострого бронхіту в хронічний, щоб потім не кашляти все життя?

9:59
Автор: Vежа
Become a Patron!

На правах реклами

Сезон бронхіту стартував: як не допустити трансформацію гострого бронхіту в хронічний, щоб потім не кашляти все життя?

Разом із активізацією таких вірусних захворювань як ГРВІ та грип, настає сезон бронхіту. Першіння в горлі та кашель – перші передвісники цього захворювання.

Пульмонолог Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Анастасія Загоренко рекомендує вінничанам при перших симптомах бронхіту звертатись за лікуванням до лікаря. Адже ігнорування захворювання часто призводить до хронізації процесу, відтак пожиттєвий кашель – гарантовано.

Як не перейти межу між гострим та хронічним бронхітом? Як довго протікає це захворювання? Що треба робити, аби вірусні інфекції не «опустились» до бронхів? Як діагностується бронхіт та як лікується? Чи правда, що курці частіше хворіють на бронхіт? Як профілактикувати захворювання?

Відповіді на ці та інші запитання читайте у інтерв’ю з фахівчинею центру «Меділюкс».

Вінничани часто звертаються до Вас із проявами бронхіту?

Часто. Насправді, по статистиці, це десь кожен третій пацієнт. Особливо в осінньо-зимовий період, в розпал вірусних інфекцій, а в час пандемії, то тим більше. Варто промерзнути або побути в тісному контакті з хворими на ГРВІ чи грип, з’явиться кашель – перший передвісник бронхіту.

Згадайте тільки, скільки разів ви сьогодні чули кашель на вулиці, в громадському транспорті. У більшості випадків – це бронхіт. Якщо організм в людини здоровий і міцний імунітет, кашель може пройти й без лікування. Але, якщо пацієнт часто перебуває в стресових ситуаціях, має «букет» хронічних захворювань, то йому точно треба допомога лікаря-пульмонолога, аби бронхіт був вилікуваний ефективно.

Звідки він береться? Людина «підчепила» вірус, розпочався процес захворювання – є відчуття загальної слабкості, першить у горлі, з’являються нежить та температура, озноб, а потім через деякий час ще й кашель… А це значить, що вірус, а разом з ним і бактеріальна флора, вже потрапили у слизову оболонку й розпочався руйнівний процес епітелію бронхів. Бактеріальна флора ускладнює бронхіт.

Як сигналізує про себе це захворювання, яка його симптоматика? І як довго воно протікає?

Як ви вже зрозуміли, кашель є основним симптомом бронхіту. Але спочатку пацієнти відчувають першіння та біль в горлі. Та вже за три-п’ять днів з’являється сухий, надсадний кашель. Ще за декілька днів кашель стає вологим з виділенням мокротиння (продуктивний кашель).

Також може піднятись температура тіла. При бронхіті вона, зазвичай, коливається в межах 37-37,9°C. Хоча нерідко температура може й не підійматися. Якщо пацієнт має вірусну інфекцію, то температура може бути в перші дні захворювання фебрильною, тобто вищою за 38°C-39°C.

Бронхіт може протікати з обструкцією – це коли прохідність бронхів звужується через набряк на фоні запального процесу. Мокрота погано виділяється, затримується в бронхах і хворий не може її відкашляти. При цьому клінічно в людини з’являються задишка, яка може турбувати не лише під час фізичної активності, а й в стані абсолютного спокою, та нападоподібний кашель – пацієнту важко відкашляти мокротиння. В цих випадках хворому обов’язково потрібна консультація пульмонолога.

Хворіє людина на гострий бронхіт протягом двох-трьох тижнів, хронічний, своєю чергою, супроводжується постійним кашлем з виділенням харкотиння не менше 3-х місяців на рік, протягом 2-х і більше років.

У деяких пацієнтів бронхіт може пройти сам, без лікування. Але, як показує практика, без допомоги лікаря-пульмонолога, запальні процеси бронхів можуть легко призвести до пневмонії (запалення легень), а гострий бронхіт легко трансформується в хронічний.

Як пацієнту не допустити розвитку запалення бронхів? Що треба робити, аби інфекції не встигли «опуститись» до бронхів?

Головний збудник, що провокує бронхіти – це вірус. А уникнути вірусного захворювання не так-то й легко, від цього ніхто не застрахований. Тому при перших проявах вірусної інфекції треба йти до лікаря за адекватним лікуванням, яке й стримає розповсюдження інфекції.

Є ще один надійний засіб профілактикуватись – вакцинація від грипу.

Як діагностується та лікується бронхіт?

Для того, аби поставити діагноз «бронхіт» і віддифиренціювати його від інших бронхо-легеневих захворювань, в тому числі, пневмонії, бронхіальної астми, лікар-пульмонолог використовує такі інструментальні методи діагностики як рентген, КТ та спірографію.

Звісно, спочатку збирається анамнез захворювання та життя пацієнта. Обов’язково пацієнту проводиться огляд та аускультація легень.

Вірусні та бактеріальні бронхіти лікуються по-різному. Якщо терапія вірусного бронхіту є симптоматичною, то бактеріальний може потребувати призначення антибіотиків. Важливо наголосити, що антибіотики, дозування, кратність та тривалість прийому обирає лікар, відповідно до ситуації. Категорично не рекомендується пацієнтам призначати щось самим собі, або шукати порад у фармацевтів.

В схему лікування також входять: відхаркуюча терапія, бронхолітики для відходження мокротиння та зменшення задишки;  жарознижувальні – за потреби.

Чи часті випадки, коли пацієнти запускають хронічні процеси бронхіту, не пролікувавши адекватно це захворювання при перших його проявах?

Так, на жаль, хронічний бронхіт – сьогодні далеко не рідкість. До того, ж головними передумовами хронічного бронхіту є тютюнопаління, частий стрес, виснаження організму, – а зараз чи не всі доводять свій організм до фізичного та емоційного виснаження, стрес – це буденність, та й палять дуже багато людей.

Негативно впливають на бронхи підвищена вологість та такі подразники як пил, різні хімічні сполуки. Тому на хронічний бронхіт постійно хворіють люди, які працюють на підприємствах зі шкідливими умовами праці.

У пацієнтів, які мають супутні хронічні захворювання запального ґенезу, не останню роль в хронізації процесу бронхіту відіграють атипові бактеріальні збудники, такі як хламідії,  мікоплазми та інші.

Варто розуміти, що якщо людина перехворіла на грип, це аж ніяк не гарантує, що через тиждень-другий людина не захворіє на  парагрип, респіраторно-синцитіальний вірус чи аденовіруc. Як результат, пацієнт має кашель тривалий час і помилково сприймає його за хронічний процес бронхіту.

Також причиною тривалого постійного кашлю є прийом деяких кардіологічних ліків. Заміна цих препаратів на їх аналоги з інших груп одразу усуває причину кашлю.

Існує думка, що курці значно частіше хворіють на бронхіт. Чи є доля правда в цій думці?

Так. Мало того, паління цигарок, в тому числі електронних, – це основна причина хронічних бронхітів. Курці кашляють беззупинно, через те, що компоненти диму чинять пряму пошкоджуючу дію на епітелій бронхів, порушують процес синтезу та евакуації слизу з бронхів, подразнюють слизову оболонку бронхів. Тому 80% хворих на хронічний бронхіт – саме курці.

Якщо ви є курцем чи хтось із вашої родини, то ви, певно, помітили, що найбільше кашель проявляється зранку. Це відбувається через те, що за ніч, в бронхах накопичується мокротиння, яке протягом дня людина відкашлює. До обіду важкі приступи кашлю проходять, але покашлює курець постійно. В його грудях «свистить», в бронхах з’являються хрипи.

Багато хто вважає, що кашель курця нешкідливий, однак це не так. Чим довше людина курить, тим більше ускладнень виникає в бронхах та легенях. Що рано чи пізно призведе до такого важкого захворювання як хронічне обструктивне захворювання легень, – ХОЗЛ.

Чи правда, що профілактика бронхіту схожа до профілактики ГРВІ?

Позаяк бронхіт найчастіше має вірусну етіологію, то його можна вважати одним з проявів ГРВІ, а профілактика буде включати: обмеження перебування в місцях скупчення людей, носіння маски, часте миття рук  та відмова від паління.

Бронхіт, як і будь-яка інша патологія, добре профілактується збалансованим харчуванням зі споживанням великої кількості вітамінів у їхньому природному вигляді та фізичною активністю.

І звісно, сьогодні найкращий спосіб попередити бронхіт – це вакцинація від вірусних захворювань, як от грип та коронавірус.

 

Записатись на консультацію та огляд до лікаря-пульмонолога Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Анастасії Загоренко можна за телефоном: 0 800 33 01 30 (безкоштовно з мобільного).