Понад 17 тисяч бегонії, майже 30 тисяч чорнобриців, 12 тисяч сальвії горшечної та ще кілька тисяч інших рослин та дерев планують цьогоріч висадити у парки, сквери, у кашпо та на клумби міста працівники комунального підприємства «Вінницязеленбуд».
Підготовка до квітучого сезону починається в теплицях: тут зростають рослини, які згодом будуть радувати вінничан, квітнучи у підвісних клумби, на колах дорожніх розв’язок та газонах.
Vежа завітала до головного вінницького «озеленювача» – «Вінницязеленбуду» – аби побачити, як майбутня весняна краса вирощується на понад 1200 квадратних метрів теплиць.
Екскурсію теплицями нам провела начальник теплично-парникового господарства Зоя Рачковська. Як каже жінка, вона любить абсолютно всі квіти, навіть, якщо вони не яскраві та «скромні».
- Розумієте, або людина любить квіти і їй подобається за ними доглядати, або ні. А якщо ти повсякчас із ними маєш справу, бачиш, як квітка росте – ти вже «дружишся» із нею, – пояснює Зоя Рачковська. – Хоча робота важка: по вісім годин на день ти порпаєшся у землі, робиш клопітку працю, маєш все знати про рослини. Головне – любов до справи.
САКУРИ. Десять сакур, які сьогодні не в теплицях, а просто неба на підприємстві, будуть висаджені на Фонтанній площі, що на проспекті Космонавтів.
- Це вже великі дерева, їм вже років 15. Це привита плакуча форма. Ось на Порика ми їх вже посадили, але там вони як дерева ростимуть – доверху. Ці ж будуть такі, як плакучі.
Переходимо із вулиці до теплиць. Тут Зоя Рачковська розповідає детальніше про свій «сад».
- Альтернантера – культура, яка садиться з черенка. Її ми використовуємо для оформлення наших скульптур – машинки та черепахи. Для їх виготовлення потрібно тридцять тисяч рослинок. Поки є трохи більше тисячі, але є розсада, все черенкується, встигнемо на весну. Це чотири теплички, тому садимо чергами.
Окрема увага – бегонії, яка висаджується по всій території міста. Саме бегонії та чорнобривці будуть висаджені найпершими біля пам’ятників.
Зазвичай бегонії саджають густо – створюється своєрідний кольоровий килимок. Цьогоріч додалися ще два кольори цих квітів – червоний та рожевий. Ось такий вигляд мають «касети», які засіяні цими красунями. Вже за місць тут будуть сходи рослини, які потім пересадять у горщики.
Хлорофітум висаджується фрагментами на квітники, у парках. Ця рослина очищує повітря, а сама – не вибаглива та гарно поєднується з іншими.
Квіти пеларгонія ампільна, які висаджуються у кашпо, також вже починають набувати знайомих рис.
Для забезпечення цими квітами міста потрібно зростити 16 тисяч рослин. Зараз тут висаджено 12 тисяч.
- Ці чотири тисячі зараз вже нереально вмістити у цих теплицях. Чорнобривців також потрібно виростити немало: лимонного кольору – 15 тисяч, а помаранчевого – 13 тисяч, – каже Зоя Рачковська. – Зараз, у зимовий період, на підприємстві працюють п’ять людей які доглядають за рослинами – чотири жінки та навіть один чоловік. Все ж догляд за квітами у нас вважається переважно «жіночою роботою».
Це підтверджує жінка, яка саме виконує «чистку» рослин у горщиках, Валентина. Вже понад тридцять років вона доглядає за квітами «Вінницязеленбуду».
- Вдома також в мене квіти. Це наче справа мого життя, яку я дуже люблю, – переконує Валентина. – Іноді промовляю до них, коли якась квітка «погано почувається». Улюбленців не маю – всі квіти прекрасні, бо прикрашають наше життя. Скоро весна, а отже всю цю красу вінничани вже й самі побачать й теж буде їм приємно споглядати оцю всю красу.
Весною штат людей, які доглядають за рослинами та висаджують їх по місту, має розширитись. Втім, як зауважила Зоя Рачковська, охочих до такої роботи небагато.
- Вішати квіти у кашпо на стовпи – це важка праця, не кожному по силі. В нас дві тисячі термо-чашок – а їх всіх треба обробити, поскубати. Нам потрібно щонайменше 15 чоловік.
Що стосується проектів, які будуть цьогоріч втілені у Вінниці, про них нам розповів заступник директора з агротехнічних питань МКП «Зеленбуд» Микола Залецький. Він зазначив, що навесні планується робити озеленення міста у три черги.
- Першою буде ділянка кола на Зулінського, де транспортна розв’язка – розповідає Микола Залецький. – Тут розмістимо кубову скульптуру, із підпірними стінками, а навколо неї будуть рослини. Щоправда, не можу точно сказати, коли можна буде цю композицію побачити – до кінця лютого нам обіцяли надати конструктивні елементи, одразу й почнемо.
Другою чергою озеленюватимуть Фонтанну площу на проспекті Космонавтів – тут також висадять квіти та кущі.
- Орієнтовно, як тільки зійде сніг і погода дозволятиме, розпочнемо там роботи. Це має бути в березні, – каже Микола Залецький.
Третя черга – від вулиці Келецької до Парку Дружби народів. Також Микола Залецький розповів, що ведуться розмови щодо озеленення ще кількох обєктів Вінниці.
- Чи цього року, чи наступного можуть розпочатись роботи з озеленення вхідної групи на площі Гагаріна, біля паркової арки, на сходинках. Зараз готується відповідний проект по благоустрою та озелененню цієї ділянки. Там також має бути плиточне мощення. Але поки достеменно не відомо, коли стартують роботи, бо поки є лише предпосилки у міськраді.
- А ще щодо паркану навколо парку – огорожа необхідна, бо наші люди не цінять, що мають. Такий досвід є у Харкові – парк відкрито з дев’ятої ранку до десятої вечора. А в нас що? І розкрадають квіти, і обривають. Якщо у парку буде закрита територія, збережуться квіти, будуть й нові висаджені. Було б чудово взагалі також зробити алейну посадку вздовж паркану.
Вінницький «Зеленбуд» є спеціалізованим підприємством з питань озеленення, утримання та благоустрою території м.Вінниця, організації активного відпочинку та розваг в сфері дозвілля.
Фото Ольги Мірошниченко
Дякуємо!
Тепер редактори знають.