Садиба Львовича та “Шоколадний будинок”: Кабмін передав у власність Вінниці дві пам’ятки архітектури

9:01
Автор: Vежа
Become a Patron!

Уряд передав у комунальну власність Вінниці дві пам’ятки архітектури. Це садиба Львовича та Пошта, або як називають у народі – “Шоколадний будинок”.

У розпорядженні Кабміну він 19 серпня йдеться про передачу будівлі за адресою вул. Симона Петлюри, 15а, у власність Вінницької міської територіальної об’єднаної громади. Будівля розміщена на земельній ділянці площею 0,0743 гектара.

За цією адресою розташована садиба Львовича і колишня канцелярія Симона Петлюри.

Садиба Львовича є пам’яткою архітектури та містобудування місцевого значення. Вона була споруджена у 1913 році на замовлення купця 1-ї гільдії, власника чавуноливарного заводу “Молот”, гласного Вінницької міської думи, відомого підприємця та благодійника Боруха Мошковича (Бориса Мойсейовича) Львовича. Архітектурні риси еклектики підкреслюють витонченість садиби, характерної для міст Причорномор’я.

У період Тимчасової столичності Вінниці впродовж лютого 1919 року у стінах садиби містилося Міністерство пошт і телеграфів УНР, а з 7 травня до 19 червня 1920 року тут перебувала Військово-похідна та цивільна Канцелярія Головного Отамана Військ і Флоту УНР, Голови Директорії Симона Петлюри.

З 1921 року у будинку перебував політвідділ 24-ї Симбірсько-Самарської «Залізної» стрілецької дивізії Збройних сил України і Криму УСРР. А у 1932 р. тут оселився Вінницький обласний комітет радіомовлення, який неодноразово змінював свою назву та діяв до 2018-го. Другого січня 2020 року пам’ятка перебуває у користуванні КП “Центр історії Вінниці” на правах оренди.

До речі, у садибу нещодавно переїхав “Центр історії Вінниці”, а згодом у будинку створять Музей міста.

 

Іншим розпорядженням Кабміну від 19 серпня у власність Вінницької міської ОТГ передали будівлю за адресою вул. Симона Петлюри, 24.  Вона розміщена на земельній ділянці площею 0,0681 гектара.

За цією адресою розташована “Пошта”, яка також відома як “Шоколадний будинок” через світло-коричневий колір фасаду. Цей будинок також є пам’яткою архітектури місцевого значення.

Будинок було споруджено у період між 1914 та 1916 роками. Вважається, що спроектував будинок Мойсей Ваксман, але існують гіпотези, що без впливу Артинова тут також не обійшлось. Двоповерхова будівля належала водночас міській думі та родині Ваксманів. Позаяк як кошти на будівництво виділили й ті, й інші, будівля стала спільною. На першому поверсі облаштували поштове відділення та телеграф, а другий поверх був приватною власністю Ваксманів.

Як ми писали раніше, Поштамт проіснував тут до початку 90-х, з того часу будівля закинута. В середині 90-х орендарем будинку стала Вінницька торгово-промислова палата. Тоді ж організували проведення протиаварійних та консерваційних робіт: демонтували аварійні конструкції, розібрали прибудови, укріпили внутрішні перекриття залізобетонними плитами, відремонтували дах, який до того був зруйнованим. Завдяки цьому будинок досі стоїть.

Вінницький “Шоколадний будинок” є чудовим зразком архітектурного модерну початку ХХ століття.

Детальніше про історії цих будинків читайте у наших матеріалах:

Садиба Львовича, канцелярія Петлюри та обласний радіовузол: сто років історії вінницької будівлі

Вінницький «Шоколадний будинок» – який ми бачимо, але не помічаємо