Публікації за датами

  • 27 Грудня/ 14:44
    Новини

    Публікація27.12.1914:44

    Автор:В'ячеслав Луцков

    «Ризик техногенної катастрофи»: депутати з Ладижина звернулися до Зеленського. ВІДЕО

Депутати Ладижинської міської ради звернулись до Президента та Прем’єр-міністра України із закликом захистити українську теплову енергетику. Причинами такого звернення стали зменшення виробництва електроенергії на Ладижинській ТЕС, та, на думку депутатів, ризик техногенної катастрофи в місті. 

Про це повідомляє сайт Ладижин News з посиланням на рішення №1166 та №1167, прийняті 24 грудня на 31 сесії Ладижинської міськради. Як підкреслив Валерій Коломєйцев, міський голова Ладижина, проєкт звернення надійшов від депутатів, котрі працюють на ДТЕК Ладижинській ТЕС.

На відео – звернення депутатів до Президента України

Як зазначають депутати, “Ладижинська ТЕС є єдиним виробником та постачальником теплової енергії в місто. Також на балансі ЛТЕС ДТЕК перебувають системи забезпечення міста водою та водовідведенням, і вони є власністю компанії ДТЕК”.

У зверненні підкреслюється, що “керівництвом ДТЕК прийняте рішення зупинити виробництво електричної енергії енергоблоками” Ладижинської ТЕС (вірогідно, йдеться про частину енергоблоків – авт.) Також депутати вбачають можливими техногенні катастрофи, пов’язані “з зупинкою постачання теплової енергії у зимовий період в оселі мешканців, лікарні школи, дитсадки та інші заклади”.

Дуже хвилює той факт, що забезпечення тепловою енергією міста планується здійснювати при неповному навантаженні лише одного енергоблоку. Це може призвести до надзвичайної ситуації, тому що в будь-яку хвилину, згідно з передбаченими технологічними процесами, робота блоку може бути зупинена автоматикою. Запуск другого енергоблоку потребує дуже тривалого часу, що в умовах мінусових температур може призвести до розморожування тепломереж – підкреслюють депутати, побоюючись повторення ситуації в Алчевську.

Ми намагались отримати актуальний коментар щодо ситуації у Ладижинській ТЕС телефоном, однак на підприємстві відмовились давати офіційний усний коментар та попросили надіслати електронного листа із запитаннями. Зрештою, станом на 15:05, відповідь нам надали, здебільшого продублювавши відповідь ДТЕК ЕНЕРГО щодо ситуації, яка склалась на Ладижинській теплоелектростанції від 6 грудня. Серед нового є хіба те, що наразі на ДТЕК Ладижинська ТЕС почергово працюють три блоки, на четвертому проводиться поточний ремонт.

На думку депутатів, “прямі втрати міського бюджету Ладижина у разу зупинки Ладижинської ТЕС у 2020 році складуть понад 70 мільйонів гривень (частка ПДФО та природоохоронного податку). Недоотримають кошти у 2020 році також обласний та державний бюджети. Зупиниться реалізація всіх місцевих програм, які спрямовані на покращення життя містян, а це – утеплення будинків, ремонт доріг та інженерних мереж”.

Крім цього, у зверненні зазначається, що на Ладижинській ТЕС “заплановане значне скорочення працівників електростанції”. Однак у відповіді ДТЕК йшлося про виведення в “простій” частини виробничого персоналу. Підкреслювалося, що за умовами законодавства та колективного договору, за всіма співробітниками Ладижинської ТЕС, виведеними в простій, зберігається 2/3 окладу. При режимі скороченого робочого тижня – пропорційно відпрацьованому часу. На підприємстві зазначали, що енергетики продовжать отримувати постійний дохід і зберігати робочий стаж.

Зараз на ринку електроенергії діють умови, при яких Ладижинська ТЕС змушена працювати собі в збиток. Це пов’язано з імпортом електроенергії та низькими прайс-кепами – штучним обмеженням ціни, встановленим на оптовому ринку електричної енергії.

Вночі, коли прайс-кепи і споживання низькі, ТЕС змушена продавати електроенергію в енергосистему. Днем прайс-кепи вище і споживання більше, але перевагу віддають імпорту, і в ОЕС заходить електроенергія з Росії та Білорусі, а Ладижинська ТЕС змушена знижувати виробництво. Таким чином, зарубіжні виробники заробляють, а українська генерація змушена працювати собі в збиток за низькими прайс-кепам в нічний час – йдеться у відповіді ДТЕК від 6 грудня.

На проблему дешевшої імпортної енергії вказують і депутати міськради, зазначивши, що “політика, яку проводить голова комітету ВРУ з питань енергетики та ЖКП Герус А.М., в результаті якої в Україну постачається електроенергія, вироблена на території інших держав, є хибною і дуже шкідливою для української економіки” та додають, що “закупка електроенергії з інших країн однозначно ліквідує українські ТЕС”:

Це пов’язано з тим, що ціна на газ у Росії та Білорусі для ТЕС складає $75 за 1 тис. м3, а в Україні –$275 за 1 тис. м3. Вугілля, яке видобувається в Росії відкритим способом, коштує 600 грн за 1 тонну, а українське вугілля, що видобувається у шахтах, має собівартість 2500 грн за 1 тонну.

Зрозуміло, що за таких умов безмитне постачання електроенергії в Україну змусить власників українських ТЕС, незалежно від форми власності, зупинити свої підприємства – підкреслюють депутати та зазначають, що залежність України від енергетичної голки інших країн (вірогідно, йдеться про електричну енергію – авт.) створить набагато гіршу ситуацію в державі, ніж залежність від газу.

Зрештою, в міськраді сподіваються, що Володимир Зеленський особисто втрутиться в ситуацію, “не дозволить знищити українську теплову енергетику”, та врятує “десятки міст, на території яких розташовані та наразі працюють електростанції та шахти”.

Натомість, в ДТЕК 6 грудня запевняли, що ТЕС підприємство “продовжує працювати мінімальним складом. Частковий простій персоналу не вплине на енерго- і теплопостачання регіону”. Це ж нам повторили й сьогодні у листі.

Фото – lada.fm

Читайте також: Підприємство на Вінниччині потрапило в «антирейтинг» найбільших забруднювачів повітря

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
В'ячеслав Луцков

Дякуємо!

Тепер редактори знають.