“Дайте працювати”, “Зелю геть!” і “Маємо право на працю” – під такими гаслами сьогодні, 16 листопада кілька десятків підприємців – переважно з вінницьких ринків – перекривали відразу дві дороги.
Спершу – міжнародну трасу на Київ біля Стрижавки неподалік Вінниці, а за пару годин – центральну вулицю Соборну в самій Вінниці.
Сьогоднішній протест став логічним продовженням масових виступів вінницьких підприємців, які вимагають скасування карантину вихідного дня, припинення раптових перевірок їхнього бізнесу поліцією, а сьогодні також додалася вимога не впроваджувати норму обов’язкової наявності касового апарату. За словами підприємців, які вийшли на протест, нові обмеження “вб’ють” їхній бізнес, а відтак вони не мали іншого вибору, як вдатися вже до блокування руху на важливих транспортних магістралях.
Акція у Стрижавці була анонсована на 10:30 і в цей час виїхати з Вінниці в бік столиці вже було проблематично. Під “клеверним” мостом вже стояв регулювальник, який перескеровував усі автомобілі, які рухалися до Стрижавки, на об’їзну дорогу. Таким чином заблоковану ділянку траси можна було об’їхати лише через саму Стрижавку, де вже сформувалася “тягнучка” з автомобілів.
Зрештою, зробивши чималий гак, нам вдалося дістатися відрізку дороги, де й перекрили рух.
Біля зупинки “Стрижавський кар’єр” люди з прапорами всеукраїнської акції “SAVE ФОП” щільним потоком рухалися пішохідним переходом, не даючи можливості для проїзду транспорту.
Водночас, “цивільних” автівок тут було небагато, адже їх направляли в об’їзд, а ось поліцейських автівок і самих правоохоронців – достатньо.
Проте конфліктних ситуацій між протестувальниками і правоохоронцями не виникало, можливо тому, що просто не встигли: блокування дороги тривало не більше, ніж півгодини. Адже в якийсь момент одна з лідерок протесту заявила, що протокол комісії ТЕБ НС, яким було “взято до відома” обмеження “карантину вихідного дня” на території Вінниччини, був підписаний у Вінницькій ОДА. І саме з цим протоколом поліція нібито приходила з перевірками до підприємців, демонструючи його як підставу для “атак”.
Тож після нетривалих обговорень, учасники протесту вирішили звільнити дорогу в Стрижавці та їхати пікетувати саме Вінницьку ОДА. І вимагати вже там скасування “карантину вихідного дня” та інших обмежень.
“Вийдіть до нас – самі заходьте”
Оперативно діставшись Вінниці, протестувальники, намагаючись дотримуватися соціальної дистанції, розташувалися біля входу до будівлі ОДА. Вони вимагали зустрічі з очільником установи Сергієм Борзовим або ж з його першою заступницею Наталією Заболотною – адже саме на її підпис під протоколом ТЕБ НС вказували протестувальники.
Проте ні першого, ні другої на робочому місці не виявилося: як пояснив представник ОДА, який вийшов до мітингарів, пані Заболотна перебуває на виїзді, а сам очільник ОДА – на самоізоляції, адже інфікувався коронавірусом. Тож вирішили поспілкуватися із заступником голови ОДА Сергієм Здітовецьким.
Водночас на вимогу протестувальників вийти на площу до людей, пан Здітовецький відмовився. Представник ОДА кілька разів виходив з приміщення, аби переконати мітингарів сформувати ініціативну групу та зайти на перемовини з чиновником, однак протестувальники стояли на своєму: “нехай вийде до людей”.
– Чому він нас боїться? Ми такі ж люди, як він, ми прийшли сюди поспілкуватися. Нехай вийде! Вони живуть за наші податки! – вигукував один з мітингарів.
– Чи це неповага до нас? Чому він не може вийти і поговорити тут з усіма, а не лише з “ініціативною групою”? – підприємці на площі справді не могли зрозуміти, що коїться.
На це перемовник з ОДА тривалий час не міг дати чіткої відповіді, проте не погоджувався із закликом протестувальників, аби до них вийшов Здітовецький. Зрештою, перемовник знову зник за дверима офіційної будівлі.
У відповідь протестувальники вирішили і тут перекрити рух транспорту на вулиці, очікуючи, що після цього до них нарешті вийде уповноважений представник облдержадміністрації.
Блокування руху
Тож пікетувальники почали ходити по “зебрах” відразу на чотирьох переходах на перехресті. Присутні правоохоронці вмить зупинили транспорт і вже за кілька хвилин вздовж Соборної вилаштувалася довга “череда” трамваїв, тролейбусів та автобусів.
З них повиходили пасажири, які були змушені продовжувати свій шлях пішки. Проходячи повз протест, вже не пасажири поминали протестувальників “незлим тихим словом”.
Та й самі мітингарі вже не добирали слів для гасел: розпочавши з традиційних “хочемо працювати!” і “ні карантину вихідного дня!”, до скандувань додалися “Зелю геть!” та “Аваков чорт!”. На це оперативно зреагували лідери протесту, які наголосили своїм однодумцям, що “ми сьогодні тут без політики”.
Конфліктів з правоохоронцями і цього разу вдалося уникнути: поліціянти лише регулювали рух та інколи просили підприємців-пішоходів не надто розходитися по всьому перехрестю.
Незначний конфлікт стався лише тоді, як водій одного з тролейбусів, мабуть вирішивши, що блокування завершилося, спробував “прорватися” відразу через два людські “кордони”. Але після кількох вигуків протестувальників та загрозливих рухів, так і залишився у “пастці” всередині заблокованого перехрестя.
Тим часом з дверей ОДА до людей ніхто не виходив. Зате у натовпі з’явилися молоді чоловіки у цивільному з СБУ, які намагалися переконати протестувальників припинити блокування руху транспорту. Для журналістів лишилося невідомим, які слова та аргументи підбирали співробітники спецслужби в діалозі, проте вже за кілька хвилин організатори акції закликали протестувальників зійти з дороги і таки погодитися на пропозицію зустрітися зі Здітовецьким у складі ініціативної групи та за участі преси.
Глухий кут в ОДА і раптова новина з Києва
Тож невеликий гурт людей рушив на другий поверх ОДА.
Зустріч почалася з того, що Сергій Здітовецький повідомив присутнім останню статистику з поширення хвороби на території області. А також нагадав, що низка європейських країн вже повернулася до жорсткого карантину:
– Я взагалі за те, щоб запровадити в Україні жорсткий локдаун на 21 день. Але ми розуміємо, що цього не витримає наша економіка, – заявив Здітовецький.
Особливого враження озвучена чиновником інформація на присутніх не справила. Підприємці вкотре заявили про неефективність, на їхню думку, “карантину вихідного дня”, та наголошували, що такий підхід може призвести ще до гірших наслідків:
– Ви були цими вихідними в “Сільпо” на Поділлі? Там люди ходили “гуськом” один за одним, так їх багато було. Тому що все інше зачинено, всі пішли в супермаркети. Це так ми зупинимо епідемію? – риторично запитувала одна з підприємиць.
Загалом, розмова протестувальників з чиновником тривала “по колу”: пан Здітовецький наголошував, що ОДА не уповноважена якимось чином оскаржувати рішення уряду і це рішення є обов’язковим для виконання на всій території України. Підприємці – про те, що такі заходи знищать їхню галузь.
Виходом з “глухого кута” стала новина, про яку присутні дізналися прямо під час зустрічі: у Верховній Раді зареєстрували законопроект про скасування “карантину вихідного дня”. Це дещо зняло напругу в залі, а відтак учасники зустрічі домовилися до того, що підприємці випишуть свої пропозиції щодо того, як організувати роботу їхнього бізнесу без “драконівських” обмежень. Але разом з тим – яких треба вжити заходів, аби все ж припинити поширення хвороби на Вінниччині.
Фото Марини Сербінович
Дякуємо!
Тепер редактори знають.