Напевно кожен другий українець хоча би раз у житті задумувався про створення власного бізнесу. Аби не працювати “на дядю”, бути господарем власної справи, а головне – бути незалежним фінансово та самодостатнім – ментально. Ризик? Безумовно. Проте загальновідомо, хто в цьому житті п’є шампанське.
Однак попри національну підприємницьку “жилку” українців, далеко не кожен з нас зважується ризикнути всім та відкрити власну справу. Це – Україна, а значить корупція, безкінечні перевірки, виснажлива бюрократія, непередбачувана влада, валютні коливання та відсутня впевненість у завтрашньому дні. А ще – не знання: з чого ж власне той бізнес почати?
Аби розкласти всі ці питання по-поличках, “розжувати” всі бюрократичні моменти для людей, котрі прагнуть створити власний бізнес, але не знають, з чого почати, у Вінниці презентували унікальний софт: “Платформу ефективного регулювання (PRO)”.
Онлайн-інструмент, який не має аналогів у країні, у принципі призначений для людей з усієї держави. Однак його особливість та перевага в тому, що PRO – локалізується до кожного міста окремо. Сам ресурс презентували у Вінниці вчора, 1 листопада десяткам підприємців та зацікавлених вінничан, які зібралися на “Марафон можливостей” для бізнесу.
Як це працює?
Платформа ефективного регулювання – це веб-ресурс, який є ніби “дорожньою картою” для будь-якого громадянина, котрий хоче відкрити власний бізнес.
Інтерфейс ресурсу зроблений максимально просто та зрозуміло: користувач обирає вид бізнесу, який збирається відкрити, усі такі варіанти поділені на “Легко”, “Середньо”, “Важко” і навіть “Екстремально” (в останньому розділі представлений лише один варіант: “Лісопилка”)
Обравши свій варіант, користувач потрапляє на сторінку, де потрібно обрати місто: наразі Платформа підтримує лише три українські міста – Вінниця, Миколаїв і Чернівці. В цьому і “родзинка” проекту: ресурс “знає”, куди та в які саме установи потрібно йти майбутньому підприємцю саме в його конкретному місті.
Далі – все просто: відповідаємо на кілька простих запитань і переходимо до переліку дій, які потрібно зробити майбутньому ресторатору чи власнику СТО, а також документи, котрі йому необхідно зібрати. Розбереться навіть лінивий.
- Що стосується Вінниці, то навіть попри те, що тут є “Прозорі офіси”, які надають вичерпну інформацію щодо отримання довідок та дозволів, ще існують люди, котрі не знають, як туди потрапити, – розповідає Ксенія Ляпіна, Голова державної регуляторної служби України, під час презентації проекту у Вінниці.
- Наше завдання – максимально “розжувати” громадянам всі ці правила, подати їх в якомога зручній та доступній формі, аби українці не боялися відкривати власну справу. І не просто відкривати: а щоб він давав робочі місця, сплачував податки і давав людям можливість заробляти.
Ксенія Ляпіна пояснює: реалізувати проект для Вінниці вирішили зокрема й тому, що саме Вінницька область визнана найбільш ефективним регіоном у плані розвитку бізнесу:
- Це результати дослідження USAID – авторитетної структури, повністю позбавленої будь-якого політичного ангажування. Такий висновок про Вінниччину американська організація зробила, ґрунтуючись виключно на об’єктивних показниках.
Голова Офісу ефективного регулювання (BRDO) Олексій Гончарук пояснює рішення відкрити представництво у Вінниці дуже просто – тому що Офіс сюди запросили:
- Ми створюємо можливість: хто нею користується – тому ми віддаємо перевагу, аби підтримати, проконсультувати, допомогти. Ми там, де є конкретика, а не просто “поговорити”. Вінниця сьогодні – це проактивне місто, флагман для решти країни, це не секрет вже ні для кого, – вважає голова BRDO.
За його словами, завдання Офісу та Платформи: зробити державні правила для людей зрозумілими, а головне – можливими для виконання:
- Чому в державі сьогодні такі дорогі кредити для бізнесу? Тому що ризики дуже високі. Тому що держава – непередбачувана. Наша мета – зробити цю державу з кожним кроком зрозумілішою для підприємців.
- Наш наступний крок в контексті повернення довіри до держави – перетворення державного інспектора на менеджера та експерта з ризиків, помічника підприємцю. Для цього потрібні зокрема й інформаційні технології, аби новачки в бізнесі не шукали посередників, а могли зайти на державну платформу, де чітко все розкладено по поличках: що ти маєш зробити для відкриття бізнесу, що наступне, а головне – чому. Для того, щоб правила працювали, вони мають бути зрозумілими та можливими для виконання. Ми сподіваємося, що Вінниця в цьому задаватиме тон решті країни, – підсумував Гончарук.
Усі фото Андрія Завертаного
Дякуємо!
Тепер редактори знають.