Роботу ринків заборонили з 14 квітня? Розібрались, чи справді це так

19:56
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко скасував постанову, якою забезпечувалась робота ринків під час карантину. Проте це не означає, що відповідні зміни вступають в силу на місцевому рівні автоматично.

Постанова ГДСЛУ “Про визнання такою, що втратила чинність, постанови Головного державного санітарного лікаря України від 30 березня 2020 року №5” (“Щодо протидії поширенню коронавірусної  хвороби в місцях торгівлі“) була підписана вчора, 13 квітня та опублікована на сайті МОЗ.

Про причини закриття ринків Віктор Ляшко розповів вчора в ефірі програми “Свобода слова”.

Ми розуміли питання, чому ми дозволяємо відкривати ринки, оскільки це впливало на ціни, які були в супермаркетах, і це збільшувало доступність до більш дешевих продуктів харчування. Впродовж дії цієї постанови були виявленні зловживання органів місцевого самоврядування, коли вони повідкривали ринки в антисанітарних умовах… Ми маємо шалені порушення – зазначив головний державний санітарний лікар.

Крім того на сайті МОЗ був опублікований і відповідний наказ Ляшка:

Так, згідно із скасованою (?) постановою “Щодо протидії поширенню коронавірусної  хвороби в місцях торгівлі“, ринки могли працювати виключно за виконання умов певних карантинних умов, зокрема, знаходження на ринку не більше одного відвідувача на 20м² торгівельної площі; можливості забезпечення дотримання відстані між покупцями в чергах не менше, ніж 1,5 метри; забезпечення відповідного персоналу та покупців засобами індивідуального захисту тощо.

Чи працюють ринки? 

Проте сьогодні ринки Вінниці продовжили працювати. Наприклад, абсолютно безперешкодно 14 квітня здійснювалася торгівля на Центральному ринку:

 

 

 

 

Не так жваво, але тим не менше працював і Привокзальний ринок: 

 

 

На “Привокзальному”, наприклад, дехто з покупців дотримувався просто надзвичайних заходів безпеки:

Водночас у мережі, а також і деякі місцеві ЗМІ, безапеляційно заявили: “з 14 квітня робота ринків заборонена!”.

Просте питання виявилося зовсім не простим

Ми спробували дізнатися, чи справді це так і чи є наказ головного санітарного лікаря достатньою підставою, аби на місцях він був сприйнятий як директива до виконання.

З’ясувати це питання ми спробували:

– У поліції Вінницької області,

– Вінницькій міській раді,

– Вінницькій обласній державній адміністрації

– у Держпродспоживслужбі Вінницької області,

В кожній з цих інстанцій ми намагалися дізнатися відповідь на просте запитання: чи стала робота ринків з 14 квітня незаконною і, відповідно, чи будуть штрафувати підприємців та містян за роботу на ринку або відвідування базарів.

Справа в тому, що дозволи обмеження та заборони вводяться (або ж дублюються) ще й органами влади на місцях, тож ми вирішили дізнатись, чи достатньо для визнання незаконності постанови ГДСЛУ, чи необхідні, наприклад, рішення місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Проте ні в Департаменті правової політики та якості, ні в Департаменті адміністративних послуг ВМР нам не вдалось поспілкуватись з діючим керівництвом цих підрозділів чи уповноваженими особами та отримати відповіді на ці запитання. Керівників або не було на місцях, або ніхто не брав слухавку.

Так само було відсутнє керівництво Департаменту цивільного захисту Вінницької ОДА, а в прес-службі органу відповіді на запитання ми не отримали. Крім того ми надіслали це запитання голові ОДА під час онлайн-брифінгу, проте воно озвучене не було.

В прес-службі поліції Вінницької області порадили звернутись до Вінницької міської ради, а на питання, чи мають право правоохоронці штрафувати за діяльність ринків вже сьогодні, ми отримали прохання зачекати на відповідь, якої, зрештою, так і не отримали.

У Держпродспоживслужбі Вінниччини нас спочатку попросили зачекати близько години, позаяк “уповноважені особи” були на певному засіданні. В результаті, під кінець робочого дня, нам змогли повідомити загалом інформацію про те, що “ринки сьогодні працювали”. А на “юридичні питання щодо законності” відповіді ми не отримали.

Немає постанови – немає заборони

Зрештою, пояснити ситуацію Vежі змогла директорка Департаменту в справах ЗМІ та зв’язків з громадськістю Вінницької міської ради Аліса Мисловська.

З її слів, говорити про припинення роботи ринків у місті зарано, позаяк  “поки що немає Постанови Уряду або змін до уже прийнятих Постанов Кабміну щодо карантинних обмежень. Якщо такий документ буде, і коли він буде опублікований – далі це питання має бути винесено на обласну та міську комісію з надзвичайних ситуацій”.

Зазначимо, що принаймні станом на 19:40 на сайті Кабінету міністрів України жодних відповідних змін опубліковано не було. Тож говорити про “заборону роботи ринків”, або їхню “незаконну діяльність”, щонайменше зарано.

 

Фото Ольги Мірошниченко

Читайте також: 15 день карантину у Вінниці: що відбувається на базарах. ФОТОРЕПОРТАЖ

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.