Рельєфна “наука і природа”: вінницькі історії показали зйомку з повітря однієї з найбільших міських мозаїк

20:37
Автор: Vежа
Become a Patron!

Вінницькі історики продовжують каталогізувати вінницькі мозаїки, зокрема і радянської доби, які були створені переважно на фасадах будівель.

Вчора “Центр історії Вінниці” опублікував “повітряне” відео мозаїки з умовною назвою “Наука і природа”, створеної на будівлі Технологічно-промислового коледжу Вінницького національного аграрного університету, що на проспекті Юності, 8.

Як розповідають історики, “Монументальні мозаїки, вітражі, сграфіто в громадських та житлових спорудах України почали масово з’являтися після 1955 р., зі зміною принципів будівництва. Їх відображають державна постанова від 1955 р. «Про усунення надмірностей у проєктуванні та будівництві» та низка інших документів, як-от: наказ «Про заходи щодо подальшої індустріалізації, поліпшення якості та зниження вартості будівництва» 1956 р. і «Про розвиток житлового будівництва в СРСР» 1957 р.

За вмілої прив’язки типових проєктів до публічного простору міста за допомогою різнокольорового декоративного облицювання й тематичних композицій споруди набували індивідуальних архітектурно-художніх якостей.

 

Більшість замовлень на виробництво монументальних композицій у громадських спорудах місцеві художники отримували через Вінницькі художньо-виробничі майстерні художнього фонду СРСР (зараз – Вінницький художньо-виробничий комбінат). Вінницькі художньо-виробничі майстерні, створені 1963 р., входили до складу Художнього фонду Української РСР.

При кожній установі функціонували художні ради, на яких відбувалося попереднє обговорення проєкту і надалі вже приймалося рішення щодо його реалізації або відправлення на доопрацювання, або взагалі заміни виконавців.

Пізніше, у 1976 р., було створено Вінницьку обласну організацію художників України. Першим її головою стає Валерій Вакалюк. У 1977 р. до Вінниці приїздять молоді випускники художніх вишів СРСР, що дозволяє зміцнити фахові секції – живопису, скульптури та графіки й утворити нові – декоративно-ужиткового мистецтва, монументалістики.

Більше про історію сучасність і спроби зберегти унікальні вінницькі мозаїки читайте у нашому матеріалі “Кольорові шматочки радянського минулого: збережені та втрачені мозаїки Вінниці. ФОТОРЕПОРТАЖ”