-
30 Червня/ 15:26
Ticket to the SUN
Публікація30.06.1915:26
“Раніше сюди не ходив транспорт, аж раптом “доїхало” мистецтво”: що думають вінничани про перші вихідні на “SUN Території”. ФОТО
29 червня перші мистецькі вихідні “TICKET to the SUN” у Вінниці подолали за свій “екватор”. І другий день видався ще більш атмосферним: з електронною музикою, “дикими танцями”, грою у фрізбі, тотальним вайбом і відчуттям повної свободи.
На відміну від першого дня, на “SUN Територію” (територію колишнього дитячого санаторію імені Михайла Коцюбинського), прийшло значно більше відвідувачів. Увечері там стало прохолодно, але на фото цього не помітиш: люди лежали на карематах, цілими компаніями розміщувалися на дерев’яних піддонах і автомобільних шинах, розкиданих по всій галявині.
Хтось читав, багато хто пив коктейлі та зігріваючі напої, дехто приніс із собою піцу й навіть кавун. Окремі компанії грали у фрізбі, бадмінтон та просто кидали один одному м’яч для американського футболу, інші – танцювали під головною музичною сценою. І все це в одному ритмі – під jam session кількох музикантів. Так, вже о 19:00 на “Території SUN” панував тотальний вайб.
О 20:00 розпочалася музична програма, і на відміну від попереднього дня, коли спершу усіх заворожила поезія Богдана Куценка з музичним супроводом Олега Каданова, потім усі підспівували “ЯіКрасько”, відривалися під небанальну романтику “Курносої Дури” та зрештою “медитували” під “Мантри Керуака” того ж Каданова, на другий день мистецьких вихідних звучала винятково електронна музика.
Спершу на сцену вийшов електронний дует із Києва “Ry Jays Duo”, які, коротко привітавшись, одразу ж почали грати. Оксана й Тарас говорили мало, як і музиканти з наступного гурту, але в атмосфері, що панувала, багато говорити й не потрібно було – все сприймалося на більш тонких рівнях.
Цілу годину “Ry Jays Duo” грали авторські композиції у жанрах indietronic, disco, house і techno, поєднуючи електронну музику з живим вокалом (зовсім трішки), скрипкою та гітарою, використовуючи live looping. А наприкінці зіграли “Funkytown” – кавер на пісню “Lipps Inc”.
У цей час хтось сидів, хитаючись в такт, хтось акомпонував музикантам, із заплющеними очима граючи на барабані, а Марічка з “ЯіКрасько” разом із друзями влаштувала справжні дикі танці босоніж. І своєю енергетикою вони зарядили ще з десяток відвідувачів, які також поступово приєдналися до їхнього танка.
За тим на сцені з’явилися п’ять музикантів з “Atomic Simao” які видали абсолютно космічний психоделік-джаз. І якщо у “Ry Jays Duo” головною родзинкою була скрипка, то у цього гурту – флейта і саксофон.
У перервах між композиціями музиканти декілька разів зверталися до звукорежисера, через “низько-частотний резонанс на сцені”. Втім, навіть попри технічні несправності вони відіграли дуже добре, а ближче до кінця, коли відвідувачі встали із шин й почали танцювати просто під сценою, на технічні нюанси вже ніхто не зважав.
Що окремо варто відзначити – це абсолютно різна аудиторія, як за віком, так і за сферою зайнятості: діти, пенсіонери, художники, музиканти, креативний клас, різноробочі… Люди, які, здавалося б ніколи не перетнулися в спільних компаніях, і навіть на концертах, об’єдналися на околиці міста, в оточенні хащів, розлогих дерев, закинутих корпусів дитячого санаторію і… мистецтва, яке виринає то тут, то там у вигляді муралів та численних інстансталяцій.
Організаторам мистецьких вихідних за декілька тижнів направду вдалося зробити щось неймовірне і буквально створити цю “SUN Територію”. Тож ми вирішили поцікавитися у присутніх, як їм це “перетворення”.
На культурних подіях у Вінниці часто можна побачити художницю і керамістку Юлію Гушул, яка всюди бере із собою доньок, молодшій з яких ще не виповнилося і року. Мистецькі вихідні “TICKET to the SUN” не стали винятком і жінка також прийшла з дівчатами.
– Я жила колись в Києві і теж ходила на всякі такі заходи. Тепер тішуся, що такі не те, що у Вінниці відбуваються, а ще й поруч біля мене – в такому районі, де ніколи нічого цікавого не відбувалося.
Колись, ще в моєму дитинстві, сюди погано транспорт ходив, і тут раптом доїхало сюди мистецтво. Це прекрасно, – поділилася Юлія Гушул. – Я й не сподівалася на таке перетворення. Саша Тарас сказала мені “я хочу, щоб це було” місяць тому. І тут раз – і це все відбувається. Мені не віриться: як одна людина може так зарядити простір і людей навколо себе, щоб так швидко все реалізувати. Тим більше дехто вже дивився цю територію і казав, що тут нереально щось зробити, що все настільки захаращено і страшно… А все ж таки – реально. Це дуже гарне місце для такого фестивалю. Особливо влітку, коли люди можуть з наметами приїхати і тут біля лісу відпочити, особливо якщо вони з мегаполісів.
А наприклад Діна Юра, ефектна білявка, яка наче мавка танцювала обабіч галявини, як виявилося вперше потрапила на такий захід у Вінниці.
– У Вінниці мене не було 10 років: я сюди приїжджала з Китаю тільки на місяць-три. Це вперше я зараз тут знаходжуся, і мені подобається все, що тут відбувається: атмосфера, те, як люди кайфують від музики… Раніше такого не було, а зараз все якось масштабно. Мені це дуже подобається.
Не менш активно із друзями танцював під сценою Максим Калинчук. Хлопець працює дизайнером в ІТ-компанії і розповів, що намагається не пропускати жодного івенту, адже “порівнюючи з великими містами (Києвом, Львовом), де кожен день можна кудись піти, у Вінниці дуже мало чого відбувається, тому це більше цінується”.
- Офіційні свята більш такі формальні, зі сценарієм… Там є теж двіжуха, є концерти Винника на площі Стуса, але все ж немає ось цієї свободи, немає людей, які думають з тобою на одній хвилі… Туди приходять всі, а тут – саме такі, яким треба щось трішки більше: ось цю енергетику, атмосферу… свободи. На Дні міста, на Дні Європи цього немає, – поділився Максим. – Я виріс в цих районах, і те, що сьогодні тут відбувається, це просто реінкарнація цього місця, це новий подих у територію, яка має сенс, яка має якусь ідею, яка має якусь історію… Це такий андеграунд. І я думаю, що такі фестивалі тут потрібно проводити кожен рік. І можна не те що тут, а взагалі по таких закинутих куточках Вінниці. Це було б дуже круто.
Що цікаво, на “Території SUN” можна було зустріти багато “місцевих” зі Старого міста: сім’ї з маленькими дітками, дорослих з домашніми улюбленцями, і переважно хлопчаків, які ганяють всюди на велосипедах.
Одними з таких відвідувачів, були Віталій і Артем. Чоловіки не надто говіркі й дещо соромилися фотокамери. Втім, розповіли, що їм на мистецьких вихідних дуже сподобалося, особливо музика. Віталій поділився, що в перший день тут не були, бо працювали, а на вихідні вирішили прийти і були приємно вражені, що це відбувається саме в їхньому районі, а не лише в центрі міста.
Також ми зустріли Валентина Гудиму, який прийшов на мистецькі вихідні з песиком Твістером. Як виявилося, чоловік працював у цьому санаторії 17 років до самого його закриття і зробив кар’єру від садівника до заступника директора.
– Я живу тут поряд. Я і вчора був, і сьогодні, і позавчора був. Враження – самі найкращі, бо шість років тут була пустка. А зараз – подивіться, як гарно. І музика молодіжна. Вона не може не подобатися, – поділився чоловік. – На Дні Міста, наприклад, все більш організовано а тут – свобода, воля. Сюди потрібно прийти тільки для того, щоб подивитися на молодь, щоб не казати, що вона “якась не така”, бо це велика неправда. Молодь завжди прекрасна. Це найкраще, що в нас є.
Повертаючись до музичної частини, музиканти з “Atomic Simao” також закликали слухачів відчути себе більш вільними, запропонувши “поволати у все горло”, чого не зробиш ніде, крім як на природі. Відтак, під музику усі декілька разів гарно поперекрикувалися, а в кінці звали музикантів “на біс”. Але на біс вони не зіграли: “Дуже хочеться, але в нас поїзд”.
– Ми перший раз у Вінниці. Дуже круто. Дуже дякуємо. Ви – чудова публіка, – сказали музиканти з “Atomic Simao”, отримавши на знак подяки гучні аплодисменти.
Після цих слів усіх присутніх запросили перейти на літню сцену, де було встановлено великий екран для перегляду українських короткометражок “Відкрита ніч”. Це був “найкоротший кінофестиваль”, тривалістю в одну ніч, який відбувся одночасно в різних містах України. У Вінниці він відбувся в дуже камерній атмосфері, дуже особливому місці й у світлі лише зірок та проектору.
Сьогодні, 30 червня, третій день мистецьких вихідних “TICKET to the SUN” обіцяє бути ще більш цікавим. Нагадаємо, що з повною програмою ви можете ознайомитися ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ. А дізнатися, як дістатися місцини громадським транспортом або ж спеціальним “шатлами” – ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.
До речі, вхід на “Мистецькі вихідні” – вільний, але організатори будуть вдячні всім на добровільні пожертви для розвитку проекту.
Фото Марини Сербінович
Дякуємо!
Тепер редактори знають.