-
09 Липня/ 16:31
Vinnytsia
Публікація09.07.1816:31
Письменниця Ірен Роздобудько написала книгу і сценарій фільму про Леонтовича
Навесні українська письменниця Ірен Роздобудько презентувала новий роман «Прилетіла ластівочка» про Миколу Леонтовича. Окрім цього, авторка вже написала сценарій фільму про видатного композитора. Деталі наразі тримаються в таємниці.
Останні декілька років увага до постаті Миколи Леонтовича привертається як ніколи: влаштовуються флешмоби, концерти, фестивалі, встановлюються пам’ятники, присвячуються книги та відновлюються будинки.
Українська письменниця Ірен Роздобудько у своєму новому романі “Прилетіла ластівочка”, який вийшов у видавництві «Нора-друк» навесні цього року, також не оминула увагою постать видатного композитора.
– Наприкінці ХХ століття в США, в будинку для літніх людей, помирає дивний пацієнт з прізвищем, яке американцям важко вимовити – Леонтович. Хто ця людина? Він називав себе братом відомого українського композитора – справжнього автора різдвяної пісні, відомої в світі під назвою Carol of the Bells. Чому авторство цієї чудової мелодії приписують іншій людині? Авторка роману “Прилетіла ластівочка” запрошує читача дізнатися правду про знамениту мелодію і висуває свою версію загадкового вбивства геніального українського композитора, – пишеться в анотації до книги.
Як розповіла Ірен Роздобудько «Українська правда.Життя», усі факти з життя Леонтовича в романі – реальні.
– Їх насправді не так вже й багато. Микола Дмитрович жив досить праведним життям, був сподвижником у музиці і педагогіці. І, на перший погляд, крім, трагічної загибелі і геніальних обробок народних пісень, не вирізнявся з-поміж інших, можливо, більш епатажних героїв того часу.
Письменниця додає, що все про нього написане і сказане, вона намагалася зібрати і використати навіть в репліках героїв. За спогадами його сучасників, Леонтович був сором’язливим, але міг дотепно пожартувати. У мистецтві він був вимогливою і вольовою людиною. На заняттях з учнями міг і кулаком по столу стукнути.
– Також Леонтович був досить гарним чоловіком і за ним табунами ходили жінки. Відомо, що дружина композитора Клавдія ревнувала чоловіка до учениць. У нього була учениця – Надія Танашевич, з якою він збирався емігрувати напередодні вбивства. Але нічого достеменно про його лібретистку невідомо. Саме з цією історію пов’язана цікава, навіть містична річ. Образ Надії у романі – красива чорнокоса дівчина, що співала у хорі Київського університету, закохана у свого вчителя, – говорить Роздобудько.
Як зазначила авторка, роман – не історична біографія: де народився, хрестився, одружився і тому подібне. Це белетристика і її версія розслідування загадкового вбивства Леонтовича. Пані Ірен зізнається, що коли писала, то мала певний страх:
– Хотілось, щоб це читали на одному подиху, і водночас представити сучасний контекст. Намагалась написати про нас з вами, у якому світі ми живемо зараз. Коли я занурилася, що таке УНР, Директорія, гетьманщина, як за півтора року в Києві 18 разів змінювалася влада, то “приміряла” на себе стан тодішнього обивателя, який був розгублений. Зрозуміла, що дуже мало що змінюється в людській психології. Зараз відбуваються майже ті ж самі процеси. Існує той же популізм, та ж розгубленість, за ким йти, та ж пасіонарна самопожертва найкращих і… та ж агресія Росії. Хтось ділив портфелі, хтось закликав померти, а серед них Леонтович пише оперу “На русалчин Великдень”.
У своєму романі Ірен Роздобудько вигадала лінію героя-послідовника Степана. Це один з учнів композитора, який поважав його, але випадково виявився на іншому боці і не зміг врятувати композитора від вбивства.
– І навіть після смерті ім’я Леонтовича врятовувало Степану життя. Образ Степана дав змогу показати часовий простір до 1997 року очима пересічної людини, яка живе і сьогодні. Через його погляд, переживання усіх історичних подій я можу простими словами “говорити” з читачем сьогодення, – говорить письменниця.
Окрім роману «Прилетіла ластівочка» Ірен Роздобудько написала і сценарій фільму про життя і смерть Леонтовича. Запропонував його написати продюсер Андрій Чернюк.
– Я спочатку перелякалася, бо не уявляю, як про людину – реального митця, можна щось вигадувати. Боялася. Поговорили з Андрієм, як це має бути, щоб зацікавився не тільки український глядач, але й закордонна публіка. Важливо акцентувати загальнолюдські речі. Сюжет сценарію довелося вигадувати мені, – говорить письменниця.
Сценарій написаний з метою розповісти про Україну і запропонований закордонним партнерам, тому, за словами пані Ірен, фільм за цим сценарієм вийде не скоро.
Фото: Укрінформ
Читайте також: Піаніно Леонтовича помирає: легендарний інструмент їсть шашіль, музейники не можуть знайти реставраторів. ФОТО
Читайте також:
Вінничанин Володимир Чмих став срібним і бронзовим призером Чемпіонату світу з важкої атлетики
Дякуємо!
Тепер редактори знають.