Наймасовіша музична естафета, яка за 76 днів облетіла понад півсотні міст у десяти країнах світу, завершилася там же, звідки й почалася – у Вінниці. Сьогодні, 15 лютого, у Галереї ХХІ урочисто фінішував пісенний флешмоб #Щедрик100challenge.
Виконавши одного разу «Щедрик» Миколи Леонтовича, вінницький хор «Соломія» не уявляв, що їх переспівають у метрополітені Мадриду, на узбережжі Атлантичного океану чи у середмісті Москви. А самі учасники флешмобу не підозрювали, що так будуть відзначати 100-річчя з моменту першого в світі хорового виконання найпопулярнішої нині у світі різдвяної пісні «Щедрик» вінницького композитора Миколи Леонтовича.
Та, врешті, сталося те, що сталося. Мабуть, статися не могло інакше. Побачити і послухати результати флешмобу до Галереї ХХІ завітали як керівники міста й області, так і музичні колективи, духовенство і просто небайдужі. Коли в залі вже «ніде яблуку було впасти», погасло світло і на великому екрані з’явилися усміхнені хлопчики й дівчатка: одні несамовито били в барабани, інші – хвацько витанцьовували, дзвеніли бубнами та виспівували все того ж «Щедрика».
Цим промо-трейлером, створеним спільно із ансамблем «Барвінок» та інформаційним порталом VежА, і розпочалося підбиття підсумків флемобу, зініційованого вінницьким священником Назарієм Давидовським який також є керівником хору «Соломія».
- Я навіть не очікував, що буде стільки уваги, публікацій, що наш маленький флешмоб перетне океан, – розпочав Назарій Давидовський. І розповів історію народження #Щедрик100Challenge.
А виявилося, що ідея флешмобу виникла у Назарія там, де останні роки прожив сам композитор Микола Леонтович – у селі Марківка Теплицького району.
- Ми з моїм хором «Соломія» якось відвідували оновлений музей Миколи Леонтовича, що у Марківці. От під час екскурсії нам показали відео-табло, де були близько 50 роликів із записами різноманітних виконань «Щедрика». Ми були досить вражені побаченим. Я подумав, що якраз виповнюється 100 років першому виконанню нашого «Щедрика», котрий став відомим на весь світ. І що ми – як митці, як молодь – можемо дати суспільству, і як нагадати про цю славну дату? Й так, повертаючись із цієї подорожі до Вінниці мені зателефонувала колега. Я поділився своїми враженнями та ідеєю – взяти за основу колись популярний #icebucketchallenge і зробити свій флешмоб, тільки пісенний: записати на відео виконання «Щедрика» та кинути виклик іншим колективам. І головне, що долучатися можуть не тільки професійні хори та виконавці, а й всі, хто хоче стати частинкою цього. Я радів, коли надсилали ролики колеги з Вінниці, Києва, інших українських міст. Та коли побачив як співають «Щедрика» українські зірки, як записують ролики в Іспанії, Канаді – я був відверто вражений, – не приховував емоцій Назарій.
В рамках флешмобу «Щедрик» не тільки співали. Його виконували на різноманітних музичних інструментах, зокрема: фортепіано, гітара, сопілка, орган, дзвони. Крім того, виконували навіть мовою жестів. А ще у Вінниці навіть станцювали «Щедрик» – це був вінницький народний ансамбль танцю «Барвінок».
Свого часу «барвінчатам» пощастило витупати у Японії, де досі не знали, що «Щедрик» родом із Вінниччини, а написав музичну обробку народної пісні композитор Микола Леонтович. Японці до того часу думали, що це американська різдвяна пісня «Carol of the Bells». Аби знову виправити несправедливість та необізнаність жителів інших країн, «Барвінок» спільно із порталом VежА записали промо-відео із музично-танцювальним виконанням «Щедрика». Цей ролик ансамбль надалі демонструватиме під час гастролей за кордоном.
- Щоб ви розуміли, це був 5-градусний мороз, коли ми знімали дане відео. І діти дві години в сценічних аж ніяк не теплих костюмах співали і барабанили, аби зробити максимально хороший ролик. І нашій невеликій творчій команді було дуже приємно долучитися до цієї історії і зробити свій невеликий внесок у популяризації вінницького на всю Україну і України – на весь світ. Ми ще спробуємо зробити багато корисного в цьому ж напрямку, – сказав головний редактор Vежі Андрій Качор.
У подарунок портал зробив фінальний ролик, де було зібрано кілька найцікавіших варіантів виконання «Щедрика».
Слова вдячності та підтримки усім причетним до дійства висловлювали і керівники області та міста: «Це дійсно велика ідея, яка об’єднала нас. Україна ще раз прозвучала, і на такому достойному культурному рівні. І прозвучало наше рідне місто. Це важливо, щоб світ знав, що ми добрий щирий народ, який любить свою культуру і дбає про свою спадщину. І так сталося, що ми маємо сьогодні себе боронити. А щира добра душевна пісня допомагає отримати силу та перемогти», – сказала заступник міського голови Галина Якубович.
А голова Вінницької ОДА Валерій Коровій сказав, що ці пісні – це «душа храму Леонтовича», маючи на увазі відновлений музей композитора.
Фінал флешмобу був не менш яскравий, як і його історія – поки дівчата із хору «Соломія» шикувалися, творчий подарунок у реальному часі виготовляв вінницький художник Денис Дитинюк – суперфіналіст проекту «Україна має талант».
- Я надзвичайно зворушений, що мене запросили долучитися, і дуже щасливий зробити свій внесок. Я не вмію співати, тому зроблю свій сюрприз так, як вмію, – сказав Денис.
Й під фінальне виконання «Щедрика» за лічені хвилини на чорному тлі вималювався портрет Миколи Леоновича. Наостанок Денис змахнув тисячі блискіток, які впали точно по контуру портрета.
Завершальний «Щедрик» разом із «Соломією» виконували всі, хто був у залі, а колекція музею Леонтовича поповнилася ще одним унікальним виконанням пісні про ластівочку.
Цікавий факт: За даними національного реєстру рекордів України у номінації «Наймасовіше виконання різдвяної щедрівки» рекорд було зафіксовано в 2016 році на Львівщині у місті Дрогобич, де у різдвяному флешмобі участь взяло 828 людей. Та унікальність вінницького флешмобу в тому, що вперше в історії України організаторам лише однієї ініціативи вдалося зібрати понад 170 виконань обробки української народної пісні. І при цьому було задіяно не одну тисячу виконавців. «Щедрик» у рамках флешмобу пролунав в Україні, США, Іспанії, Польщі, Канаді, Росії, Франції, Фінляндії, Німеччині та Литві.
Але на цьому вінничани не зупинятимуться. Завершення флешмобу #Щедрик100Challenge стане початком серії заходів, присвячених 140-річчю з дня народження самого композитора – Миколи Дмитровича Леонтовича. Ексклюзивно із Vежею Назаарій Давидовський вже поділився кількома планами щодо цього.
- Ми так і будемо продовжувати виконувати пісні Леонтовича, виступати на різноманітних заходах. Організуємо флешмоб і в класичному варіанті – коли нізвідки з’являються хористи, співають, а тоді розчиняються у натовпі. Ще є багато ідей. Головне – ми не хочемо повторюватися, тож це буде знову щось нове, – заінтригував Назарій Давидовський.
Тож далі буде. Можливо, завдяки вінничанам, ім’я видатного земляка стане настільки відомим, що його твори не сплутають ні з ким ні у Японії, ні навіть на Алясці.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.